Pozitif Psikoloji Sayesinde Yeteneklerinizi Keşfedin

Kasım 18, 2017

Napoleon Hill: “güç ve gelişme yalnızca devamlı bir çaba ve mücadelenin ürünü olabilir.” demiş. Siz de bu alıntıya kalpten inanırsanız, sürekli çalışarak büyümek için çeşitli yollar bulabilirsiniz. Yazının devamında pozitif psikolojinin bu fikirle ilişkisini değerlendireceğiz.

Eğer en iyi sonucu ortaya koymak istiyorsanız, kesinlikle çaba harcamanız gerektiği bilmelisiniz. Elinizden gelenin en iyisini yapmak kendi limitlerinizi sonuna kadar zorlamak anlamına geliyor. Her birimiz kendimize has özelliklerimizle benzersiz birer bireyiz. Bu özellikler bizi biz yapan şeylerdir ancak hepimizin ortak bir araç kullanarak, örneğin pozitif psikolojiyi kullanarak gelişme kaydedemeyeceğimiz anlamına da gelmez.

Bununla ilgili farklı değişkenlerden bahsedebiliriz. Daha önce çaba sarf etmek gerektiğinden zaten söz etmiştik. Buna ilaveten, geçmişte deneyimlediklerinizden de ders almanız oldukça önemli. Ancak alacağınız bu derslerin faydalı olabilmesi için iradeli ve bu işe gerçekten niyetli olmanız şart. Biraz motivasyon edindiniz mi… Son olarak genetik faktörlerin de rolü var çünkü hepimiz aynı noktadan başlamıyoruz ve hepimizin farklı özelliklere sahip olmasının altındaki en temel sebep de bu.

Gelişmek için pozitif psikolojiyi kullanmak

Daha önce söz ettiğimiz kilit unsurlarla ilişkili olarak, en becerikli olduğunuz yönleri ortaya çıkarmak istiyorsanız pozitif psikolojiyi nasıl kullanabilirsiniz? Bunun kişisel geliminizdeki yeri nedir?

Bu konuda, alanında uzman kişilerin tavsiyelerine kulak verme zamanı. Psikolog Martin Seligman ve Christopher Peterson’ın sözlerine yer vereceğiz. Bu iki psikolog da şu soruya yanıt aradı: kendi yeteneklerimizi kullanarak daha mutlu ve daha olumlu bir ufka yelken açabilir miyiz?Martin Seligman

Doktor Peterson ve doktor Seligman, dikkatimizi geliştirmemiz gereken yeteneklere odaklamak için pozitif psikolojinin temelini attı. Başka bir deyişle, Bizi daha mutlu ve tatmin olmuş hissettirecek şeyler üzerine yoğunlaşmamız için teşvik ediyorlar. Bunu başarmak için, her ikisi de potansiyelimizi bulmamıa ve en üst düzeylere varıncaya kadar geliştirmemize izin veren özellikler ve yetenekler üzerinde çalışmaya başladı.  Bu sayede, daha tatmin edici bir yaşama kavuşulabilir.

En iyi yanınızı keşfedin

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi, herkesin kendine has güçlü yönleri vardır. Dolayısıyla, kendimize has bazı güçsüz ve zayıf yönlerimiz olması da kaçınılmaz. Eğer bu iki yönü doğru dengeleyebilirseniz; iyi olan yönünüzü zayıf olana baskın çıkarabilirseniz yeteneklerinizi keşfedebilir ve daha mutlu bir hayata adım atabilirsiniz. Daha üretken, umutlu, tamamlanmış hissedebilir ve özgün kişiliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Seligman ve Peterson’a göre, 24 temel güçlü özelliğimiz bulunuyor. Bunlardan herhangi biri tatmin olmanızı, kontrolü almanızı, üretkenliği ve günlük hayatta mutlu olmanızı sağlayabilir.

Psikologlar, öğrenme hevesini ve yaratıcılığı en önemli güçlü özellikler olarak görüyorlar. Diğer güçlü yanlarımız ise meraklı olmak, cesaret, eleştirel düşünebilme, istikrarlı olma, ilgi duyma ve dürüstlüktür.

Sözünü etmeden geçemeyeceğimiz diğer özellikler ise sosyal zeka, sorumluluk sahibi olma, arkadaş canlısı olma ve grupla çalışma becerisine sahip olmaktır. Kendine hakim olmak, temkinli davranmak, bağışlayıcı olmak, güzellikleri taktir edebilmek de diğer olumlu özelliklerdendir. Son olarak şükran, maneviyat, iyimserlik ve mizah duygusunu geliştirmek de önemlidir.

“Her zaman elinizden gelenin en iyisi yapmaya çalışın. Bugün ne ekerseniz yarın onu biçersiniz.”

– Og Mandinoözgür kadın

Güçlü yanlarınızı ön plana çıkarın

Eğer yeteneklerinizi üst sınırlara taşımak istiyorsanız, güçlü yanlarınızı vurgulamalısınız. Mutluluk ve tatmin arayışını içeren pozitif psikoloji yoluyla içinizde saklı kalmış özellikleri keşfedebilirsiniz.

Doğal olarak, bu özellikleri bulduktan sonra onlardan en fazla verim alma yöntemini bulmak ve öğrenmek zorundasınız. Bu arada, zayıf yönlerinizi geliştirmeyi denemeli ve daha geride kalan özellikleriniz üzerinde çalışmalısınız.yıldızlara tırmanmak

Yeterli motivasyon ve çabayla doğru yolda emin adımlarla ilerleyeceğinize şüphe yok. Yolunuzu hiçbir koşulda kaybetmemeniz gerekiyor. Sonuçları yavaş yavaş almaya; ilginizi ve cesaretinizi kaybetmeden çabanızın meyvelerini toplamaya başlarsınız.

“Güç, kazanmaktan doğmaz. Yaşadığınız zorluklar sizi daha güçlü yapar. Zorlukların içinden çıkmaya karar verdiğiniz an, güçlü olursunuz.”

– Arnold Schwarzenegger

Kısacası hayattaki her şey mutluluk arayışı olarak açıklanabilirBazen hatalar yapar ve yolumuzdan şaşarız. Fakat pozitif psikoloji kendinizi geliştirmek açısından güzel bir alternatif olabilir; daha mutlu ve tamamlanmış hissetmenizi sağlayabilir. Öyleyse neden denemiyorsunuz? Kaybedecek bir şeyiniz yok. Pozitif psikolojiyi kullanmayı deneyin!