Logo image
Logo image

Stan Tatkin'e Göre Çift Balonu

3 dakika
Stan Tatkin, ilişkiyi oluşturan insanlar için sağlıklı ve güvenli ilişkiler kurmaya izin veren bir dizi ilke ve kilit unsura dayanan "çift balonu" terimini icat etti.
Stan Tatkin'e Göre Çift Balonu
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Stan Tatkin, Çift Terapisine Psikobiyolojik Yaklaşım (PACT) geliştiren bir klinik psikologdur. Bu nedenle, uzun yıllar bir ilişki içinde olmak isteyen insanları ve ilişkilerini nasıl kurduklarını incelemeye odaklandı. Bu onun bir kavram kullanmasına izin verdi: ilişki balonu.

Stan Tatkin için partner balonu nedir? Bu makaleyi okurken parter balonu hakkında bilgi sahibi olacağız ancak daha önce bazı bilgiler verebiliriz. Genel olarak, bu anlaşmalar, bir ilişkinin üyelerinin açıkça veya örtük olarak bir şekilde “hemfikir oldukları” anlamına gelir. Örneğin, sadakat.

İlişki balonunu ilkeleri

Çift balonu kavramına değinmek için tıpkı Stan Tatkin’in bunu iletmek istediği gibi bizzat kendisinin kaleme aldığı Aşk ile Bağlanma kitabına değineceğiz. Kitabın içinde bu terime derin bir şekilde ele değinilmektedir. Bunu tanımlayarak ve düşündüğü ilkeleri ortaya koyarak çift balonunu tanımlayacağız.

Stan Tatkin’in başından beri netleştirdiği şey, ilişki balonunun bir ilişkinin tüm üyelerinin üzerinde çalışması gereken bir şey olduğudur. Bunun dışında, partnerler farklı seviyelerde olduğunda ilişkide ciddi sorunlar ortaya çıkar. Yani, her zaman her zaman verici olup asla karşılığını alamamak doğru değildir. Düşündüğümüzden daha sık olma eğiliminde olan bu tür durumlarda, balonun patlaması garantidir.

Some figure

1. “Önce sen” işe yaramıyor

Stan Tatkin’in partner balonunun ilk ilkelerinden biri şudur: Partnerin ilk adımı atmasına izin vermek ve sonra ona göre hareket etmek uygulanabilir bir şey değildir. Bu balonun inşası, kişinin en iyisini vermesiyle başlar, böylece onu bizimle paylaşan insanların güvenliğini, refahını ve mutluluğunu garanti eder.

Ayrıca her zaman değerlerimizle uyumlu olan bu koşulsuz vermede, karşımızdaki kişinin nasıl davrandığını görme fırsatına sahip olacağız. Balonu kırıyor musun? Onu inşa etmek için kendi payınıza düşenle katkıda bulunuyor musunuz?

2. Çiftler arasındaki güven duygusu

Bu, Stan Tatkin’in kitabında ele aldığı ilkelerden bir diğeridir ve bu, diğer kişiye ilişkide en çok ihtiyaç duyduğu güvenliği nasıl vereceğini bilmek için akıcı bir iletişime ihtiyaç duyulduğunun göstergesidir. Ayrıca bu gruba küçük bir korku ve gelecekteki ilişkileri etkileyen daha önce deneyimlenen her şey girecekti.

Örneğin, ilişkinin üyelerinden biri birçok sadakatsizliğe maruz kaldıysa, şu anda içinde bulunduğu ilişkide bunun olmayacağına dair bazı işaretlere ihtiyacı olabilir. Bu güveni verecek olan şey çiftlerin birbirine vereceği güven duygusudur.

3. Balonu patlatmayın

İlkelerin üçüncüsü, ilişkinizde inşa etmeye çalıştığınız balonu kırmaktan kaçınmak olacaktır. Bu nasıl başarılır? Diğer kişiyi hesaba katmak, ona önemli hissettirmek, ona kaliteli zaman vermek ve bir güven temeli oluşturmak için ilişkide en çok ihtiyaç duyulan güvenceyi vermek önemlidir.

“Beni dikkate almıyorsun”, “her zaman arkadaşlarınla ​​birliktesin” veya “artık tanıdığım kişi değilsin” gibi ilişkilerde belirli suçlamalar ortaya çıktığında, bu bizi alarma geçirmelidir. Çift balonu patlamak üzere ve bununla ilgili bir karar verilmesi gerekiyor. İlişkide neyin yanlış gittiğini analiz edin veya  ilişkinin sona ermesine izin verin.

Some figure

4. Çift Balonunu korumak

Bu, bir çift balonu söndürmenin son halkasıdır. Ancak Stan Tatkin’in kitabında işaret ettiği gibi bu, çiftlerin birbirine bağımlı hale gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Tam tersine sağlıklı bir balon oluşturan sağlıklı bir ilişki, aynı zamanda sağlıklı yakınlığı ve bağımsızlığı savunur.

Çift balonu, bir ilişkinin üyelerinin kendilerini korunaklı ve güvende hissettikleri bir alandır. Diğer kişiye güvenebileceklerini bilirler çünkü aynı şeyi verir ve alırlar. Öncelikle onlar, orada bulundukları en zor anlarda aktif dinleme için çalışırlar ve iyi iletişim kurarlar.

İlişkilerde bu tür bir balon olduğunda, bu, çiftlerin başkalarıyla ilişkilerini unutarak kendilerine çekildikleri anlamına gelmez. Tam tersine kendilerini korumak ve büyümek için bir alan inşa ederler. Bağımsızlığın olduğu, aynı zamanda yakınlığın olduğu bir alan. Bu balon yok edildiğinde, ilişki sağlıklı olmayı bırakır. Siz de bir partner balonu mu oluşturuyorsunuz?

“Siz ve partneriniz ilişkide olduğunuzda, güçlü ve güvenli bir ilişki içinde olursunuz, kavgalar toplumları tehdit etmez.”

– Stan Tatkin

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.