Logo image
Logo image

Bilinçli İletişimin Önemi

3 dakika
Farkındalık bugünlerde popüler bir kavram, ancak bunu iletişim açısından düşündünüz mü? Farkındalığı başkalarıyla olan etkileşimlerinize nasıl dahil edeceğinizi buradan öğrenin!
Bilinçli İletişimin Önemi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çevremizle iletişim kurmaya anne karnında başlarız. Tepkilerimiz bilinçli kararların sonucu olmasa da, etrafımızdaki uyaranlara tepki veririz. Büyüdükçe, iletişimimizi belirli sosyal kalıplara uyacak şekilde şekillendirir ve değiştiririz. Böylece kasıtlı iletişim ile bilinçli iletişim arasında ayrım yapabileceğimiz bir noktaya ulaşıyoruz. Peki, bilinçli iletişimin önemi hakkında bir fikriniz var mı?

Temel ihtiyaçlarınızı iletmek, çevrenizdeki insanlarla bağ kurarak hayatta kalmanızı sağlar. Bu doğal ve kendiliğinden olan bir dürtüdür. Ancak, insanlar başka bir iletişim türünden bahsediyorlar: bilinçli iletişim.

Farkındalık veya bilinçli iletişim, bize şimdiki zamanın farkındalığını verir. Başkalarıyla birden çok iletişim aracına sahip olduğumuz modern dünyada, bazı araştırmalar bize çoklu görevlere son vermemizi söylüyor. Tek bir göreve odaklanmalı ve dikkatimizi bölmeyi bırakmalıyız. Bilgi almak kadar üretmekten de bahsediyoruz. Sonuçta, iletişim sadece bilgi paylaşmakla ilgili değil, aynı zamanda nasıl yorumlanacağını bilmekle de ilgilidir.

Farkındalık nedir?

İnsanlar genellikle kendi bakış açılarına sıkı sıkıya inanırlar. Ancak, başka birinden mesaj aldıklarında dikkatlerini bölerler. Bu nedenle, bir konuşma sırasında kendinize “Gerçekten dinliyor muyum? Yoksa konuşabilmek için diğer kişinin lafını bitirmesini mi bekliyorum? Sözsüz iletişimin farkında mıyım?” şeklinde bir soru yöneltebiliriz. Ne olursa olsun, diğer insanlarla paylaştığımız mesajların büyük bir kısmı sözsüzdür.

Some figure

Bilinçli bir iletişimci olmak istiyorsanız, aktif bir katılımcı olmalısınız. Bu kolay bir süreç değil. Öğrencilerin ve öğretmenlerin halihazırda bilinçli iletişimle ilgili bazı alıştırmalar yaptıkları okullarda başlamalıdır. Örneğin, empati ve kabullenme etkinlikleri, bu konuyu küçük çocuklara tanıtmanın harika bir yoludur. Duygular günlük hayatımızın anahtarıdır. Bunları etkili bir şekilde yönetmek çok fazla sabır ve pratik gerektirir.

Dikkatli veya farkında olmak, diğer insanlarla iletişim kurarken hayal kırıklığına veya öfkeye kapılmamak anlamına gelir. Duygularınızı ne zaman serbest bırakacağınızı bilmek, bilinçli iletişimin bir işaretidir. Bu, duygusal zekanın işe yaradığı zamandır çünkü duygularınızı yönetmenize ve diğer insanların duygularını kabul etmenize yardımcı olur.

Bilinçli iletişimi nasıl uygulayabilirim?

İlk adım, iletişimin bir süreç olduğunu anlamaktır. Farkında olmayı istemek, farkında olmakla aynı şey değildir. Bu, geniş bir kapsamı olan karmaşık bir beceridir:

  • Yazma ve akıl yürütme: Çok fazla dilbilgisi hatası yaparsanız ve çok fazla argo kullanırsanız, kendi ayağınıza kurşun sıkarsınız. Sizin hakkınızda ilk izlenimi yaratan şey sözlerinizdir, bu yüzden etkili bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun.
  • Duygu eksikliği: İletişim sadece bilgi iletmekle ilgili değildir. Tüm yaptığınız buysa, dinleyicilerinize ulaşmakta zorlanacaksınız. Diğer insanlarla empati kuracak şekilde duygusal bir şekilde konuşmak çok daha etkilidir. Dinleyicileriniz iletişim sürecinin bir parçası olduğunu hissedecek ve sonuç olarak sizi dinleyeceklerdir. Konuşmanızda duyguları kullanmak, mesajınızın kalıcı olma olasılığını da artırır.
  • Sözsüz iletişim: Bu, yalnızca jestler ve diğer beden dili türlerini değil, aynı zamanda başkalarıyla paylaştığınız ima edilen veya pratik bilgileri de ifade eder. Sonuç olarak, bu iki yöne de dikkat etmeye çalışmalısınız. Yani beden dilinizin diyaloğa ve diğer düşünme biçimlerine açık olduğunuzu söylediğinden emin olun. Dahası, pratik unsurlar anahtardır. Konuştuğunuz kişiyi daha iyi anlayabilmeniz için kültür ve sosyal normlar gibi şeyleri aklınızda tutmalısınız.
  • Duygularla sorumlu bir şekilde başa çıkmak: Herkes aynı şekilde hissetmez ve herkes duygularını aynı şekilde ifade edemez. Başkasından bir şey istiyorsanız, onu istemenin en iyi yolunu bulmalısınız.
Some figure

Bilinçli iletişim çabaya değer

Bilinçli bir iletişimci olmak, şüphesiz sizi daha etkili bir iletişimci yapacaktır. Bu sizi daha empatik yapacak ve daha kolay ilişki kurmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, herhangi bir sosyal bağlamda kendinizi mümkün olan en iyi şekilde ifade etmenizi de kolaylaştıracaktır. Bu zor bir süreçtir, çünkü hatalarınızı belirlemeniz ve tanımanız gerekecek. Ancak, kazanacaklarınız, verdiğiniz çabaya değecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.