Logo image
Logo image

Siber Flört Suistimali - Nasıl Yeniden Kontrol Kazanılır

4 dakika
Siber flört istismarı, toplumu yavaş yavaş ele geçiren bir şiddet biçimidir. Özellikle gençlerde yaygındır ve birçok durumda fiziksel istismara yönelik ilk adımdır.
Siber Flört Suistimali - Nasıl Yeniden Kontrol Kazanılır
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Siber flört istismarı, son zamanlarda yüzde 40’a varan oranda artan bir şiddet biçimidir. Genellikle gençleri etkiler ve cep telefonları, gözetim, tahakküm ve psikolojik istismarın ana mekanizmasıdır. Bundan kaçınmanın bir yolu var mıdır? Ebeveynler, etkisini azaltmak için hangi eğitici ve önleyici yönergeleri uygulayabilir?

Toplum; aile ve okul dahil olmak üzere, sosyal faillerin büyük bir bölümünün oybirliğiyle işbirliğini gerektiren nispeten yeni bir fenomenle karşı karşıyadır. Genç çiftlerde siber flört şiddeti, istismarın insanlar arasındaki her türlü iletişim veya ilişkide kendine yer bulmaya devam eden bir gerçek olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Yeni teknolojiler insanların eşleri üzerinde hakimiyet kurmak için kullanabileceği bir başka mekanizmadır. Son araştırmalar, psikolojik şiddetin her 10 genç çiftten 9’unda mevcut olduğunu gösteriyor.

Örneğin, gençler kıskançlığın kesin bir sevgi işareti olduğu gibi bazı zararlı mitlere inanmaya devam ediyor. Ayrıca, cep telefonu kullanımı söz konusu olduğunda bir çiftin mahremiyet ve gizlilik sınırlarını aşma hakkı olduğuna da inanıyorlar. Bütün bunlar endişe verici olduğu kadar sorunlu bir senaryo oluşturuyor.

Some figure

Siber flört istismarını önlemenin dört yolu

“Kiminle konuşuyorsun? Bu resimdeki kim? Mesajlarını okuyayım. Bana sosyal ağlarının şifrelerini ver. İnstagram’a yüklediklerini beğenmedim, onları sil…” Her üç gençten birinin bunun kaçınılmaz olduğunu düşünmesi nedeniyle siber zorbalığı önlemek düşündüğünüzden daha karmaşıktır. Çoğu, bu tür dinamiklerin ilişkilerde kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.

Şu anda, insanlar ve yeni teknolojiler arasındaki ilişkiyi analiz eden yeni çalışma alanı olan siber psikoloji, bir konuda çok nettir. Partnerlere yönelik siber şiddet, gençlerin ilişkileri arasında en yaygın istismar türüdür. Bu, çoğu insanın psikolojik istismarla ilgili olmadığını düşündüğü bu tür davranışlara izin vermesinden ve hoşgörü göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, bu tür zorbalık bir süre devam ettiğinde oluşan aşınma ve yıpranma yıkıcıdır. Mağdurlar her düzeyde ciddi sorunlar yaşarlar: Sosyal, duygusal ve fiziksel sağlıkları hasar görür. Bu gençlerin çoğu, tamamen romantik aşkın temsiline tabidir.

Bu şema, tahakkümü ve biriyle beraber olmanın mahremiyete, yakınlığa ve çoğu durumda bireyselliğe yer bırakmamak anlamına geldiği fikrini haklı çıkarır. Yani, egemenlik, partnerin yaşamının her alanına yayıldığı için, mobil cihazlar üzerinde uygulanan kontrol, bunun bir parçasıdır.

Gençlerin dikkate alması gereken boyutlar

1. Siber flört istismarı: Kontrolcü olmak sevmek değildir

Ergenlerin ilişkiler hakkında sahip oldukları fikirlerin çoğunu yeniden formüle etmeleri gerekir. Okullar ve enstitüler, sağlıklı, zenginleştirici ve besleyici sevginin üzerine inşa edildiği temelleri açıklığa kavuşturmak için eğitim programları geliştirmelidir. Toplumun, çift olmanın insana eşini kontrol etme hakkı verdiği gibi kavramları silmesi gerekiyor.

