Sizi Daha Mutlu Edecek 3 Zihinsel Eğitim Egzersizi

Kasım 28, 2018

Yalnızca zihinsel eğitim egzersizi yaparak daha mutlu olmak mümkün müdür? Cevap evet! Pozitif psikoloji üzerinde son yirmi yılda yapılan araştırmalar gösterdi ki beyninizi eğitmek mümkündür. Nöroplastisiteyi destekleyerek, beynin merkezini oluşturan gri maddeyi yükselterek ve sinir ağlarını kuvvetlendirerek aslında beyninizin çalışma yöntemini değiştirebilirsiniz.

Bu sanki belirli kas grupları ve fiziksel kalite için yapılan farklı türde egzersizler gibidir. Aynı şekilde, genel mutluluğunuzu ve sağlığınızı geliştirmek için farklı gruptaki zihinsel yeteneklerinizi eğitebilirsiniz.

Fakat niçin beyninizi mutlu olması için eğitmeniz gerekir? Bu sorunun cevabı basittir. Beyin korteksi taramaları göstermiştir ki beyin negatif uyarılara karşı daha fazla elektrik üretmektedir. Bilim insanları bunun sebebinin beynin negatif olaylara ve bilhassa kavga et-kaç tepkisine daha çok eğilimli olduğunu düşünürler.

Gereksiz olduğunda negatif tepkiden kurtulması için zihninizi eğitebilirsiniz. Bunu yapabilmenin en iyi yolu pozitif düşünme egzersizleri yapmaktır. Eğer bu egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, hayatınızın hemen her safhasında olumlu değişimleri hissetmeye başlarsınız.

Bu yazıda, mutlu ve başarılı olmak için beyninizi eğitmenize yardım etmek amacıyla 3 farklı egzersiz anlatacağız.

zihni aydınlanmış kadın

Memnuniyet alıştırması

Gelecek işleri, ardından koşulacak sonraki hedefleri düşünmek insanoğlunun doğasında vardır. Bu tür bir iyimserlik sizi ileriye götürür ve yola devam etmeniz için enerji verir. Ama bundan memnun olmazsanız, sizi mutlu edecek gücünün çoğunu kaybeder.

Memnuniyet alıştırması son derece güçlüdür. Çünkü sahip olduğunuz her şeyi size hatırlatıcıdır. Bu alıştırmanın vurguladığı özel bir mesaj da mevcuttur: aslında düşündüğünüz kadar çok şeye ihtiyacınız yoktur.

Memnuniyet pek çok farklı fiziksel ve psikolojik kazanımla bağlantılıdır ve mutluluk bunlardan biridir. Bu yüzden neye memnun, minnettar olduğunuzu ister kahvaltıda söyleyin, isterse günlük bir memnuniyet defteri tutun, önemli olan her gün memnuniyet hissini hatırlamaktır. Bunu yaparak beyniniz her şeyin pozitif yönüne odaklanır ve işleri karmaşık hale getiren şeyleri görmezden gelmenizi sağlar. Bu muhtemelen mutluluğunuzu arttırmanın en basit ve en etkili yoludur.

Bilinçli nefes alın

Eğer nefesinizi kontrol altına alırsanız onun mükemmel bir etkisi vardır. Çoğu insan nefes almanın sakinleştirme, tansiyonu rahatlatma gücü gibi inanılmaz potansiyelinden habersizdir. Öfke, endişe, korku, stres ve tansiyon ise yüksek oranda sağlıksız nefes almaya yol açabilir.

İhtiyacınız olan tek şey dikkatli bir şekilde 5 dakika nefes alıp vermektir. Üzgün veya endişeli olmanızın bir sakıncası yoktur. Sadece günde birkaç kez beşer dakikanızı doğru nefes almaya odaklamaya ayırın. Bu meditasyon egzersizinin başlangıcıdır.

“Bu mutluluğun basit bir sırrıdır. Ne yaparsanız yapın geçmişin zihninizden geçmesine, geleceğin de sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Çünkü geçmiş artık bitmiştir, gelecek de henüz gelmemiştir.”

– Osho

derin nefes alan kadın

Daima gülümseyin

Gülümsemenin ister doğal olarak, isterse bilerek yapıldığında vücudunuzda ve zihninizde “mutluluk” ürettiğini gösteren bir çok çalışma vardır. Çünkü gülümseme beyninize olumlu mesaj gönderir, onu ne amaçla yaparsanız yapın.

Bu konuda Kaliforniya Üniversitesinde yapılmış 30 yıllık bir araştırma vardır. Araştırmacılar eski yıllıklardan insanların gülümsemeleri üzerinde çalışmışlar ve sonra onların başarı ve refah seviyelerini ölçmüşlerdir.

Araştırmacılar bu kişilerin evliliklerinin ne kadar tatmin edici ve uzun sürdüğünü incelemişlerdir. Bir puanlama sistemi oluşturmuşlardır. Refah seviyesi için bir standart geliştirmişler ve onların yaşantılarında meydana gelenleri bunlarla nasıl öngörebileceklerini araştırmışlardır. Yıllık fotoğrafında çok daha fazla gülmüş kişilerin her kategorideki puanları daha yüksek olmuştur.

Gerçek şudur ki gülmek basit bir egzersizdir. Kendinize kahkaha atmak için bir şans tanıyın ve hoşlandığınız bir şey gördüğünüzde, sizi mutlu eden biriyle vakit geçirdiğinizde ve eğlenceli şeyler okuduğunuzda vs. gibi şeylerle her gün gülümseyin. Daima gülüşünüzü “takının” ve yanınızda taşıyın. İnsanlarla selamlaştığınızda, insanlara teşekkür ettiğinizde ve insanlarla ilk kez tanıştığınızda gülümseyin. Çok basit, eğlenceli ve memnuniyet vericidir. Size ve gülümsediğiniz karşınızdaki kişiye çok mutluluk verecektir.