Logo image
Logo image

Değişime Uyum Sağlayabilmenin Önemi

4 dakika
Değişime uyum sağlayabiliyor olmak, esnek bir kişi olduğunuz anlamına gelir ve bu sahip olunması gereken harika bir özelliktir. Sonuçta, değişimin travmatik olması gerekmez - süreç aslında olağanüstü olabilir.
Değişime Uyum Sağlayabilmenin Önemi
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Ya uyum sağlarsın ya da ölürsün”. Muhtemelen bunu daha önce duymuşsunuzdur. Küçük yaşlardan itibaren, olumsuz bir iç monoloğa yol açabilecek her türlü zorlukla yüzleşmemiz gerektiğini öğreniyoruz. Peki bu mekanizma gerçekten de böyle mi çalışıyor? Değişime uyum sağlamak neden bu kadar önemli?

Gerçek şu ki, doğduğumuz andan itibaren hepimiz çevreye, çevremizdeki her şeye uyum sağlamak zorundayız. Sanki şu anki gerçekliğimiz bize dayatılmış gibi olmakla birlikte, bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok, tabii ki bu gerçekliği kabul etmekten başka. Bu durum karşısında belirsizlik ve hayal kırıklığı hissetmek tamamen normaldir. Gerçekte, insan beyni değişime pek de meraklı veya düşkün değildir. Aslında, ortamdaki her türlü değişikliği bir tehdit olarak algılar.

Bununla birlikte, burada tartışılmaz bir gerçek var: Hayat, değişim ile neredeyse eş anlamlıdır. Herakleitos’un bir zamanlar dediği gibi, “Hiç kimse aynı nehre iki kez aynı şekilde adım atmaz, çünkü nehir artık aynı nehir değildir ve o da artık aynı adam değildir”. Bu sürekli bir biçimde devam eden akışa nasıl adapte olacağınızı bilmek, sağlık ve esenliğin anahtarıdır. Bu, son yıllarda psikoloji uzmanlarının neden insan adaptasyonu alanına odaklandığını açıklıyor. Kesinlikle büyüleyici bir konsept olduğunu söyleyebiliriz. İsterseniz bunu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Değişime uyum sağlayabilir olmak neyi gerektirir?

Bu fikri derinlemesine incelemeye, büyük düşünür Charles Darwin’in bir sözüyle başlayalım: “Hayatta kalan, türlerin en güçlüsü veya en zeki olanı değil, değişime en kolay adapte olanıdır”. Günümüzde hayatta kalma ya da kalmama anlamında yapılan eylemlerin çok az önemi var. Esnek olmamasına ve katı bir psikolojik perspektif benimsemesine rağmen hala “hayatta kalabilen” birçok insan var.

Bugün itibariyle, hiç kimsenin çevresinin taleplerine uyum sağlayamamaktan ölmediğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bu tür insanların, depresyon ve anksiyete bozukluklarından muzdarip olma riski daha yüksektir. Gerçek şu ki, uyumsuzluk ile ilgili problemlerden dolayı, insanlar, acı çekiyorlar. Değişmeyi reddeden kişi, hüsrana uğrar ve sinirsel anlamda da problem yaşar, çünkü, sonunda, hiç bir mevcut gerçeklik onların isteklerine uyum sağlamaz.

Ayrıca, bu boyut, sadece insanlar için de geçerli değildir. Şirketler ve sosyal alan, ilerlemek için üç boyuta yatırım yapmanın gerekli olduğunu bilir ve anlar: öğrenilebilirlik, likidite ve hareketlilik. Değişime uyarlanabilir olmak, bir bireyin ilerleme kaydetmesine izin veren tek mekanizmadır.

Some figure

Duyguları, düşünceleri ve davranışları düzene sokmak

Amerikan Psikoloji Derneği (APA), uyarlanabilirliği çok basit bir şekilde tanımlar. Temel olarak, değişen durumlara uygun yanıtlar verme becerisidir. Bunu yapabilmek için davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve duygularınızı çeşitlendirebilmelisiniz.

Öncelikle, bir yönü akılda tutmak önemlidir. Birine uyarlanabilirliğin ne olduğunu sorarsanız, bunun hayatta kalmak için davranışlarımızı değiştirme yeteneğine atıfta bulunduğunu söyleyebilirler. Bu tanım doğru olsa da eksiktir. Uyum sağlamak için yaratıcı olmanız ve düşünceye yeni yaklaşımlar bulmanız ve belirli duyguları yeniden harekete geçirmeniz gerektiği doğrudur.