Bu nedenle gençlerin, özellikle de ergenlerin erken yaşlardan itibaren anlaması gereken şey, çift olmanın diğer kişiye güvenebilmek anlamına geldiğidir. Her türlü kontrol baskıcı ve acı vericidir ve hiçbiri doğru değildir.

2. Cep telefonunuzun kullanımı yalnızca size aittir

Siber kontrole maruz kalacağınız bir duruma olanak vermemelisiniz. Bu nedenle şifrelerinizi asla partnerinizle paylaşmayın. Onlara cep telefonunuz üzerinde mutlak kontrol vererek sevginizi kanıtlamak zorunda değilsiniz. Diğer kişinin mesajlarınızı okuma, belirli kişileri engellemenizi isteme veya belirli gönderileri silme hakkı yoktur.

Cep telefonunuz ve onunla her gün yaptıklarınız sadece size aittir. Ayrıca, özeldir, mahremdir, kişiseldir ve bu bağlamda başkalarının elinde değildir. O eller eşinize ait olsa bile.

3. Siber flört istismarından nasıl kaçınılır? Aşk kötü hissetmenize neden olmaz

Dakika başı anında yanıt istemek. Çevrimiçi olduğunuzda ve onlarla konuşmadığınızda kızmak ve hakaret etmek. İnstagram’da paylaştığınız o fotoğraf için size saygısızlık etmek ya da sizinle dalga geçmek. Bazı kişilerle konuşmanızı yasaklamak. İstedikleri zaman cep telefonunuzu vermenizi istemek. Birkaç dakikada bir nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı sormak. Bunların hepsi siber flörtün kötüye kullanımı örnekleridir.

Bu nedenle, bu tür bir kontrolden kaçınmak için basit bir kuralı akılda tutmanız gerekir: Sizi kötü hissettiren ve saygısızca olduğunu düşündüğünüz hiçbir şey aşktan kaynaklanmaz.

Some figure

4. Her şey daha iyi gidebilir: Yardım istemekten çekinmeyin

Başta da belirttiğimiz gibi, birçok genç psikolojik istismarı ve siber zorbalığı normalleştiriyor. Bunun nedeni, bu tahakküm ve aşağılama uygulamalarının duygusal bir bağ içinde normal olduğunu kabul etmeleri ve bu yüzden harekete geçmeden aylarca yaşayabilmeleridir. Bu nedenle, hoşgörülü davranmaları ve hatta olanın şiddet olduğunu anlayamamaları, çoğu zaman yardım istemelerini zorlaştırır.

En yakın çevreleri, aileleri, okulları ve arkadaş grupları belirtileri tespit edebilmelidir. Sağlıklı ilişkilerin özellikleri ve psikolojik istismarın nasıl tespit edileceği, çocukların ve gençlerin en kısa zamanda öğrenmesi gereken bir şeydir. Kendileri veya arkadaşları bunu deneyimlediğinde bu gerçeği tespit edebilmelerinin tek yolu budur.

Son olarak, bu acı verici durumdan her an kurtulabileceklerini de hatırlamaları gerekir. Böylece her şey daha iyi olabilir, her şey çözülebilir. O zaman yapmaları gereken tek şey bir yetişkinden yardım istemektir. Çünkü siber zorbalıktan kaçınmanın tek yolu çocukları eğitmek ve onlarla bir takım olarak çalışmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Borrajo E, Gámez-Guadix M, Calvete E. Cyber Dating Abuse: Prevalence, Context, and Relationship with Offline Dating Aggression. Psychological Reports. 2015;116(2):565-585. doi:10.2466/21.16.PR0.116k22w4
  • Muñoz, Riva, Marina (2015).  Violencia en el noviazgo: realidad y prevención. (Pirámide)
  • Wiederhold, Brenda. (2014). The Role of Psychology in Enhancing Cybersecurity. Cyberpsychology, behavior and social networking. 17. 131-2. 10.1089/cyber.2014.1502.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.