Genç Çiftler Arasında Şiddet

Genç Çiftler Arasında Şiddet
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ergenlik ve gençlik birçok açıdan kendine özgü özelliklere sahiptir. Sadece bu dönemden bir kez geçtiğimiz için değil, aynı zamanda bu süreçte yaşananlar nedeniyle de. Bu dönemde yetişkinliğe hazırlanırız; bir çeşit yeni ve ilginç dünya bize kapılarını açar.

Bu dünyalardan en ilginci de şüphesiz aşk dünyasıdır. Ergenlikte romantik ilişkiler kurmaya başlarız. Hatta normal arkadaşlık ilişkilerimiz bile bu dönemde eşsizdir. Bu dünyayla beraber bakışımızı geliştirecek yeni kapılar açılırken aynı zamanda olası istismar da kendini gösterebilir.

Bu değişimler ve gelişen ilişkilerin doğası gereği gerilim ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, fiziksel ve sözel saldırganlık da ortaya çıkabilir. Genç çiftlerde aile içi tacize yol açabilecek faktörleri bilmek bizim için önemlidir. O zaman durumu düzeltmeye ve daha da kötüleştirmeye çalışabiliriz.

“Toplumsal olarak eşit olduğumuz, insani olarak farklı ve tamamen özgür olduğumuz bir dünya için.”

– Rosa Luxembourg

Sosyo-kültürel etkenler: genç çiftlerde şiddet

Genç çiftler arasında şiddetin bir nedeni de sosyo kültürel etkenlerdir. Bu etkenler dikkate alınmalıdır. Üzücü gerçek şu ki, toplumumuzdaki birçok insan, şiddeti hala istediklerini elde etmenin geçerli bir yolu olarak görüyor. Neyse ki çoğunluk genel olarak bu durumu doğru bulmuyor ve kınıyor. 

mutsuz çift

Ayrıca, toplumsal cinsiyet rollerini kuşatan geleneksel kültürel inançlar devreye giriyor. Bu genellikle erkeklerin şiddete eğilimli olduğu ve kültürlerin de bunu mazur gösterdiği anlamına gelir. Cinsiyetçi şiddetin toleransı ve kadın mağduriyeti bu nedenle sıklıkla teşvik edilir.

Buna rağmen, gençlerde ve ergenlerde ilişki kalıplarını analiz edersek, kızlarda da şiddet davranışları buluruz. Bununla birlikte, bu yetişkinlik döneminde büyüdükçe azalma eğilimindedir. Genellikle bu tür davranışları güvensizliklerini ve öfkelerini yönetmek için kullanırlar, erkekler ise erkekliklerini ve kontrol sahibi olduklarını teyit etmek için kullanırlar.

“ Tüm erkek ve çocukları bize katılmaya çağırıyorum. Hepimiz bunu reddedene kadar cinsiyetçi şiddet ne yazık ki ortadan kaldırılamayacak.”

– Ban Ki-Moon

İlginizi çekebilir ...
Karşılaştığımız 7 Yaygın Şiddet Türü
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Karşılaştığımız 7 Yaygın Şiddet Türü

Şiddet ne yazık ki sınır tanımayan bir tür salgın hastalık gibidir. Ne yazık ki birçok şiddet türü var ve bunu dünyanın her yerinde görebilirsiniz....


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.