Logo image
Logo image

Kendinden Memnun Olma Sanatı Paha Biçilemez

3 dakika
Kendinden Memnun Olma Sanatı Paha Biçilemez
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kendinden memnun olmak paha biçilemez. Böyle bir psikolojik işçilik için 2 şey gerekir: geçmişle barışmak ve geleceği sürekli dert etmemek. Hepsinden önce iyi hissetmek, doğru bir şekilde düşünmeyi öğrenmek demektir. İç huzuru sağlamak için şimdiye odaklanmaktır.

Eminiz siz de bütün bu söylediklerimizin hepsine katılıyorsunuzdur. Peki kendimizden ve sahip olduğumuz şeylerden memnun olmak için içsel huzuru bulmak neden bu kadar zordur? Her zaman eksik olan bir şeyler vardır, canınızı sıkan ve uzun süreli bir mutluluk hissetmenize engel olan. Hiç sonu gelmeyen ve fırtına ne kadar güçlü olursa olsun öyle kalan bir mutluluk.

“Devamlı seni başka bir şeye dönüştürmeye çalışan bir dünyada kendin olmak en büyük başarıdır.”

– Ralph Waldo Emerson

Psikoloji dünyası her zaman bizim için hayatı kolaylaştırmaya uğraştı. Ancak daha önce her şey çok daha karmaşıktı. Psikolojik teoriler ve stratejiler uzun bir süre sadece insanların nevrotik tarafını anlamaya çalıştı. Ta ki Martin Seligman ve Aaron T. Beck gibi insanların bir şeyleri değiştirmeye başladığı 1970’lere kadar.

Depresyon ve öğrenilmiş çaresizlik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Martin Seligman, psikolojinin hedefini başka bir yere yöneltmeye başlaması gerektiğini düşündü: mutluluk. Ayrıca bilişsel terapinin öncüsü Aaron T. Beck bize esas önemli olan şeyin ne olduğunu gösterdi: kendinden memnun olmak için dışarıdaki dünyaya bakarken de kendi içine bakarken de pozitif bir süzgeçten geçirmek. 

Some figure

Kabullenmek, kişisel mutluluğun sırrı

Epictetus “Yaşama Rehberi”nde, hepimizin dünyayı kendi istediğimiz gibi şekillendirmek için çok uğraştığını söyler. Bunu yapmaya çalışmak neredeyse çocukça bir beklentidir ve imkansız olduğu için de çok fazla hayal kırıklığı yaratabilir. Zamanının en önemli Stoacı filozofu, bir şeyleri isterken gerçekte olduğu haline göre değerlendirip istememiz gerektiğini söylüyor.

Yani kendinden memnun olma sanatı aynı zamanda bir kabullenme sanatıdır. Ancak unutmayın, kabullenmek pasif olmak ya da boyun eğmekle aynı şey değildir. İşin sırrı aslında göründüğünden de kolay. Tek yapmanız gereken birkaç hedef için çaba göstermek:

  • Kötü bir şey olduğu andan itibaren durumun negatif yönünü kabullenin ki kontrolü kendi elinize alıp bir şeyleri değiştirebilesiniz. Örneğin, kısıtlayıcı ve negatif düşünceleriniz zihninizi tamamen ele geçirip odaklanmanızı engellemeden önce onları çabucak fark edebilmelisiniz.
  • Tüm güçlü ve zayıf yönlerinizle kendinizi olduğunuz gibi kabul edin, geçmişteki ve şimdiki hikayenizi, her gün aynanın karşısında gördüğünüz kişiyi kabullenin. Başkalarından size değer vermelerini beklemeden siz kendinize değer verin.
Some figure

Kendinizden memnun olmak demek, düşüncelerinizin kontrolünü aktif olarak elde tutmak için kabullenmek üzerine nasıl çalışmamız gerektiğini bilmektir. Etrafınızdaki şeyler, hatta en yakın çevrenizdeki insanlar bile her zaman sizin istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak bunların hiçbiri çaresiz hissetmenize neden olmamalı. Eğer içten sakin kalmayı başarırsanız, kendinizi sever ve dengeli olursanız hiçbir bulut üstünüzdeki güneşinizi kapatamayacaktır.

Kendinden memnun olmak, kendi kendinin değerini bilme sanatı

Kendi kendinin değerini bilmek çok işinize yarar fakat bunun nasıl yapılacağı bilinmez. Bunu, kendinizi ne kadar ihmal ettiğinizi fark ettiğiniz ve satranç tahtasıdaki bir piyon gibi hissettiğiniz zaman öğrenirsiniz. Daha ilk baştan pek bir değeri olmadan başlayan, kimsenin düşünmediği biri gibi. Belki “kraliçe” olmayabilirsiniz ama yine de değerinizi, hayat oyununda hangi rolü oynadığınızı hatırlamalısınız.

Bunu, kendinizin değerini akıllıca bir şekilde bilerek yapabilirsiniz. Yani, attığınız her adımdan memnun ve yaptığınız her şeyin arkasında durabilecek gibi hissetmek. Artık kendinize değer vermeyi günlük alışkanlıklarınızla öğrenmenin vakti geldi.

Haydi bazı örneklere bakalım.

  • Kendinizden memnun olmak demek hayatınıza aldığınız, yaşam maceranızın bir parçası olacak insanlar konusunda seçici olmak demektir.
  • Kendinden memnun olmak demek, aynı zamanda kendine yetebilmek, aldığınız iyi kararlar ve küçük günlük başarılarınız için kendinize teşekkür etmektir.
  • Ayrıca söylediğiniz ve yaptığınız, istediğiniz ve yapmayı üstlendiğiniz şeylerde tutarlı olmaktır.
Some figure

Unutmamamız gereken başka önemli bir şey daha var: kendinden ve sahip olduklarından memnun olmak rahat hissetmek ile beraber gelir. Çünkü başka insanlarda gördüğünüz özgürlük ve hafiflik hissi onların omuzlarında gerçekten de bir ağırlık olmamasından kaynaklanır.

Hayatta bundan daha tatmin edici bir his olamaz. Düne bağlı ya da başka insanlar tarafından zincirlenmiş olmadığınızı bilmenin verdiği o his. Sizi yavaşlatmak ve gelişmenize engel olmak isteyen insanlardan… Bu yüzden kendinden memnun olma sanatını unutmayın. Bunu başarmak için alıştırma yaparken irade ve kararlılık göstermeniz gerekiyor, ama yapabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.