Uygun bir zihin çerçevesi olmadan yeni fikirler edinemezsiniz ve yenilikçi, kendinden emin ve cesur düşünceler olmadan yüzeye hiçbir uygun davranış çıkmaz.

Değişime uyum sağlıyor olmak, kendinizi değiştirmek anlamına gelmez

İnsanların düşündüğü ortak bir şey, yeni bir başlangıçtan daha iyi bir şey olmadığıdır. Hatta bazıları, uyum sağlamanın veya ölmenin zorunlu olarak oldukları her şeyi bir kenara bırakmak anlamına geldiğini varsayabilir. Ne olursa olsun, kendilerinin yeni bir versiyonunu şekillendirmeleri gerekir. Şimdi, bu popüler fikirlerin birçoğundan kurtulmak gerekiyor çünkü gerçekten incelediğinizde pek mantıklı değiller.

Değişime adapte olabilmek için sıfırdan başlamanıza gerek yok. Sonuçta, siz bir yılan değilsiniz, sadece bir deriyi çıkarıp bir başkasına sahip olamazsın; özünüze, öğrendiğiniz şeylere, değerlere ve kimliğinize aykırıdır. Uyumun kendiniz için ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız, hayatınızda şimdiye kadar sizin için işe yarayan becerilere dikkat edin. Sizin için hiçbir şey yapmayanları bir kenara koyun ve bunun yerine yenilerini öğrenmeye odaklanın.

Bunun gibi bir şey uygun bir seviyede iç gözlem gerektirir. Belki de güçlü yönlerinizden biri, büyük önem taşıyan özgüveninizdir. Bununla birlikte, üstünlükten yoksun olabilirsiniz, daha yaratıcı düşünmeniz ve zor zamanlarda fırsatları nasıl hissedeceğinizi öğrenmeniz gerekebilir. Tüm bu yeni yaklaşımlar geliştirilmeye değer ve yine de özünüzü korumaya yardımcı oluyor.

Some figure

Belirsizlik için uyarlanabilir kapasite ve tolerans

Avustralya Sidney Üniversitesi’nde eğitim psikolojisi profesörü olan Andrew J. Martin, uzun yıllar insan adaptasyonu alanında çalıştı. Araştırmalarından birinde, öğrencilere belirsizlik sırasında hoşgörülü olmayı ve değişime uyum sağlamayı öğretirsek, akademik sonuçlarının önemli ölçüde iyileşeceğini belirtti.

Belirsiz olanı kabullenmek ve onu korku ya da direnç olmadan işlemek daha iyi bir adaptasyonu kolaylaştırır. Buna ek olarak, zorlukların ortasında fırsatları görmenin anahtarıdır.

Zihinsel olarak esnek olmak size zarar vermez

Değişime adapte olmak size asla zarar vermez. Bunun yerine, uyum sağlamayı seçen kişi durumdan vazgeçmeyeceğinden, sizi büyütür. Aslında, daha iyi kaynaklar ve daha fazla sezgi ile gerçekliğinize uyum sağlamanıza yardımcı olacak şekilde bilişsel ve duygusal esnekliği kullanır. Esnek olamamak, aslında size zarar verebilecek şeydir. Zihinde katı olmak sadece büyüme sürecinizi engeller.

Kısacası, bu yetkinlikleri geliştirmeniz sizin için çok önemli. Bunların içinizde olduğundan eminiz. Onları geliştirmenin ve sizin lehinize çalışmasını sağlamanın zamanı geldi de geçiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García Andrade, A. (2019). Neurociencia de las emociones: la sociedad vista desde el individuo. Una aproximación a la vinculación sociología-neurociencia. Sociológica (México)34(96), 39-71.
  • Martin, A. J. (2017). Adaptability – What it is and what it is not. American Psychologist72, 696-698. http://dx.doi.org/10.1037/amp0000163
  • Martin, A. J., Nejad, H. G., Colmar, S., & Liem, G.A.D. (2013). Adaptability: How students’ responses to uncertainty and novelty predict their academic and non-academic outcomes. Journal of Educational Psychology, 105, 728-746. https://doi.org/10.1037/a0032794
  • Martin, A. (s.f). Adaptability: a key capacity whose time has come. Australian Psychological Society. https://psychology.org.au/for-members/publications/inpsych/2017/dec/adaptability-a-key-capacity-whose-time-has-come#:~:text=What%20is%20adaptability%3F,(VandenBos%2C%202015%2C%20p.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.