Logo image
Logo image

İyimserlik Seviyenizi Nasıl Artırırsınız?

2 dakika
İyimserlik seviyeniz hayatınızı nasıl yaşadığınızı etkiler. Burada, onları artırmak için size bazı ipuçları veriyoruz.
İyimserlik Seviyenizi Nasıl Artırırsınız?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hedeflerinize ulaşma, zorluklarla yüzleşme ve başarısızlıkların üstesinden gelme şekliniz büyük ölçüde iyimserlik seviyeniz ile bağlantılıdır. Herkes hayatı aynı şekilde görmese de, zihninizi her zaman iyimserlik yaratmak veya sürdürmek için eğitebilirsiniz.

Beyniniz, eğitmeniz gereken bir organdır. Sağlıklı bir kalp veya akciğeri korumak için egzersiz yaptığınız gibi, beyniniz de tam potansiyelinden yararlanmak için bazı değişikliklere ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, daha fazla olumsuz bilgiye daha fazla dikkat etme veya daha fazla bilgiyi saklama eğilimindesiniz. Yine de, bu tamamen kötü değildir. Çünkü başarısızlıklarınızı hesaba katarak ve bunlarla yüzleşerek gelecekte daha iyi çözümler bulma becerisi kazanırsınız. Öte yandan, bu fikirler tüm dikkatinizi çekerse, karamsarlığa ve olumsuz fikirlere yönelirsiniz.

Some figure

İyimserlik seviyenizi bilinçli olarak artırın

Olumsuz yönlere bilinçsizce odaklanma eğiliminiz var. Bu nedenle, bunu değiştirmek için çalışmanız önemlidir. Aşağıdaki üç ipucu bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır:

1. Olumsuz düşüncelerinizi değiştirin

Zihniniz olumsuz anıları alır ve onları gerçekte olduğundan daha büyük ve daha önemli hale getirir. Bu nedenle, olumsuz bir düşünceniz olduğunda, ona olumlu bir düşünceyle karşılık vermelisiniz. Ayrıca, olumsuz düşüncelerinizin etkilerini azaltmak için onları daha objektif bir şekilde analiz etmeli ve görmelisiniz. Bir sonraki adım, onları daha hoş olan ilgili veya benzer anılarla karşılaştırarak azaltmaktır. Bu şekilde onları kökten değiştirir ve yeni düşünceler seçersiniz. Bu, uygulaması biraz zaman alacak bir öğrenme süreci gerektirir. Ancak sabırla istediğiniz sonuçları elde edeceksiniz.

2. Minnettarlığı ifade edin

Olumsuz olaylar, siz onları bilinçli olarak dengelemediğiniz sürece zihniniz tarafından birleştirilir. Bir zorlukla karşılaştığınızda, neyin iyi gittiğine dair bir sorgulama yapmanız önerilir. Bunu yapmak için zaman ayırarak, deneyimlediğiniz olumlu yönleri kaydetmenize izin vermiş olursunuz.

Beyninizin bu olumlu olayları depolamasına yardımcı olmak için, her hafta neye minnettar olmanız gerektiğini analiz etmeye zaman ayırmalısınız. Bir sonraki adım, sevdiklerinize onları sevdiğinizi ve onlara minnettar olduğunuzu bildirmektir.

Some figure

3. Pozitif olumlamaları tekrarlayın

Önceki iki adımda elde ettiğiniz iyimserlik seviyenizi artırmanın kilit unsurlarından biri olumlu onaylamalardır. Aslında kendinize en sık tekrarladığınız bu mesajlar inandığınız ve hayata bakış açınızı belirleyen mesajlardır. Gerçek bir inançla tekrarlanmaları ve günlük yaşamınızda sabit olmaları gerekir.

Yaşamak istediğiniz değerleri ve ulaşmak istediğiniz hedefleri temsil eden bir veya iki onaylama ile başlayabilirsiniz. Örneğin, kendinize “Her gün gelişiyorum” veya “En iyi anımı yaşıyorum” deyin. Bunlara benzer cümleleri tekrarlamak, zihninizin olumsuz olayları farklı şekilde yorumlamasını ve onlarla daha kolay bir şekilde yüzleşmesini sağlar. İyimserlik seviyeniz bu yöntemlerle artacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.