Logo image
Logo image

Gençlerle Konuşmak Zor Ama Gerekli

3 dakika
Gençlerle Konuşmak Zor Ama Gerekli
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ergenlik genellikle hayatta isyankar bir dönem olarak bilinir. Çocuklar bir dizi hormonal değişim geçirir ve aynı zamanda kendi kimliklerini bulmak için araştırma yaparlar. Bütün bunlar bağımsızlık arzusuna neden oluyor. Ebeveynlerinin onları anlamadıklarına ve kendi hayatlarını kontrol edebileceklerine inanmaya başlarlar. Bu nedenle, hayatlarının bu zor aşamasında, gençliğinizle görüşme becerilerini öğrenmelisiniz.

Gençlerinizle konuşmak sadece size daha az baş ağrısı getirmeyecek, aynı zamanda bir yetişkin gibi davranıldığını hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bu, onları yaptığınız anlaşmalara uymaya teşvik edecektir. Ayrıca, ortaya çıkan zor durumları konuşmanıza ve çözmenize yardımcı olacaktır. Ama her şeyden önce, onların sevildiğini hissetmelerine yardımcı olacak.

Genç çocuklarla konuşmak onları düşündüğünüzü belli etmenin bir yoludur. Endişe duydukları güven konusunda onlara destek olmuş olursunuz.

Bazen gençler uzaklaşmaya eğilimlidirler ve onlara nasıl yaklaşacağımızı bilmediğimizden son derece yalnız hissederler. Ebeveynlerinin onları anlamadığını ve onlara güvenemeyeceğini düşünürler. Bu nedenle, gençlerle görüşmek bu durumları önemli ölçüde geliştirebilir.

Gençlerle konuşmak değerleri pekiştirir

Tüm ebeveynler, erken yaşlardan itibaren değerleri iletmenin ne kadar önemli olduğunu bilirler. Gençlerin davranışlarını yönlendirmelerine ve kendileri için doğru kararları almalarına izin veren sağlıklı değerler. Ancak, bunu her zaman doğru bir şekilde nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Gençliğiyle görüşmek bunlardan biri. Ama bu şekilde yapmanın yolu bize ve onlara ne öğretiyor?

  • Duygu yönetimini geliştirir. Sizin onlarla konuşmanız onların da becerilerini geliştirir. Üzgün ve sinirliyken ortak yol bulmanın zorluğunu görürler
  • Güven ve tutarlılığı beraberinde getirir – aile ilişkilerinde tutarsızlık, gençlierle duygusal patlamaları tetikleyebilir. Müzakere etmek, birbirinize güvenmeniz, söylediklerinizle tutarlı olmanız, düşünmeniz ve yapmanıza yardımcı olacaktır.
  • Duyguları ifade etmenize yardımcı olur – gençlerle görüşmek için dürüstçe konuşmak zorundasınız. Her bir üyenin bir çatışmaya nasıl bir çözüm getirdiğini ve olası çözümleri sağladığını ifade etmelisiniz. Bu, genç çocuklarınızın duygularını ifade etmesine yardımcı olacak ve onları anlamadığımız varsayılmadan düşünmelerini söyleyecektir.

“Gençleri eğitmek zor gibi görünür ama bir kez yapılırsa ömür boyu kalıcıdır.”

Some figure

Sınırlar belirlemek

Herkes, birlikte yaşamanı kolaylaştıran ve çatışmaların önlenmesine yardımcı olan anlaşmalar, limitler ve belirli kuralların olması gerektiğini bilir. Eşimiz ile kurallarımız olduğu gibi, halıları kirli ayaklara basmamak gibi, aynı şekilde çocuklarımıza sahip olmak zorundayız.

Gençlerle pazarlık yaparken yaptığımız hatalar

Gençlerle anlaşmak bazen kolay değildir ama bunun nedeni kimi zaman çocuk değil anne babalardır. Bunun bir nedeni de bazen aldığınız kararlarda bir diktatör gibi çocuğun fikrini almamaktır. Bu nedenle konuşma daha başlamadan bitmiş olur.

Bu yüzden genç çocuğunuza olgunlaşan, büyüyen ve öğrenen bir kişi olarak davranmanız gerekir. Artık küçük çocuklar değiller. Onlar fikirleri olan insanlardır, yaptıkları hataların birçoğunu ve sizin de yaptığınız şeyleri anlayabilmektedirler. Asla simetrik bir ilişki olmayacağı ve olması gerektiği doğrudur, ancak ideal olarak, bu asimetri yıllar içinde azalacaktır. Çocuklarınızı dinlemek kendiniz hakkında çok şey öğrenmenizi sağlayabilir.

Some figure

Gençlerle konuşurken yapılan yanlışlardan biri de yanlış beyanlarda bulunmak. Örneğin “ben senin babanım ne dersem yapacaksın.” demek gibi. Bu korkunç bir yaklaşım. Çocuk bu nedenle görüşünü söylemeyi bırakıp arkanızdan iş çevirmeye başlayabilir. Gizlice yaparlar ya da bilmediğinizi umarlar. Ama kesin olan bir şey varsa o da çözüm olmayacağını bildikleri için tartışmaya da yanaşmayacakları.

Manipülasyondan kaçının

Ayrıca, tutarsızlıkların yanı sıra, manipüle etme girişimlerinden de kaçınmalısınız. Eğer bir şeye karar verdiyseniz, o zaman bu anlaşmayı asla kırmamalısınız. Birçok ebeveyn bunu yapıyor ve “Tüm hayatımı yaptıklarımı değiştirmeyeceğim” veya “İstediğimi yapabilirim ama yapamazsınız” gibi ifadelerle haklı çıkarmaya çalışıyor. Bu durumlar sadece öfke yaratacak ve gençliğinizi daha da uzaklaştıracaktır.

“Ergenlik hayatın en kafa karıştırıcı aşamasıdır. Çocuk gibi davranılırız, ancak yetişkin gibi davranmamız beklenir.”

Gençlerle konuşurken yapılan hataların sonuçları ilişkiye onarılmaz zararlar verebilir. Gelişme ihtimali ortadan kalkar. Herkesten bir şeyler öğrenileceğini unutmayın. Ebeveyn olarak, aynı zamanda bir rehbersiniz. Ancak bu, otoriter olmanız ve bir şeyleri empoze etmeniz ve sadece genç çocuğunuzun uymasını beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Neden bunun hakkında konuşmuyor ve pazarlık yapmıyoruz? Bu, onların saygısını yitireceğiniz anlamına gelmez, ayrıca ilişkiyi simetrik bir hale getirecektir.

Çocuklarımızın duyguları olan insanlar olduklarını ve ergenlik döneminde kimliklerini oluşturmaya ve değerlerini tanımlamaya başladıklarını hesaba katmalıyız. Kendileri için düşünebilirler, farklı konular hakkında belirli fikirlere sahip olabilirler ve büyürken onlara daha fazla saygı duymalıyız. Onlarla akıllıca pazarlık yapmayı öğrenirsek, o kadar çok değer verdiğimiz çocuklarımızla olan ilişkimiz büyük yarar sağlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.