Logo image
Logo image

Steven Spielberg'den Yedi Söz

3 dakika
Steven Spielberg'in bu sözleri, barışı seven, çocukluk mutluluğunu savunan ve yönetmen koltuğundan projeksiyon odasına kadar sinemanın her unsurunu seven bir adamı gösteriyor.
Steven Spielberg'den Yedi Söz
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ona Hollywood’un Kralı Midas’ı diyorlar. Aslında söylediği bazı şeyleri duyduğunuzda Steven Spielberg’in filmlerle yaşayan, nefes alan ve beslenen bir adam olduğunu anlıyorsunuz. Nitekim bunları yapmayı çok seviyor ve fırsat buldukça yedinci sanata olan aşkını ilan ediyor.

Spielberg bir pasifisttir. Ayrıca çocukları sever. Belki de bu onun zor çocukluğundan kaynaklanmaktadır. Kesinlikle hem çocuklar hem de yetişkinler için harika filmler yaptı. Bunlardan bazıları, sevimli bir uzaylı hakkında olan ET, Indiana Jones ve Peter Pan’ın hikayesinin kendi özel versiyonu olan Hook gibi filmlerdir.

Steven Spielberg ve sözleri

Gelmiş geçmiş en başarılı film yönetmenlerinden biri olan Hollywood’un Kral Midas’ı Steven Spielberg’in söylediklerine bir göz atalım.

Some figure

Filmler

“Ne zaman bir filme gitsem, filmin konusu ne olursa olsun, bu bir sihirdir.”

Spielberg, çocukluğundan beri sinema hayranıdır. Aslında, şimdi bile, ne olursa olsun, herhangi bir filmi görmek için sinemaya dönmek onun için büyülü ve özel bir deneyim olmaya devam ediyor.

Aynı şekilde, filmlere olan hevesimizi de kaybetmemeliyiz. Belki de kendi ebeveynlerinizle çocukluk ziyaretlerinizi hatırlıyorsunuzdur. Spielberg, bu tür çocukluk coşkusunu yetişkin yaşamı boyunca sürdürmeyi başardı.

Savaş ve kahramanlar

“Hiçbir savaşta kimsenin kendini kahraman olarak gördüğünü sanmıyorum.”

İlginçtir ki, War Horse ve Saving Private Ryan gibi filmlerinde savaşı tasvir eden bu yönetmen, bariz bir pasifisttir. Aslında bu tür filmleri yaparken, misyonunun savaşın her türlü sorunu çözebileceği fikrinin ne kadar saçma olduğunu göstermek olduğunu söyleyebiliriz.

Spielberg, ülkesi ABD’nin katıldığı herhangi bir savaşa her zaman karşı olmuştur. Bu yüzden barışı savunuyor. Gerçekten de, savaşta kahramanların olmadığı, sadece kurbanların olduğu konusunda nettir.

İnsanlar değişir

“Hepimiz, her yıl farklı bir kişiyiz. Hayatımız boyunca aynı kişi olduğumuzu düşünmüyorum.”

Bazı düşünürler, hiç değişmeyen kişinin aptal olduğuna inanır. Spielberg o kadar kararlı değil. Bununla birlikte, yaşamın hem değişimi hem de hareketi içerdiğine ve insanların sürekli olarak evrimleştiğine inanıyor.

Bir bireyde meydana gelen değişiklikler yıldan yıla tanımlanamayabilir. Ancak Spielberg, yıldan yıla farklı olduğumuza inanıyor. Gerçekten de, biz evrimleştikçe, yeni deneyimlerle karşılaştıkça ve yaşlandıkça bu değişikliklerin meydana gelmesi tamamen mümkün görünüyor.

Steven Spielberg ve Anlar

“Umutsuz zamanlar umutsuz önlemler gerektirir.”

Spielberg, umutsuz anlarda, ne kadar sevilmeyen veya rahatsız edici olursa olsun, sık sık sert önlemler almanız gerektiğine inanan insanlardan biridir.

Ancak, bu özel ifadeyi ilk kullanan Spielberg değildir. Aslında 16. yüzyıla kadar uzanan ünlü oyun yazarı William Shakespeare’e atfedilmiştir.

Gelecek

“Hayal bile edemediğimiz hayalleri yaratmak için önünüzde uzun yıllar var.”

İnsanlar genellikle hayatın akıp gittiğini söylerler. Belki de Spielberg benzer bir şey ifade ediyor. Başka bir deyişle, düşünmeye devam etmek, yaratıcılığınızı geliştirmek ve nihayetinde hayallerinizi gerçekleştirmek için çok zamanınız var. Aslında, henüz hayal etmemiş olabileceğiniz, ancak gelecekte düşüneceğiniz hayaller…

Bu ifade yaratıcılık ve sabrı birbirine bağlar. Hayal ederseniz, Spielberg’in dediği gibi, yaratma, öğrenme ve gün geçtikçe gelişme olanaklarınızı genişletebilirsiniz.

Some figure

Liderlik

“İnsanlar televizyonun veya basının ötesine bakmalı. Ve bir liderin yürekten konuşup kendi inançları için mi savaştığını, yoksa sadece başkalarının fikirlerini mi aktardığını bir düşünün.”

Bir insanı lider yapan nedir? Spielberg’e göre, birinin yürekten ve içtenlikle konuşup konuşmadığını bilmek önemlidir. Gerçekten inandıkları fikirleri mi savunuyorlar, yoksa sadece kendilerine empoze edilmiş olan başkalarının fikirlerini mi tekrar ediyorlar?

Görünüşe göre Spielberg, gerçek konuşmaları tanımlamanın her zaman mümkün olmadığını biliyor. Bu, günün ve gecenin her saatinde her türlü medyadan haber bombardımanına tutulduğumuz günümüzde daha da zor.

Mizah

“Hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de mizah önemlidir.”

Bir Steven Spielberg filmi izlediğinizde, içinde çok fazla mizah olduğunu fark edeceksiniz. Bu, daha dramatik filmlerinde bile belirgindir. Nitekim Spielberg, hayatın her alanında mizahın sadık bir savunucusudur. Bu cümleye siyasetten bahsederek başlarken, daha sonra tüm yönleri içine katıyor.

Umarız tüm zamanların en iyi Hollywood yönetmenlerinden biri olan Kral Midas’ın bu yedi sözünü keyifle okumuşsunuzdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Sánchez-Escalonilla, A. (2004). Steven Spielberg: entre Ulises y Peter Pan. Madrid: Inversiones Editoriales Dossat-2000.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.