Pozitif Düşünmek - Bunu Başarmanın 5 Yolu

Pozitif Düşünmek - Bunu Başarmanın 5 Yolu
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

“Bir kapı kapandığında, bir diğeri açılır” sözünün Miguel de Cervantes’in romanı Don Kişot’ta yer aldığını biliyor muydunuz? Bu da ne demek diye düşünüyor olabilirsiniz. Okumaya devam ettiğinizde bu sorunun cevabını keşfedeceksiniz çünkü size pozitif bir tavrı sürdürmenin sırlarını anlatacağız.

Belki de bu makaleyi açmış olan sözler çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır, bu yüzden anlamı ve gücü biraz bulanık olabilir. Anca, bir anlamının en ufak parçasını yitirmiş gibi görünmüyor. Bu, Cervantes’in çalışması gibi trajik/komik bir ortamda, hâlâ umuda açılan bir kapı olduğunu gösteren bir ifadedir.

Pozitif bir zihinsel tutum, Cervantes’in, insanlığın en büyük edebi eserlerinden biri olarak tarihe geçen romanında yapmayı başardığı gibi, pek çok şeyi ayırt etmemizi sağlar. Bu, onca gerçekçilik ve kötümserlik arasında umuda her zaman küçük boşluk bırakmamız gerektiğine işaret eder.

Olumlu bir zihinsel tutuma sahip olmanın sırları

Tam da o son durum, umuda açılan o küçük çatlak, kayıp fırsatlar yüzünden kendimizi sabote etmeye ve üzülmeye son vermemize yardımcı olacak bir ışık noktası olabilir. Bizi dışarı çıkarıp yenilerini aramak ve onlardan en fazla avantajı elde etmemizi sağlayacaktır.

mutlu kadın

Çünkü pozitif olmanız, her zaman mutlu ve neşeli olmanız gerektiği anlamına gelmez. Her zaman mutlu olamazsınız, ama her zaman mutsuz da olamazsınız. Bu yüzden pes etmemek, umutlu olmak önemlidir. Bardağı yarı dolu olarak görmeli ve beyaz kağıt üzerindeki bir siyah noktaya odaklanmamalısınız.

Ancak, bu tutumu benimsemek için bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Bu yüzden size bu önemli noktaları sunuyoruz. Doğru zihniyete sahipseniz ve düşüncelerinizi ve dikkatinizi yönetmede belirli bir beceriye sahipseniz, olumlu bir tutum benimsemek zor olmayacaktır. Dünyayı daha az kötümser bir bakış açısından görmenizi sağlayacak bir tutumdur bu.

Karamsarlığı gerçekçilikle karıştırmayın

Psikolog Arturo Torres, hayatımıza pozitif bir zihinsel tutum kurmak için bir dizi öneri sunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz şeye göre işin ilk sırrı, gerçekçilikle çok ilgili. Hiçbir durumda bu bir kötümserlik tonu eklememelidir.

“Hüzün ve melankoliyi bir kenara atın, hayat naziktir ve yalnızca birkaç gündür. Sadece şu an ve burası, öyleyse tadını çıkarın”.

– Federico García Lorca

Her şeyin etrafımızda kırıldığı göründüğünde, gerçeklik çok daha fazla uğursuz ve olumsuz gibi gözüküyor. Ancak eğer huzursuzluğun düşüncelerimizin her birini istila etmesine izin verirsek,bizim gözümüzde çevremizdeki her şey bu tonu kazanacaktır. Bunun ne kadar doğru olduğu önemli değil. Bu anlamda, olumsuz olarak şekil bozma ve değiştirmeler, kendimiz için belirlediğimiz bir tuzaktır.

Somut hedefler belirleyin

Gerçekçilik kötümserlikle eşanlamlı değildir, aynı zamanda umut ya da imkansız düşler anlamına gelmez. Gerçek şu ki, mümkün olabilecek somut hedeflerle dolu bir yol inşa etme gücüne sahibiz. Böylece, bu hedeflerden birine ulaşmak sevinç ve mutluluk için bir sebep olacaktır. Bu, gücümüzle hareket etmemize yardımcı olacak yakıtımız olacak ve bir sonraki aşamaya doğru olacak. Yani, bu zihniyeti koruyarak, çok güçlü bir bilgi kaynağı kazanacağız.

Kendinizi olumlu insanlarla çevirin

Elbette çevreniz çok önemlidir. Etrafınızdaki insanlar olumlu bir tutum sergiliyorsa, iyimser ve umut dolu bir zihniyete sahip olmanız çok daha kolay olacaktır. Çevreniz sizi böyle teşvik ediyor ve motive ediyor. Aksi halde, sonuç tam tersi olacaktır.

mutlu arkadaşlar

Uzun vadeli projeler

Başarılabilir hedefler belirlemeniz iyi bir şeydir, ancak bunları başarmak sizi bir yere götürmelidir. Ve uzun vadeli projeler bu noktada devreye girer. Basit, birleşik hedefler kümesi, daha büyük olanı ortaya çıkarmalıdır. Attığınız adımların amacı olmalıdır.

Ne yapmak istediğinizi düşünün ve gerçeğe dönüştürün. Şu an bulunduğunu yere bir mantık ve arkaplan yerleştirin. Yaptığınız şeylerin sizi daha büyük hedeflere doğru ilerletmesi için çalışın. Birçok aşkın durumda, kişisel gelişim buna dâhildir. İyi kurulmuş bir şu an gelecekteki mutluluk ve esenlik için büyük bir temeldir.

“Mutluluk hazır bir şey değildir. Kendi eylemlerinizden kaynaklanır.”

– Dalai Lama

Empatiye başvurun, şantaja değil

Sırf daha sonra geri ödenmesini istemek için bir iyilik yapmayın. Bu şekilde davranmak aslında sadece bir şantajdır. Ancak bunu yapmanın basit hazzını duymak için saf bir empati içinde yardım eli uzatırsanız, dünyaya karşı tavrınız değişecek ve daha olumlu olacaktır.

Olumlu bir zihinsel tutuma sahip olmak için Arturo Torres tarafından sağlanan ve bugün tarafımızdan paylaşılan bu 5 sırrı not edin. Mesele, dünyanın en mutlu insanı olmakla ilgili değil değil. Sadece, olabileceğiniz en mutlu versiyon olmaya çalışmakla ilgilidir. Elinizdeki en iyi şeyi sunarak, hedefinize beklenenden çok daha erken ulaşabileceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.