Bir İlişkinin 9 Temel Dayanağı

Aralık 12, 2016

Romantik bir ilişki, iki kişinin hayatlarını birleştirmeye karar vermesidir. Bu yüzden, çiftin tüm projelerini birlikte yürütecekleri bir ilişki için sağlam ve dayanıklı bir temel atmaları gereklidir. Bu temelin betonu uzlaşma ve anlaşma; tuğlaları ise sevgi, saygı ve anlayıştır.

Romantik ilişkiler sıklıkla bitiyor, çünkü çiftler temelleri doğru atmıyorlar veya başka bir deyişle ilişkiler bitiyor çünkü temelleri olmadığından çiftlerin dengeli ve güvenli bir şey inşa etmeleri mümkün olmuyor.

Bu nedenle, biten ilişkiler, bir çok durumda, çiftin temelleri ve dayanağı olmayan bir ilişkiyi sürdürmeye çalışmasından kaynaklanıyor.

İdeal olan, ilişkinin başlangıcında, çiftlerin birbirlerini tanımaya başladığı dönemde temelini iyi oturtmaktır. Bu zamanda, konuşmak, birbirini iyice tanımak, ve her iki partneri de mutlu eden ortak noktalarda birleşmek çok önemlidir.

İlişkinin temeli aynı arabanın tekerleri gibidir, eğer bir teker bir sebepten patlarsa, hepsini birden tekrar gözden geçirmek gerekir, çünkü çift artık tehlikededir.

Çiftler sıklıkla temelleri eksik olsa bile ilişkiye devam ediyorlar, bu sebeple kötüye giden ve sonunda yıkılan bir ilişki, çok acı veren bir ayrılmayı da beraberinde getiriyor.

Romantik bir ilişkinin 9 temel dayanağı nelerdir?

Genel olarak bir ilişkinin 9 temel dayanağından bahsedeceğiz, ancak her çiftin gerekli gördükleri ek temel ve kuralları da olabilir. Yine de her çiftin en azından bu dokuz maddeyi yerine getirmeleri, mutlu ve keyifli bir ilişki yaşamaları için gereklidir.

1. Sevgi

Sevgi esas bir dayanaktır, diğer tüm temeller kadar önemlidir. Bu dayanağı kurmak için, karşılıklı duygu bağınız olmalıdır.

Sevginin güçlü ve güvenli bir dayanak olması için, ilişkinin farklı aşamalarında bunun belirtilerinin değişeceğini bilmek zorundayız. Bununla birlikte, ilişki dayanaklarının geri kalanı da güvenilir olursa, zaman geçtikçe bu hisler daha da güçlenecektir.

2. İletişim

İletişim, çiftin farklılarını çözdüğü, kararlar vererek ve her iki partner için de tatmin edici anlaşmalara vararak büyüdüğü bir kanaldır.

Çiftlerin iletişim kurmak, paylaşmak ve birlikte karar vermek için belirli bir zaman ayırmaları gerekir Bu dayanak, ilişkinin diğer dayanaklarının ayakta kalması için şarttır.

İletişim, duyguları dinlemeyi ve ifade etmeyi içerir; çiftin her iki üyesi arasındaki güvenin bilinmesi ve oluşturulması için temel bir dayanaktır.

3. Saygı

Çiftin her iki üyesi arasındaki saygı, romantik ilişkilerin zaman testine dayanabilmesi, büyümesi ve mutlu bir şekilde gelişmesi için gereklidir.

Saygı göstermek, karşınızdakine kendi fikirlerinizi dayatmadan, ondan bir şey beklemeden, duygusal bağımlılık yaşamadan ve saldırganlaşmadan beraber büyümektir. Saygı varsa, eşit şekilde sevgi ve iletişim de vardır.

4. Ortak değerler

Her insanın kendine özgü bir değer ölçeği vardır. Yeni bir romantik ilişkiye başladığımızda, ortak değerlerimizi kurmamız gerekir, bu değerler her ikimizin bireysel değerlerinden farklılık gösterebilir.

Paylaşılan değerler, çiftlerin kendilerini dış dünya ile ilişkilendirecekleri ve ortak projeler yaratacakları değerlerdir.

5. Paylaşma

Her çift için, hayatlarını paylaşmak hakkında düşünme zamanı gelecektir.

Eğer çift hayatlarını birleştirmek istemediklerine karar verirse, bu kararın her iki taraf içinde ortak ve anlaşılmış olması önemlidir. O zaman geldiğinde her iki taraf da bu konuda kendinden emin olmalıdır.

Buna rağmen, o zaman gelmeden önce, bu temel için bazı anlaşmaların olması önemlidir, örneğin eğer birlikte yaşarsanız finansal kararlar nasıl alınacak, beraber yaşam, ev işlerinin paylaşımı, boş alanların ve evin düzenlenmesi ne şekilde yapılacak, vs.

sharing a milkshake

6. Özgünlük

Bir ilişkinin içinde olmak, kendiniz olmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, kim olduğunuzu, nelerden hoşlandığınızı, görüşlerinizi, ideolojinizi, kişisel değerlerinizi ve sosyal ilişkilerinizi açıkça ifade etmeniz önemlidir.

Çiftin kendileri olabildiği güvenli bir yerleri olmalıdır; bu bazen partnerleriyle paylaştıkları, diğer zamanlardaysa kendi zaman, mekan ve hobilerine ayırdıkları ve eşleriyle paylaşmaları gerekmeyen bir yerdir.

7. Özgürlük

Sağlıklı bir romantik ilişkide, kişisel özgürlük olmalıdır. İlişkinin her iki üyesi de ilişkide kalmaya kendi iradeleriyle kendileri karar vermelidir, tıpkı ilişkinin dayanaklarının neler olması gerektiğine karar verdikleri gibi. Kişi özgürlüğünü kaybetmez, özgürlüğünü paylaşabileceği bir kişi kazanır.

8. Ortak hayaller ve projeler

Çiftler; ortak projeleri ve hayalleri olduğunda büyürler. Bunun bir örneği, aile olma kararıdır.

Çiftler, projeler paylaşmaya ve bu projeleri için savaşmaya karar verdiğinde, aralarındaki birlik duygusu daha da güçlenir; zira birliklerinin onları daha güçlü hale getirdiğini ve bir çift olmanın onları ayrı olmaktan daha uzağa taşıdığını keşfederler.

Bir proje için çalışmak kolay değildir, ancak dayanaklarının geri kalanı sağlam olduğunda ve çifte sağlamlık ve güvenlik sağladığında, bu, çift için son derece tatmin edicidir.

Bağlılık ve sorumluluk özgürlüğünüzü kısıtlamaz; aksine, savaştığınız ve uğruna savaştığınız şeyleri elde ettiğinizde, hayatınız için istediklerinizi elde ettiğinizde, benlik değerinizi arttırır.

9. Sadakat

Sadakat, cinsel ve romantik ilişkilerde bir anlaşma ve yaşam biçimidir. Bu kurala ne kadar odaklanacaklarına karar vermek sadece çiftin sorumluluğudur. Karşılıklı bir anlaşma için vazgeçilmez bir ön şart olan ve çiftlerin güvende hissetmelerini ve birbirlerine güvenmelerini sağlayan bu dayanağa nasıl odaklanacaklarını belirlemek yalnızca çiftin sorumluluğundadır.