Koşmak: Muhteşem Bir Meditasyon Türü

Koşmak: Muhteşem Bir Meditasyon Türü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzün yaşam tarzı, bedenimiz ve ruhumuza iyi bakmayı bir zorunluluk kılıyor. Bu amaçla yapılan spor türleri arasında koşu yapmak, en popüler ve sağlıklı seçeneklerden biri.

Elbette fiziksel durumunuzun buna izin vermesi ve akıllı bir şekilde bunu yapmanız gerek.

Ve tabi bir de meditasyon var:  meditasyon, ruhsal ve duygusal benliğimize bakmanın kabul edilen ve sevilen bir şekli hâline geldi.

Koşmak sağlığınız için çok faydalıdır. Koşmak ruhunuz ve zihniniz için de çok faydalıdır. Koşu ve yürüyüş yaparken zihnimiz bir noktadan diğerine gider durur. Düşündüğümüz bu şey, koşu eylemi ya da tamamen farklı bir şey de olabilir.

Farklı şeyler yapsalar bile doğru egzersizin beden ve zihin uyum içinde olduğu zaman gerçekleşeceğini söyleyebilirsiniz. Bu durumda meditasyon bir yuva, bir anlam bulur kendine.

“Zihninizi koşmak için eğitirseniz, diğer her şey kolay olacaktır.”

– Amby Burfoot

Meditasyonun büyüsü

Meditasyon geleneği, zihninizi açmak ve endişenizi azaltmak amacıyla dikkatinizi yoğunlaştırmaktan oluşur. Sinsice düşüncelerinizin akışına karışan endişelerden bağlantınızı nasıl koparacağınızı öğretir size.

İşte bu yüzden koşmak zihni boşatmak ve bedeninizi gerginlikten kurtarmak için harika bir yol olabilir. Hatta bu gerginliği harekete dönüştürür.

Meditasyon sadece huzur sağlamakla kalmaz kişiye pek çok başka faydalar da sunar. Stresi azaltmaya ve bizi depresyondan koruyan hormonları uyarmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Meditasyon ayrıca dikkat ile ilgilidir ve acıyla baş çıkmamıza yardımcı olabilir. Önemli sinaptik bağlantıları güçlendirerek beynimizin mimarisi üzerinde pozitif bir etki yaratabilir.

Bir meditasyon ve farkındalık rutini geliştirmenin pek çok yolu vardır. Bunun için mumlar ya da tütsü yakıp özel bir minder üzerine oturarak belli bir pozisyon almamıza gerek yoktur.

Esasen herhangi bir aktiviteye derin bir şekilde zaman ayırırsanız, meditasyona uygun bir tavır edinebilirsiniz. Koşmak bu aktivitelerden biridir çünkü doğru yapıldığında akışa izin verir.

sahile koşan kadın

Koşmak, zihnin ilacıdır

Koşucular bu spordan bir ilaç gibi diye söz ederler, hayatın problemleri içinde yönümüzü bulmak için bir yoldur. Negatiflikten kaçmak ve içimizdeki olumsuzluklardan kurtulmanın bir yöntemidir. 

Bu, fiziksel egzersiz ihtiyacının ötesine geçer. Ayrıca duygusal olarak ”uyum sağlama” gereksinimi de vardır. ”Bu koşuyu bitirirsem, her şeyi başarırım.’

Koşmak, enerjinin bedenden akarak harekete dönüşmesine imkân veren ritmik ve doğal bir harekettir. Negatif düşünce ve duygular için enerji kullanmak yerine sinir ve endokrin sistemimizi uyaran aktiviteler için bir yakıt hâlini alır.

Dolayısıyla negatif duygulardan kurtulduğumuzda bunlarla çalışmak çok daha kolay olacaktır. Bunlardan ders alıp ilerleyebiliriz.

Koştuğumuz sırada meditasyon teşvik edilir ve hem zihnimiz hem de bedenimiz güçlenir. 

