Sınıfta Farkındalık Uygulamak İçin 5 Kitap

Sınıfta Farkındalık Uygulamak İçin 5 Kitap
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Farkındalık uygulaması sadece yetişkinlerle sınırlı değildir. Okul çağında olan her yaştaki çocuklar da sınıfta farkındalık gösterebilir. Farkındalık uygulamak çocukluk döneminde çok faydalı olabilir. Bu nedenle, makalenin tamamını bu konuya adamaya karar verdik.

Farkındalık Budizm kökenlidir, ancak dünyanın her yerinden insanlar farkındalığı herhangi bir dini çağrışım olmadan uygularlar. Bu seküler farkındalık fikri, onun bu kadar geniş bir alana yayılmasına şüphesiz yardımcı olmuştur. İnsanlar buna daha açıktır, çünkü farkındalığın temelinde, belki de bir inanç meselesinden daha fazlası vardır.

“Farkındalığın özü, insan aklının doğası ile herhangi bir ideoloji, inanç veya kültürden daha fazla ilgisi olan tamamıyla evrensel bir şeydir. Bir din, felsefe veya somut bakış açısına kıyasla bilme ve öğrenme yeteneğiyle daha yakından ilgilidir.”

– Kabat-Zinn

Farkındalık nedir?

Farkındalık bilinçliliktir. Farkındalık, şu an için somut, sürekli, kasıtlı ve yargısız bir dikkat göstererek gelişen bir bilinçliliktir. Farkındalığı meditasyon ile karıştırmamaya özen gösterin, çünkü aynı şeyler değildir.

Farkındalık, titiz bir meditasyon konsantrasyonu gerektirmez. Farkındalığı herhangi bir günlük aktivitede kullanabilirsiniz. Ancak farklılıklarına rağmen, hem meditasyonun hem de farkındalığın ana bileşenleri konsantrasyon ve duyarlı bir dikkattir.

meditasyon yapan küçük kız

Neden sınıfta farkındalık öğretmeliyiz?

Farkındalık, huzur bulmak için acil ihtiyaca bir cevaptır. Talepkar bir dünyada yaşıyoruz. Sonuç olarak, fiziksel ve zihinsel huzuru bulmak için yer açmamız gerekiyor. Sınıfta farkındalık uygulamak, çocukların bu huzur ve sükuneti bulmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklar hızlı ve otomatik bir dünyada yaşıyorlar. Aşırı uyarılırlar ve sürekli yeni bilgiler alırlar. Ne yazık ki, hiç kimse onlara nasıl rahatlayacaklarını, şimdiki zamanda nasıl yaşayacaklarını öğretmez. Kimse onlara zaman ayırarak bedenlerini ve duygularını kontrol etmeleri konusunda talimat vermez.

Düşündüğünüzün aksine, çocuklar şu anda yaşamak için büyük bir yeteneğe sahiptir. Dün veya yarın hakkında düşünmeksizin yaşayabilirler. Bu doğuştan gelen yetenek sayesinde çocuklar kolayca farkındalığa adapte olurlar ve bu durumun etkinliğini vurgulayan birçok yazar vardır.

“Çocuklara erken yaşlardan daha bilinçli bir şekilde yaşamayı öğretirsek, yaşamlarını daha iyi kontrol edebilecek ve şüphesiz bir biçimde daha mutlu olabilecek daha özgür ve sorumlu insanlar yetiştirmeye yardımcı oluyoruz.”

– Arguis

Sınıfta farkındalık uygulamak için 5 kitap

Sırada, sınıfta farkındalığı uygulamak için bir çok faydalı kitabı paylaşacağız. Görüldüğü gibi, farkındalığın çocuklar için birçok faydası vardır. Bu kitapları inceleyelim.

Eğitimde Duygusal Refah ve Farkındalık

Bu, eğitimciler için eksiksiz bir bilgi, yöntem, araç ve seçenek kümesi sunan bir kitaptır. Bu araçlar aynı zamanda hem duygusal refah programlarını uygulamak için, hem de bunları değerlendirmek ve her duruma adapte etmek için kullanışlıdır.

Bu kitap, eğitim sisteminin iyileştirilmesi ile ilgilenen herkes için son derece önemlidir. Öğretmenler, eğitim yöneticileri, milletvekilleri, ebeveynler ve hatta öğrencilerin kendileri için mükemmeldir.

