Logo image
Logo image

Meditasyon Günlük Yaşamınızı Nasıl Geliştirebilir?

3 dakika
Meditasyonun yararları hakkında hala şüpheleriniz varsa, bu makale tam size göre. Her gün meditasyon yapmanın olumlu sonuçlarını keşfedin.
Meditasyon Günlük Yaşamınızı Nasıl Geliştirebilir?
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Meditasyon oldukça popüler oldu. Günümüzde birçok insan düzenli olarak meditasyon yapıyor ve faydalarından yararlanıyor. Sayısız araştırma meditasyonun stresi azaltmaya, uyku düzenlerini iyileştirmeye, kortizol seviyelerini düşürmeye ve hatta belleği ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Günlük yaşamınızı iyileştirme ve kendinizi tatmin olmuş ve mutlu hissetmenize yardımcı olacak güce sahiptir.

Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara araştırmasının sonuçları bu iddiaları desteklemektedir. Araştırmacılar sadece birkaç haftalık meditasyonun katılımcıların çalışma hafızası kapasitesini ve GRE test performansını geliştirdiğini buldu.

Tüm bilimsel gelişmelere ve konu üzerindeki araştırmalara rağmen, birçok kişi hala etkinliğinden şüphe duyuyor ya da denemekte tereddüt ediyor. Meditasyon hakkında aslında pek de doğru olmayan yaygın mitler vardır. Meditasyonun günlük yaşamınızı iyileştirebileceği yöntemlerden bazılarına göz atalım.

Some figure

Meditasyonun faydaları

 • Meditasyon yapmak kolaydır. İlk başta zor olabilir, bu nedenle bir tür rehberli solunum egzersizi yapmanızı öneririz. Başlamanıza yardımcı olacak birçok çevrimiçi kaynak var. Bazı rehberli meditasyonlar nefes alıp vermenize odaklanırken diğerleri de mantraları tekrar etmenizi sağlar.
 • Amaç aklınızı tamamen susturmak değildir. Bunun yerine amaç, düşüncelerinizde huzur bulmaktır. Meditasyon yaptığınız zaman, düşüncelerinizi oldukları haliyle gözlemleyin ve sonra onları serbest bırakın. Kendinizi düşüncelerinizden ayırırsanız, daha fazla huzur içinde hissedeceksiniz. Kendinizi yeni olasılıklara açabilecek ve çevrenizdekilerin tadını çıkarabileceksiniz.
 • Birkaç hafta sonra faydaları göreceksiniz. Bilimsel çalışmalar, meditasyon yapan bireylerin yalnızca sekiz hafta sonra daha az endişeli ve daha huzurlu hissettiklerini göstermektedir. Araştırmalar, meditasyonun beynin hafıza, empati, kişisel farkındalık ve stres düzenleme ile ilgili alanlarını etkinleştirdiğini göstermektedir. Meditasyon yapan insanlar daha iyi uyurlar, konsantre olabilirler ve kan basıncı, stres ve kaygı düzeylerini düşürebilirler.
 • Bağışıklık sisteminizi bile iyileştirir. 2011’de Dr. Sara Lazar’ın Harvard Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, farkındalığın aslında beynin yapısını değiştirebileceğini gösterdi. Sekiz haftalık bir MBSR (farkındalığa dayalı stres azaltma) programından sonra, araştırmacılar hipokampüsün boyutunun arttığını gördüler. Hipokampus, öğrenme ve hafıza için önemli olan bir beyin yapısıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda duyguları düzenleyen ve kendi kendine yönelen süreçleri de büyüdü.
 • Meditasyon anın içinde bulunmanıza yardımcı olur. Gerçek benliğinizle yeniden bağlantı kurmak anlamına gelir. Bu kaçışçılığın tam tersidir.
Some figure

Nasıl meditasyon yapabilirim?

 • Sonuçları görmek için sadece biraz zaman harcamanız gerekir. Hayatınızı duraklatmak için size zaman tanır. Yaşamın koşuşturmasından gelen bu kısa solukla, harekete geçmeden önce zihninizi sakinleştirebilirsiniz.
 • Meditasyon yapmanın birçok yolu var. Ayakta dururken, yürürken, yoga yaparken, vb. meditasyon yapabilirsiniz. Bazı rehberli farkındalık egzersizlerini yapabilir veya bir podcast dinleyebilirsiniz. Önemli olan sizin için doğru olanı bulmak.
 • Düşünmeyi bırakamazsam ne olur? İnsanların aklından 30 dakikada 300’den fazla düşünce geçer. Bu herhangi bir kişi için çok fazladır. Ancak, çoğumuz çok hızlı bir şekilde ilerlemeye alışkınız. Bu nedenle, aklı sakinleştirmek için pratik ve sabır gerekebilir.
 • Faydaları gözlemleyin. Sürece güvenin. Uygulama ve zaman gerektirir. İlerlemenin keyfini sürün, fakat yavaşlayın ve tadını çıkarın.
 • Sizin için işe yaramasının bir yolunu bulun. Sadece on dakika boyunca meditasyon yapmak bir saatliğine yapmayı denemekten daha iyidir, çünkü insanlar daha iyi olduğunu söylüyor. Yapamadığınız için sonunda kendinizi öfkeli hissedeceksiniz. Bunun yerine, uygulamanızı ihtiyaçlarınıza göre ayarlayın.

Meditasyon herkese uygundur

Bazı basit adımları takip ederek günlük yaşamınızda meditasyonun bazı faydalarının tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz:

 • Kendinizi çok zorlamayın.
 • Hiçbir beklentiye sahip olmayın. Sadece şu anın tadını çıkarın.
 • Eğer bu iç sessizliği başaramazsanız, bir ara verin.
 • Huzurlu bir yerde kendi kendinize meditasyon yapın.
Some figure

Gördüğünüz gibi, meditasyon günlük yaşamınızı birçok yönden geliştirebilir. Bu basit uygulamayı rutininize dahil etmenin pek çok yararı vardır. Burada ve şu anda ne yaşadığınızı bilmenize ve farkında olmanıza yardımcı olur. Size kendinizle yeniden bağlantı kurma ve şimdiki zamanda kalma fırsatı verir.

“Farkındalık, yaşamlarımızda tamamen uyanık olmakla ilgilidir. Bu, her anın zarif canlılığını algılamakla ilgilidir. Kendimizi daha canlı hissediyoruz. Ayrıca içgörü, dönüşüm ve iyileştirme için kendi güçlü iç kaynaklarımıza da anında erişiyoruz.”

– Jon Kabat-Zinn

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.