Logo image
Logo image

Sevilen İnsanlar: Onları Böyle Yapan Nedir?

3 dakika
Bazı insanlar herkes tarafından sevilir. Tutumları, becerileri ve belirli nitelikleri nedeniyle. Onları benzersiz kılan özelliklerin neler olduğunu size anlatıyoruz.
Sevilen İnsanlar: Onları Böyle Yapan Nedir?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zevkler ve renkler tartışılmaz derler. Gerçekten de, bazılarımıza harika, zeki ve komik görünen biri, başkalarında herhangi bir ilgi uyandırmayabilir. Aslında, reddedilme duygusu bile üretebilirler. Ancak, daha ilk görüşmeden itibaren herkesi (en azından çoğunluğu) zahmetsizce kazanmayı başaranlar var. Bu sevilen insanlar hakkında onları bu kadar özel yapan nedir?

Muhtemelen böyle birkaç kişi tanıyorsunuzdur. Herkesin onlar hakkında söyleyecek sadece iyi şeyleri vardır ve bu olumlu ilk izlenimleri korumayı başarırlar. Sevilen insanlar kiminle ilişki kurarsa ve ne kadar ortak noktaları olursa olsun, onları nasıl rahat, güvende ve hoş karşılayacaklarını bilirler. Peki bu hediye tam olarak nelerden oluşuyor?

Açık ve girişkendirler

Şüphesiz, sempatik insanlar karizma sahibidir ve sosyal becerileri üst düzeydedir. Açıktırlar, dışa dönüktürler ve hem sözlü hem de sözlü olmayan dili nasıl kullanacaklarını bilirler. Ayrıca, sık sık (ve gerçekten) gülümserler, rahat ve resmi olmayan bir duruş benimserler ve konuştukları kişilere ilgi gösterirler.

Hepimiz duyulmayı severiz ve sevilen insanlar da farklı değildir. Bununla birlikte, konuşmayı tekellerine almaya veya kendilerini başkalarına empoze etmeye çalışmazlar. Aksine, aktif olarak dinler ve kendilerini ifade etmelerine izin verirler. Ayrıca seslerini nasıl değiştireceklerini ve yakınlık ve güven duyguları oluşturmak için fiziksel teması iyi bir şekilde kullanmayı bilirler.

Some figure

Mutlu, iyimser ve pozitifler

Bunlar şüphesiz onların en belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Gerçekten de sevilen insanlar neşelerini ve iyi mizahlarını herkese yayarlar. Şikayet etmezler, eleştirmezler. Aksine, doğal olarak her durumun olumlu yönlerine odaklanırlar ve esnek ve iyimserdirler.

Bu tavırları ile etkileşimde bulundukları insanlarda olumlu duygular uyandırmayı başarırlar. Aslında, ilişkilerini huzur, mutluluk ve rahatlıkla ilişkilendiriyorlar.

Onlar da herkesi sever

İyimser tavırları, her insanın daha nazik tarafını görmelerini sağlar. Bu, onların hoşgörülü, empatik ve açık oldukları anlamına gelir. Tanıştıkları her bireyde olumlu bir şey bulurlar ve onları yargılarken buna odaklanırlar.

Kısacası herkes sever. Bununla birlikte, aynı zamanda çoğu insan için sempati duyma eğilimindedirler. Belki de bağlantı kurmalarını kolaylaştıran bu tutumdur. Sonuçta, konuştuğumuz kişinin bizi anladığını hissetmekten hoşlanırız.

Benlik saygısı ve alçakgönüllülüğe sahiptirler

Kendine güven en çekici özelliklerden biridir. Kendini güvende hisseden ve güvende görünenler, başkalarında daha fazla sempati uyandırma eğilimindedir. Bununla birlikte, sağlıklı ve gerçek benlik saygısı olmalıdır. Eğer sadece yapay olarak şişirilmiş bir egodan bahsediyorsak, sadece kendinden bahsetmeye veya diğerlerinden üstün olmaya çalışıyorsa, bunun tam tersi bir etkisi vardır.

Sevilen insanlar kendine güvenen ve zaman harcamaya değer kimselerdir. Ayrıca kolay ve alçakgönüllüdürler. Zevkle ve minnetle iltifat alırlar ama gösteriş yapmazlar veya başkalarını küçük düşürmeye çalışmazlar.

Otantik ve hakiki

Sihrin son dokunuşu onların gerçekliğidir. Ne de olsa hepimiz nazik, gülümseyen ve görünüşte iyi olan, ancak bize belirli bir güvensizlik duygusu veren ve şüphe uyandıran insanlarla tanıştık. Genellikle niyetlerinin ve tutumlarının gerçek mi yoksa yanlış mı olduğunu algılayabiliriz.

Ancak, sevilen insanları bu kadar farklı kılan şey, bir mükemmellik maskesinin arkasına saklanmaya veya taklit etmeye çalışmadan, kendiliğindenlikleri ve kendilerini oldukları gibi gösterme yetenekleridir. Gerçekten dünyaya açılıyorlar ve dünya bunun için onlara teşekkür ediyor.

Some figure

Onlar öyle doğmuşlar

Herkesi memnun etmeye çalışmanın ne kadar zararlı olduğunu vurgulayan birçok psikolog var. Kimliğimizi bozduğunu iddia ediyorlar. Yine de, başkalarıyla bağlantı kurmanın hayatımızı kolaylaştırdığına ve memnuniyet ve esenlik duygumuzu geliştirdiğine şüphe yok.

Sosyal ilişkiler fiziksel ve duygusal sağlığımız için faydalıdır ve onları geliştirmeliyiz. Bununla birlikte, herkesin sevdiği insanlardan biri değilseniz ne yapabilirsiniz?

Elbette, bu tür bir karizmaya ve buna bağlı niteliklere sahip olanlardan bazıları, çocukluklarından beri böyle olacaklardır. Yine de bu, geri kalanımızın da onları geliştiremeyeceği anlamına gelmez. Gerçekten de daha açık, iyimser ve hoşgörülü bir tavır benimsemek, sosyal becerilerinizi geliştirmek ve özgüveninizi artırmak tamamen size kalmış. Hatta isterseniz profesyonel yardım da isteyebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız, başkalarıyla olan ilişkilerinizin kalitesinde bir sıçrama yapacağını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carnegie, D., & Cole, B. (2011). How to win friends and influence people in the digital age. Simon and Schuster.
  • Pease, A. (2010). Comunicación no verbal. El Lenguaje del Cuerpo. Barcelona, España: Amat.
  • Umberson, D., & Karas Montez, J. (2010). Social relationships and health: A flashpoint for health policy. Journal of health and social behavior51(1_suppl), S54-S66.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.