Yayınevi: Alianza Ensayo

Yazarlar: Javier Garcia-Campayo, Marcelo Demarzo ve Marta Modrego Alarcon

Düşünce Sihirbazı

Bu kitap, çocukların gelişiminde yepyeni bir dünya açmak için harika bir anahtar olabilir. Bu tür kitaplar, onlara doğru bilgiler ve bolca eğlence sunar. İspanyol yazar Pepa Horno Goicoechea tarafından Düşünce Sihirbazı ile tam olarak elde ettiğiniz şey budur.

Bu kitap her yaş grubuna uygundur. Yazar, çocuklarımızın düşüncelerini ve fikirlerini genç yaşlardan yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olmamızı teşvik eder. Ayrıca çocukların sessizlikten zevk almaları gerektiğine inanıyor. Sessizliğin iç sesleriyle bağlantı kurmalarına ve ruhlarının büyüsünü yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olduğunu savunuyor.

Yayınevi: Fineo

Yazar: Pepa Horno Goicoechea

düşünce sihirbazı kapağı

Duyarlı Eğitim: Öğretmen ve Öğrencilerde Refahı Geliştirmek

Farkındalık, şefkat ve iyilik geliştirmeyi amaçlayan yeni bir eğitim paradigması var. Birçok öğretmen, öğrencilerinin daha fazla dikkat etmelerine, daha iyi öğrenmelerine ve kendilerini her gün geliştirmelerine yardımcı olacak yeni yollar aramaktadır.

Bu kitap, belirli yaş gruplarına yönelik eğitim aktiviteleri, alıştırmaları ve düşünceleriyle doludur. Özel ihtiyaçları olan öğrenciler için de bilgiler vardır. Bu kılavuz, sınıfta farkındalık sahibi olmanın önemini göstermektedir.

Yayıncı: Gaia

Yazar: Daniel J. Rechtschaffe

Huzurlu Bir Orman: Çocuklar İçin Farkındalık

Bu kitap, farkındalığı basit bir şekilde açıklar. Bu kitapla, 4 yaşın altındaki çocuklar bile farkındalık sahibi olma ve bunları yaşamlarına nasıl sokacaklarını öğrenmeye başlayabilir. Hikaye, ormandaki hayvanlara duygularıyla nasıl başa çıkabileceklerini anlatan bir peri hakkındadır. Aşırı uyarıcı bir dünyada nasıl mutlu olunacağını açıklıyor.

Egzersizleri ve tavsiyeleri, küçüklerimizi farkındalık yoluna yönlendirmemize yardımcı olur. Onlarla bu hedefe kolayca ve mutlulukla ulaşabiliriz. Tek gereken oyun ve eğlence.

Yayıncı: Gaia

Yazar: Ediciones Libreria Argentina (ELA)

Çocuklar İçin Farkındalık

Çocuklar İçin Farkındalık, çocukları ve ebeveynlerini meditasyona alıştırmak için tasarlanmıştır. Amaç, ailelerin her gün meditasyon uygulamalarına yardımcı olmaktır. Çok basit egzersizler ve günlük uygulama sayesinde, vücudunuzla bağlantı kurmayı öğreneceksiniz. Kitap, farkındalık sahibi olmanıza ve düşüncelerinizden ve duygularınızdan kendinizi uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

Bu şekilde, açık bir zihin ve açık bir kalp ile empati ve şefkat için kapasitenizi artıracaksınız. Ayrıca konsantrasyonunuzu artıracaksınız. Bu uygulama, her şeyi daha net görmenize ve daha otantik bir yaşam için daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Yayınevi: Zenith

Yazar: Paloma Sainz Martinez Vara de Rey

çocuklar için farkındalık

Sonuç olarak, bu beş kitap pratik ve güçlü araçlardır. Sınıfta farkındalığı uygulamak için mükemmel kaynaklardır. Onları okumanızı ve hayatınızdaki ufaklıklarla birlikte uygulamaya koymanızı öneririz. Bunun için size teşekkür edecekler!

İlginizi çekebilir ...
Farkındalık Hakkında 8 Efsane
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Farkındalık Hakkında 8 Efsane

Farkındalık hareketlerimiz, hislerimiz ve tepkilerimizin farkında olmak için bir araçtır. Tüm bu yönler hayatımızda ve anlarımızda elzemdir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.