Dahası 2016 senesinde Translational Psychiatry dergisinde yayınlanmış bir çalışmaya göre yürüme veya koşmayla gibi bir aktiviteyle birleştiğinde meditasyon, çalışma öncesinde depresyon tanısı konmuş katılımcıların depresyon belirtilerini %40 oranında azaltmıştır.

Bütün bu faydaların sırrı, koşmanın odaklanmamıza yardımcı olmasında gizli. Özellikle de uzun bir süre koştuysak ve hareketlerimiz daha otomatikleşmiş hâle gelmişse. Ayrıca koşmak için çok uğraşmamız gerekmediğinde de faydalıdır.

Bedenimizi ”çekmek”ten ona ”eşlik etme”ye geçeriz. Bu da çok rahatlatıcı bir aktif meditasyon türünü berberinde getirir. 

Koşmak zihninizi yavaşlatır

Koşmak düşünce zincirimizi yavaşlatır. Bize yeni bir bakış açısı yeni bir ruh hâli kazandırır. 

Daha önce hiç koşmadıysanız ya da bunu çok az yaptıysanız, kesinlikle tecrübe etmiş olduğunuz bir şey var: Bir gece aklınızı kurcalayan ve çok büyük gözüken bir problemin sabah bir şekilde daha küçük gözüktüğü oldu mu hiç?

Bunun nedeni nedir? Çünkü düşünce şeklimiz günün değişik bölümlerinde farklı olur.

İşte koşmak da aynı etkiye sahiptir. Farklı bir düşünce şekli geliştirir. Koşma hareketi, geceleri hissettiğimiz anksiyeteyi hissetmeksizin bir probleme bakmamız olanak verir.

Diğer yandan eğer zihnimiz o sorun üzerinde çalışmak istemiyorsa her şeyi boş verip çevremizdeki uyarıcılara odaklanabiliriz. Bu da zihnimizin sakin bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

İstemediğimizde bile koşmak zihnimizi yavaşlatmamıza yardımcı olur. O yoğun düşünce ve endişe fırtınası yavaş yavaş diner.  

tırmanırken koşmak

Koşmak, şu anda yaşamamıza yardımcı olur

Çoğu zaman şu anın hiç farkında olmayız. Zihinlerimiz şu anda mola vermeksizin geçmişten geleceğe atlar durur, bu yüzden duyularımızın aldığı bilginin büyük bölümünü işleyemeden bırakırız.

Düşündüğümüz zaman sınırlı kaynaklara sahibizdir, bu yüzden geçmiş ve geleceğin üzerinde düşünmeye daha değer olduğuna inanırsak şu ana yeterince dikkat etmeyiz.

Her meditasyon uygulamasının ana amacı şu ana odaklanmamıza yardımcı olmaktır. Geçmiş ve geleceğin devam edebilmesi için şu anda durmamız gerektiğini anlamamıza yardımcı olmaktır. 

Zihinsel konstrasyon, her türden meditasyon uygulamasının temel parçasıdır. Amaç ise bakış açımızı kaybetmeksizin bir farkındalık durumuna ulaşmamızı sağlamaktır. Yani meditasyon sayesinde ormanda yerimizi kaybetmeksizin ağacı görmeyi başarabiliriz.

Koşmak tam da şunu başarmamızı sağlar: şu anın daha çok farkında olmak ve ortaya çıkan problemleri halletmek. 

Ayrıca bizi şu ana bağlar çünkü bedenimizle yani acıyla haykırmadığı sürece göz ardı ettiğimiz o neredeyse mükemmel ”makine” ile iletişim kurmamıza  yardım eder.

İlginizi çekebilir ...
Yürürken Meditasyon Yapmayı Öğrenin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yürürken Meditasyon Yapmayı Öğrenin

Meditasyon yapmayı hiçbir zaman öğrenmeyen insanlar var. Farkındalık egzersizi yaparken beyin kendini durgun bir sakinliğe adapte edemez.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.