Logo image
Logo image

Snoezelen Duyu Uyarım Odalarını Hiç Duydunuz Mu?

3 dakika
Snoezelen Duyu Uyarım Odalarını Hiç Duydunuz Mu?
Tarafından yazılmıştır Alicia Garrido Martín
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Belki de Snoezelen odalarını duymuşsundur. Muhtemelen en az bir kez “çoklu duyusal uyarım” kavramıyla karşılaşmışsınızdır. Bu makalede, size bu garip odaların kökenleri ve kökleri hakkında bilgiler sunacağız. Ve ardından bu odaların size nasıl yardımcı olabileceğinden söz edeceğiz.

“Snoezelen” terimi bir araya getirilen iki Hollandaca sözcükten kaynaklanmaktadır. Bir yandan koklamak anlamına gelen “snoffelen” var. Öte yandan, dinlenmek ya da kestirmek gibi bir manaya gelen “doezelen” var. Yani bunun anlamı, doğal olarak farklı gibi görünen iki eylem arasında bir ilişkidir. Bu, uyarma yoluyla rahatlama sağlamak gibi bir şeydir – duyularınızı uyarmanın güzel bir yanını bulmak ve bundan zevk almak.

Snoezelen odaları gelişimsel bozuklukları olan insanlara yardım etmek için geliştirildi

Snoezelen konsepti, sorunlara çözüm sağlayan diğer büyük fikirler gibi ortaya çıktı. Harekete geçme ihtiyacından, yaşamın belirli bir alanındaki felç ve eylem eksikliğiyle yüzleşme ihtiyacından doğdu. Söz konusu ihtiyaç, gelişim bozukluklarına sahip insanlar için ne tür tedaviler olduğunu görmekti fakat bu kişilerin tedavilerden sonuç alamaması hayal kırıklığına yol açıyordu.

Tedavi bir türlü yardım çalışmasının ötesine geçemedi. Ancak bu devrimci kavramın babaları olan Ad Verheul ve Jan Hulsegge, bunun yeterli olduğunu düşünmüyorlardı. İşte böylelikle, insanlara yardım etmek için yazımızda sözünü edeceğimiz yeni yöntemi buldular.

Elbette, bazı insanlar özellikle bu türden bir terapiden faydalanırlar. Çoğunlukla, bozukluğunun sınırlamaları nedeniyle etraflarındaki diğer kişilerle etkileşimde bulunma kabiliyeti çok düşük olan kişilerden bahsediyoruz. Özel ihtiyaçları olan, demans rahatsızlığından muzdarip ve otizmli insanlar bu yöntemden en çok yararlanan kişilerdir.

Some figure

Duyusal uyarım, temel tepkileri üretmenize yardımcı olur

Bazı insanlar için onları farklı duyusal kanallardan uyarmak büyük bir yardım olabilir. Bu uyarım, bir profesyonel tarafından denetlenip yönetildiğinde, bu kişide yeni yanıtlar üretecektir. Bu kişilerin, başka türlü üretmekte zorlandıkları temel tepkilerdir bunlar.

Bu anlamda, denemeye ve yardım etmeye başlamadan önce o kişinin vakasına aşina olmanız gerekir. Tüm insanlar tamamen eşsiz ve diğer herkesten farklıdır. Her bir kişiye yardım etmenin yolu, kendi özel durumunun sıkıntılarına bağlı olacaktır.

Profesyoneller, bu yeni tedavi türünden en fazla faydayı elde edebilmek için hastalarını çok iyi tanımalıdırlar. “Uyandırmaya” ihtiyaç duyan bazı insanlar var. Bunlar, örneğin etraflarındaki dünyadan tamamen kopmalarına neden olmuş bir beyin hasarı geçirmiş insanlardır.

Uyarımda bulunduğunuzda ve buna karışık tepkiler ortaya çıktığında, yeni sinirsel bağlantılar üretirsiniz

Bu prosedür, aynı zamanda çevrelerindeki dünyaya hala bağlı olan ve buna çok dikkat eden, ancak iletişim kuramayan kişiler için de yararlıdır. Bu insanlar bu terapiden çok fayda sağlar. Uyumakta olanı “uyandırabildiğiniz” zaman, stimülasyon gerçekleşecek ve yeni sinirsel bağlantılar üreteceksiniz.

Bu nedenle, kişinin kişiselleştirilmiş ve ayrıntılı bir şekilde izlenmesi esastır. Bunun nedeni, algılanamayan şeyleri algılayabilmeniz gerektiğidir. Klinik göz, gözlemlediği konuda hızlı, hassas ve yetenekli olmalıdır. En küçük ayrıntının bile gözünüzden kaçmasına izin veremezsiniz.

Hastanın ne sevdiğini söyleyebilmelisin. Nelerden hoşlandıklarını, hangi uyarıcılara daha fazla tepki verdiklerini, hangi duyusal kalanın daha fazla farkında olduklarını … Bu çok fazla gözlem gerektiren zor bir görev. Çünkü hastalarınızı samimi ve içten bir şekilde gözlemlemeniz anlamına geliyor.

Some figure

Güven ve uyum duyusal uyarım için gerekli unsurlardır

Bu nedenle Snoezelen odaları, bu tür bir terapiyi üstlenecek şekilde mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Katılımcı kişi bu tür duyusal deneyimleri üretmek için hazır ve hazır olmalıdır. Görme, koku, dokunma, duyma ve tat alma gibi duyuların her birini içeren deneyimlerdir bunlar. Çok insancıl bir ortam yaratmaya çalışmalısınız. Kişiye adanmış güven, saygı ve ilginin bulunduğu bir yer.

Bu hoş bir alan ve özel, eşsiz bir kaçış sağlayacaktır. Kişi için yüzeyselin ötesine ulaşan ve bir şekilde içinde yerleşecek bir uyum ve sıcaklık alanı olmalıdır. Tıpkı güzel, hoş melodilerin ruhlarımıza yerleştiği gibi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.