Pozitif İnsanlar: Sağlıklı İlişkilerin Yakıtı

Nisan 4, 2019
Pozitif insanlar inanılmaz bir enerjiye sahiptir. Ve refah duygusunu sürekli olarak büyütürler.

Bazı insanlar kalpleri en saf sevinçle doldurur. Bunlar, hayatınızı daha az karmaşık hale getirmeye çalışan ve her zaman refahınızı düşünen insanlardır. En basit haliyle hayatımızı daha iyi hale getiren, pozitif insanlar olarak bilinen kimselerdir.

Bu insanlar, özgün halleriyle diğer insanlarda farklı duygular, düşünceler ve davranışlar yaratabilirler. Onlar etrafındayken kendimizi iyi hissetmemizin sebebi bulundukları odayı sevinçle doldurmaları ve hayatımızı kolaylaştırıyor olmalarıdır.

Bu yazıda, pozitif insanların dünyasını daha derinlemesine inceleyeceğiz. Size, özelliklerini, onların dikkatini nasıl çekeceğinizi ve onlarla bağ kurmanın faydalarını anlatacağız.

Pozitif insanlar sağlıklı ilişkileri sever. Onlar karşı tarafı empati, hoşgörü, fedakarlık ve sevgiyle besler. Size ve kendilerine özen gösterirler. Her zaman kendilerinin en iyi tarafını yansıtan insanlardır.

Ayrıca bakınız: Pozitif İnsanlar, Negatif Enerjiden Nasıl Kaçınır?

Pozitif insanlar: Neye benziyorlar?

 • Kendilerini tanırlar: Bu da kendi duygularını uygun bir biçimde kontrol etmelerine yardımcı olur. Farklı durumlarla yüzleşmek söz konusu olduğunda diğer insanlara kıyasla daha yeteneklidirler.
 • Empatik: Pozitif insanlar kendilerini başkalarının yerine koyarlar ve ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi anlayabilirler.
 • Hoşgörülü: Farklı görüşleri saygıyla dinlemek isterler.
 • Dürüst: Ne düşündüklerini ve hissettiklerini açıkça söyleyebilirler, çünkü dürüstlük onlar için çok önemlidir.
 • Fedakar: Karşılığında bir şey beklemeden başkalarının refahını önemserler.
 • Otantik: Ne olursa olsun, her zaman kendileri olmaya devam ederler.
pozitif insanlar

Pozitif insanlar her zaman sınırlara saygı göstermeye çalışırlar ve onlar için neyin ideal olduğunu bilirler. Her zaman kolay olmasa da, “hayır” demesini bilirler. Bu da onları ilişkilerinde daha dışa dönük bireyler yapar.

Ama tabii ki kimse gibi onlar da mükemmel değiller. Tıpkı diğerler insanlar gibi hatalar yaparlar. Bununla birlikte, her zaman hem kendilerinin hem de başkalarının refahını göz önünde bulundurdukları için, problemlerini ele alma biçimleri ve buldukları çözümler farklılık gösterir.

Ayrıca bakınız: Pozitif Dil Kullanarak Hayata Bakışınızı Değiştirin

Pozitif insanları nasıl kendinize çekebilirsiniz?

Daha önce de söylediğimiz gibi, pozitif insanlar sizi her zaman olduğunuzdan daha iyi hissettirecektir. Onları hayatınızın içine çekmek için:

 • Sınırlar belirlemeyi öğrenin: Eğer bir çizgi çekmeyi ve insanları bu sınırın dışında tutabilmeyi biliyorsanız, toksik olanlar sadece sizden uzak olacakları için çevrenizde daha pozitif insanlar bulabilirsiniz. Sağlıklı ve pozitif insanlar sınırlarınızı ve bakış açınızı anlayıp onlara saygı duyacaktır.
 • Karşılıklı bağımlılığa elveda deyin: Bir insanın kendini iyi hissetmek için bir başkasının varlığına ihtiyaç duyduğu ilişkiler, nihayetinde toksik hale gelir. En basit haliyle biriyle sizi mutlu ettiği için birlikte olmak iyidir, illa mutlu olabilmek için ona ihtiyaç duymanız gerekmez.
 • Siz nasıl davranıyorsunuz? Bazen, diğer insanlar toksik değildir. Bunun yerine, zehirli olan sizsinizdir. Bunu değiştirmek için kendinizi tanımaya başlayın ve kendinizin en iyi versiyonunu dünyaya sunmak amacıyla kişisel sorunlarınızı çözmeye çalışın.
 • Nasıl hissettiğiniz hakkında düşünün: İlişkileriniz hakkında düşünmeye başlarsanız, içinizde hangi duygular, fikirler ve davranışlara dair kıvılcımların uyandığını anlarsınız. Sorun diğer kişide mi yoksa sizde mi?Bu konuya bir netlik kazandırmak işin anahtar noktasıdır. Söz konusu bireylerin yanında kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bu toksik bir ilişki içinde olduğunuza dair bir işarettir.

Gördüğünüz gibi, olumlu insanları kendine çekmenin çeşitli yolları vardır. Kendinize ve diğer kişiye dikkat etmeli, karakterinizin sağlıklı bir ortamı teşvik edemeyeceğini düşündüğünüz özelliklerini değiştirmeli ve diğer kişinin etrafında hala kendinizi kötü hissediyorsanız, o zaman bu zararlı ilişkiden kurtulmayı düşünmelisiniz.pozitif insanlar

Pozitif insanların yakınında olmanın faydaları

Pozitif insanlar, bizi canlı hissettirme gücüne sahiptir. Etraflarında olmak aşağıdakiler gibi birçok faydayı da beraberinde getirecektir:

 • Olgun ilişkiler
 • Yaşam kalitesi
 • Huzur
 • Denge duygusu
 • Dünya ve problemleriniz karşısında daha pozitif bir bakış açısı
 • Daha çok özgürlük
 • Özgün ilişkiler

Şili Papalık Katolik Üniversitesi’nden Neva Millic ve Ana Maria Aron, pozitif insanların öğrenmek ve kişilerarası sağlıklı ilişkiler adına, en uygun ortamların yaratılmasına yardımcı olduklarını keşfettikleri bir çalışma gerçekleştirdi. Söz konusu bireyler, bir parçası oldukları ortamların sosyalleşme potansiyelini artırıyor ve insanları kendilerinin en iyi versiyonları olmaları konusunda uyarıyorlar.

Böylelikle, farklı bağlamları analiz etmeyi bırakırsak, toksik insanların olumsuz bir atmosfer yarattığını görürüz. Bu nedenle, kendini pozitif insanlarla kuşatmak birey adına her zaman daha faydalı sonuçlar verecektir.

 • Milicic, N. & Arón, A.M (2017). Climas sociales tóxicos y climas sociales nutritivos para el desarrollo personal en el contexto escolar. Universidad Católica de Chile.