Logo image
Logo image

Sevdiğiniz Birisi Kanser Olduğunda Nasıl Sakin Kalınır?

3 dakika
Kanser, ister hasta olun, ister bir hastanın yakını olun, herkesin dünyasını sarsabilecek bir kelimedir. İkinci senaryoda, son derece önemli bir rol oynayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı buradan öğrenin.
Sevdiğiniz Birisi Kanser Olduğunda Nasıl Sakin Kalınır?
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kanser ezici bir gerçektir. Hepimiz ne olduğunu biliyoruz ve bu terimi günlük hayatımızda duyuyoruz. Bununla birlikte, kanserin sadece adı bile büyük miktarda korku, endişe ve stres yaratma yeteneğine sahiptir. Özellikle, sevdiğiniz birisi kanser olduğunda..

Mevcut popülasyonda kanser insidansı son derece yüksektir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) artışı konusunda uyarıyor. Şu anda teşhis edilen 14 milyon vakanın 2030 yılına kadar yaklaşık 22 milyona çıkacağını öne sürüyorlar. Sonuç olarak, kanser hem hastanın hem de yakınlarının karşı karşıya olduğu bir sorundur.

Bu hastalığı ilk elden deneyimlediğinizde, sevdiğiniz biri acı çektiğinde yaptığınız gibi, hayatınızın en zor deneyimlerinden biriyle karşı karşıya kalırsınız. Hiç şüphesiz, bir insanın yaşayabileceği en acı verici durumlardan biridir. Bunun nedeni, son derece olumsuz çağrışımlarının yanı sıra neden olduğu aşırı belirsizlik seviyeleridir. Sonuç olarak, bu çileyle yüzleşmek ve üstesinden gelmek için sakin kalmak kesinlikle esastır.

“Neslimin en büyük keşfi, bir insanın görüşlerini değiştirerek hayatını değiştirebileceğidir.”

-William James-

Some figure

Teşhisin etkisi

Bir kişiye kanser teşhisi konduğunda, hem kendisi hem de tüm sosyal çevresi psikolojik olarak büyük ölçüde etkilenir. Çünkü herkesin bildiği gibi kanser son derece ciddi bir hastalıktır. Ayrıca, evrimi ve gelişimi tahmin edilemez.

Günümüzde tıbbi gelişmelere ve kanserden kurtulanların sayısının artmasına rağmen, hastalık hala kaçınılmaz olarak ezici ölüm duygularını ve düşüncelerini uyandırıyor. Bu nedenle, otomatik olarak dramatik düşünceler düşünme eğilimindesiniz. Bunlar enerjinizi tüketir ve aynı zamanda sizi son derece üzgün hissettirir.

Aslında kendinizi yorgun, üzgün, endişeli, kızgın ve hepsinden öte hüsrana uğramış hissedersiniz. Bu nedenle, en iyi kararları veremeyebilirsiniz. Gerçekten de, teşhis çoğu zaman hem hastada hem de çevresindekilerde bir krize neden olur.

Sevdiğiniz birisi kanser olduğunda nasıl sakin kalınır?

  • Teşhis, etki anıdır. Ayrıca, birçok durumda, en karmaşık zamandır. Gerçeklik suratınıza ilk çarptığında. Bununla birlikte, bu yaşamı değiştiren anı sindirebilmek için, acı çekenin çok daha fazlasına ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle kanserli bir yakınınıza karşı sabırlı olmanız gerekir. Çünkü onların tüm şüpheleri ve korkularıyla uğraşmanız gerekir.
  • Kendini tanımak, duygusal yönetimin anahtarıdır. Nörobilime göre günde yaklaşık 60.000 düşünce üretiyoruz. Bunların çoğu olumsuz, tekrarlayıcı ve geçmişle ilgili. Bununla ilgili en kötü şey, onlara inanma eğiliminde olmanızdır. Bu nedenle, bir kişiye kanser teşhisi konduğunda veya hatta herhangi bir olumsuz haber alındığında, hem hastada hem de aile bireylerinde bu tür düşünceler daha sık ve yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle, bu tür düşünceleri kontrol etmek, acı çeken kişiye daha fazla yardımcı olabileceğiniz anlamına gelir.

“Kanser teşhisi konduğunda, kontrol edebileceğim tek şeyin ne yediğim, ne içtiğim ve ne düşündüğüm olduğunu biliyordum.”

-Kris Carr-

  • DSÖ, ruh sağlığımızın refahımız için son derece önemli olduğunu belirtmektedir. The Lancet Psychiatry dergisine göre, kanserli kişilerin yaklaşık yüzde 25’i duygudurum bozukluğu geliştiriyor. Bu aynı zamanda çevrelerindeki insanlara da olur. Bu nedenle kendinizi ihmal etmemeniz önemlidir ve bu tamamen size kalmış bir şeydir.
  • Bilgi güçtür. Kural olarak, kanser teşhisine ilk tepki korku ve şaşkınlıktır. Bunun nedeni bilinmeyenden korkmaktır. Bu duyguların ikisi de bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bundan sonra ne olacağına dair bir plan yaparak hastaya yardım etmelisiniz.
  • Kanseri ölümle ilişkilendirmek kaçınılmazdır. Ancak kanserden kurtulanların sayısı artıyor. Bununla birlikte, hastanın hala konuşma ihtiyacı hissedebileceği bir konudur.

Durum buysa, konuşmayı bu konudan uzaklaştırmak isteseniz bile onları dinlemelisiniz. Ayrıca tanı son evre ise ve müdahaleniz palyatif hale gelirse bu aşamadaki yardımınız daha da önemli hale gelir.

İletişim ve yardım

Bize nasıl öleceğimiz öğretilmedi. Gerçekten de, bu gibi zamanlarda, uyulması gereken herhangi bir kural veya standart yoktur. Ancak, yardım sağlayabilirsiniz. Örneğin hastanın istediği şekilde veda etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bilmiyorlarsa, karar vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

  • Bu en hassas anlarda iletişim son derece önemlidir. Çünkü iletişim akarken birliği arttırır. Ek olarak, başkalarıyla iletişim, hastanın bakımının sadece bir kişiye düşmeyeceği anlamına gelir.
Some figure

Kanser kelimesi ilk duyulduğunda, kaçınılmaz olarak korku, endişe ve çaresizlik duyguları ortaya çıkar. Bunlar, hayatın sadece bir anda sonsuza kadar değişebileceğinin kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Aslına bakarsanız, kanserin gölgesi çoğu zaman o kadar tehdit edicidir ki, güçlerinizi birleştirmeniz gerekir. Bu, doktorlar, hemşireler ve psikologların yanı sıra hasta ve onlara en yakın olanlarla bir araya gelmek anlamına gelir. Gerçekten de bu, bir dünya fark yaratabilir.

“Her şeyden önce kanser, bana dayanıklılık ve inanç öğreten ruhsal bir yolculuktur.”

-Kris Carr-


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bárez, M. (2002). Relación entre percepción de control y adaptación a la enfermedad en pacientes con càncer de mama. (Tesis doctoral no publicada). Universitat Autònoma de Barcelona, Barcelona. Recuperado de http://hdl.handle.net/10803/4740
  • Baider, L. (2003). Cáncer y familia: aspectos teóricos y terapéuticos. Revista Internacional de Psicología Clínica y de la Salud, 3(3), 505-520. Recuperado de http://www.aepc.es/ijchp/articulos_pdf/ijchp-85.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.