Siber İlişkilerin Tehlikeleri

Siber İlişkilerin Tehlikeleri

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2017

Günümüzde pek çok çift, internet sayesinde tanışarak bir araya geliyor. Çoğu zaman, sürekli ve sağlıklı ilişkiler kurulmuş olabilir ancak bir çok durumda işler çok da iyi gitmez.

Bugünün konusu siber ilişkilerin tehlikeleri olacak. Hepimiz internette bilgisayar ekranlarının ardına oturmuş milyonlarca insan olduğunu biliyoruz. Bu durum sahte kimlikler edinmeyi veya kusurlarını saklamayı kolaylaştırmaktadır.

Bir kişiyi yüz yüze gördüğümüzde, hem erdemlerini hem de kusurlarını görürüz. Bu yüzden, bir ilişkiye girmeye karar verirsek, bunu o kişiyi sağ duyuyla değerlendirmiş bir şekilde yaparız.

Bir kişinin kusurlarını ne kadar az görürsek, o kadar yanılsama yaşar ve kendimizi çok kolay kaptırırız. Ne kadar çok kusur görürseniz, bu duyguların yoğunluğu azalır, gerçi o kişiye hayranlık duymaya devam ederiz.

Bir ilişki yüz yüze yaşanmadığında ne olur?

Bir ekran aracılığıyla bir kişiyle iletişim kurduğumuzda, sözsüz dilden mahrum kalmış oluruz. Bir kişinin size nasıl baktığı konuşması, gülüşü ve genel olarak varlıkları çok önemlidir.

Şurası açık ki hiç kimse bir kişinin sadece dış görünüşüne bakarak aşık olmaz ama bir tür çekim yaşanması gerekir. İçimizde hareket eden bir şeydir bu.

Bir kişinin karakterini internet sayesinde tanımaya çalışmak sorun değildir ama bunun işin sadece bir kısmı olduğunu ve daha önemli olan kısmın tamamlanması gerektiğini yani o kişiyle bizzat tanışmanız gerektiğini unutmamalısınız. İki unsur (siber alan ve gerçeklik) birleştiğinde birinden gerçekten hoşlandığımızı söyleyebiliriz.

Bizzat tanışmadıkları birine aşık olduklarını iddia eden kişiler hakkında internet ya da televizyonda haberler görmüşüzdür. Ama bu gerçek değildir – bu duygular hayal gücünün ürünüdür.

Bu fantezi, ekran vasıtasıyla aldığımız hoş metinlerden beslenir. Görebildiğimiz bir görüntü olmadığı için karşımızdaki kişiyi idealleştirerek arzuladığımız prototipi yaratırız.

İnternet sayesinde aşkı bulmak, çoğu insan için pek çok probleme yol açmıştır. Karşınızdaki kişiden sahte resimler almak ve yazılı olarak göndermesine rağmen yazdığı mesajların aslında o kişinin karakterine ait olmadığını anlamanın yol açtığı hayal kırıklığına yol açan durumlar yaşanabilir.

Dolayısıyla siber ilişkilerin gerçek hayatta ilişki hâline dönüşmesinde ısrarcı olmamak iyidir. Durumun gerçekliğini ne kadar çabuk görür ve kişiyle yüz yüze tanışırsak, daha doğru kararı daha çabuk bir şekilde verebiliriz.

Duygular internette neden daha güçlüdür?

Çoğu insan, bir kişiyle internette, gerçek hayattakinden daha güçlü duygular yaşadığını iddia etmektedir. Bunun nedeni, yüz yüze ilişkilerde gerçekliğin üzerinin örtülmesi ve gözlerin görülecek olanları görmesidir.

Ne var ki bir kişi daha gerçekliği görmemişken, zihni hayaller kurmaya ve karşılaşmak istediği kişiye dair idealleştirilmiş bir bir figür yaratmaya başlar. Onlar için ideal olacağına inandıkları kişiyi hayal eder.

Bütün bunlar bilinçsizce yaşanır. Bu yüzden, kişi yavaş yavaş kendi yarattığı yanılsamanın içine girer ta ki gerektiğinden fazla zarar yaratma potansiyeline kazanacak yoğunluğa ulaşana dek.

Siber ilişkilerden çok çekmiş pek çok kişiyi biliyorum. Zihnin yeterince bilgi yokken yaptıklarını anladıklarında, ayaklarını tekrar yere koyarak o sahte duyguları durdurmayı başarır.

Hiç görmeden bir kişiyle internette konuşmak, bir hayal dünyasına girmeye benzer. Siber ilişkilerin ağına düşmeye meyilli kişiler, hayalperest olma eğilimindeki ve gerçek hayatlarından memnuniyetsiz kimselerdir.

Aşkı internette aramaya karar verdiyseniz, beş tavsiye

  1. Bir kişiye karşı hisler beslemeye başladığınızda, o kişiyi bizzat görmedikçe bu duyguların geçerli olmadığını hatırlayın. Yüz yüze görüşmelerdekinin aksine zihniniz, gerçek bilgiye henüz sahip olmadığından, idealleştirmeye ve gerçekten çok farklı olan ve gerçek dışı bir figür yaratmaya başlar.
  2. Yalnızca siber ilişkiyle yetinmeyin. Bir kişiyi yazıyla tanımaya başlamakta sorun yoktur ama bu dönem çok uzun sürmemelidir. Bir kişiyi ekran arkasından tanımak daima o kişiyle kısa süre sonra buluşma niyetini de barındırmalıdır.
  3. Farklı bir ülkede yaşayan biriyle ilişki kurmayın. Göremedikleri birine aşık olan pek çok kişiyi tanıdım, çünkü farklı ülkelerde yaşarlar ve bu nedenle yıllarca sanal iletişim kurmuşlardır. Gerçek olamayacak bir aşk yüzünden acı çekmektir bu, çünkü herkesin kendi hayatı ve işi vardır, kolayca ülkelerinden ayrılamazlar. Bunu yapan kişiler, hayali bir platonik aşka girişmiş olur.
  4. Evli ya da halihazırda ilişkisi olan kişileri unutun, ilişkilerinin sona ermek üzere olduğunu söyleseler bile böyle kişilerle ilgilenmeyin. Birçok insan, bu tür yanılsamalara aldanmaktadır. İlişkisi olan kişi, partneriyle ilişkisinin iyi gitmediği ve yakında ayrılacağını söyleyerek sizi rahatlatmaya çalışabilir. Ama bu durumların neredeyse tümünde, partnerlerini aldatabilmek için söz konusu kişiyi iknaya çalışmaktadırlar. Tanışabileceğiniz onca insan varken, neden bunu daha en başından sorun yaratan biri için riske atasınız ki?
  5. Kiminle konuştuğunuzdan asla emin olamayacağınızı unutmayın. Bir ekran gerisinden herkes kibar, şefkatli, dikkatli yani kısacası mükemmel gözükebilir. Ama o ekranın ardında psikolojik bir rahatsızlığa sahip biri de olabilir. Hastalığı nedeniyle gerçek hayatta ilişki kuramıyor ya da sahte bir hayat yaratmayı tercih ediyor olabilir.

Gerçek hayat tatmin edici olmadığında, siber ilişki tehlikesi artar. Çünkü insanlar gerçekte başaramadıklarını internette arar. Çok dikkatli olunmalı, zira internette tanışmaya değer dürüst insanlar olduğu gibi bunun tam tersine hasta ve aldatıcı kişiler de vardır.

Resimler: Alexander Kuznetsov ve JenavieveMarie

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.