Kriz Anında Sakin Kalmak

Kasım 20, 2019
Bir kriz anında sakin kalmak çok zor olabilir, ancak bunu yapmanın sizin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için sayısız faydası olacaktır. Sakin kalabilmenin önemini ve bunu yapmak için bazı stratejileri öğrenmek istiyorsanız okumaya devam ediniz.

Bir kriz anında sakin kalmak, açık şekilde düşünebilmek istiyorsanız gerekli bir şeydir. Kriz anında verdiğiniz kararlar kritiktir, bu yüzden negatif duyguların süreci etkilemesine izin vermemek önemlidir. Tükenmişlik ve çaresizlik; kesin, efektif ve akıllı eylemler gerçekleştirmek için kötü arkadaşlardır.

Bir diğer taraftan, sakin kaldığınız zaman, zor zamanlarda doğru yolu seçebilirsiniz. Kriz anında iyi seçimleri yapabildiğiniz zaman, problem için iyi bir çözüm bulma ihtimaliniz önemli ölçüde artacaktır.

Tehditkar veya tehlikeli durumlarda, vücudunuz kaçmanıza yardım eden bir savunma sistemini aktifleştirir. Bu sistemin gelişmesi sayesinde, insanlar doğal dünyanın tehlikelerinden uzak durabilmektedir. Ancak, aynı zamanda vücut da başka tür tehditlere karşı tepki verir.

Alarm sisteminiz, risk gerçek olsa da olmasa da, tehlikede olduğunuzu hissettiğiniz zaman tetiklenir.

Bu tip durumlarda, vücudunuz hemen stres mekanizmalarını aktifleştirir. Aslında, sizi savaş ya da kaç durumuna hazırlamaktadırlar. Eğer herhangi bir şekilde tehdit altında hissederseniz, çarpıntı, terleme, sinirlilik ve bir takım diğer semptomlarla bilikte anksiyete gibi belirtiler hissetmeye başlarsınız.

Bu tehlike ile başa çıkmak için doğal bir mekanizma olduğundan, stresin kronik bir hal almaması için kriz anlarını düzgün bir şekilde idare etmek önemlidir. Kronik stres, birçok insanın bildiği gibi, zaman içerisinde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

kriz anı

Kriz anlarında sakin kalmak neden önemlidir?

Kriz anlarının ortasında sakin kalmak daha açık düşünmenize ve daha iyi karar vermenize yardımcı olur. Açık bir zihin, doğru bir seçim ile bir hatanın arasındaki farkı oluşturabilmektedir. Baskının yüksek olduğu durumlarda, birçok insan kötü bir şekilde tepki verir. Gergin, endişeli veya kararsız olurlar. Bu da iyi oluşunuz için negatif sonuçlara sebep olur ve herhangi kararlılığı çekişmeye götürür.

Stresli olaylar sizi eylem yapmaya zorlar ve her ne olduysa geri düzeltmeye iter. Bununla birlikte bu her zaman mümkün değildir. Bazen, krizden mümkün olan azami kontrol derecesi ile geçmek için kavramsal araçlar kullanmak zorunda kalırsınız.

Yeni veya tatsız durumlarda hissettiğiniz normal stres bile, eğer iyi şekilde yönetmezseniz kronik hale gelebilir. Kronik stres, yeni bir projeye başlamanızı veya hali hazırda çalıştığınız bir tanesini bitirmenizi sağlayacak motivasyonunuzu öldürür.

Nitekim, eğer iyi oluşunuzu potansiyel stresli durumlarda koruma altına almak istiyorsanız, tatminsizliğinizi kontrol etmeyi, duygularınızı ifade etmeyi ve hayal kırıklığınızı beslemeyi durdurmayı öğrenmeniz gerekir. Yardımcı olabilecek diğer strateji ise, zor zamanlarda gerçekçi bir risk değerlendirmesi yapmaktır. Gelecek olan tehditler ve problemler hakkında endişelenmek yerine anı yaşamanıza izin verin.

mutlu kadın

Kriz anında sakin kalmanın yararları

Kriz ortasında sakin kalmanın genel sağlığınıza yararları vardır. En önemli avantajlarından birisi ise çok sıkıntılı hissetmeyecek oluşunuzdur. Bu sayede acil durumlarda daha az acı çekersiniz.

Aynı zamanda zarar verici anlarda olumsuz düşünce kalıplarını soyutlamanızı daha kolay hale getirebilmektedir.

Sakin kalmak genel zihinsel ve fiziksel iyi oluşunuz için iyidir.

İnsanlar zaten olmuş veya olacak olan şeyler üzerinde endişe etme eğilimindedir. Sıkıntı ve kafa karışıklığı, sıkça geçmiş ve gelecek arasındaki ikilikten açığa çıkan eziyete yol açar.

Derin bir nefes almak, o ana odaklanmak ve panikten kaçınmak, yüksek çatışma durumlarında size yardım edebilecek stratejilerdir. Bunlar aynı zamanda, tüm strese rağmen, hayat ile dünyada neredeyse her şeyin mümkün olabildiği konusunda uzlaşma yapmanıza yardım edebilir.

  • Wilson, P. (2005). Sabios consejos para mantener la calma. Madrid: Salamandra Ediciones.