Logo image
Logo image

Sevilen Birinin Kaybı ile Nasıl Başa Çıkılır?

4 dakika
Herkes hayatının bir noktasında sevdiği birini kaybetmekle baş etmek durumunda kalıyor. Bu, tabii ki hiç de kolay değil. Her insan bu acıyla farklı şekilde baş etse de bugünkü yazımızda anlatacağımızı stratejiler herkes için uygundur diyebiliriz.
Sevilen Birinin Kaybı ile Nasıl Başa Çıkılır?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevilen birinin kaybı, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Kaçınılmaz olmasına rağmen, insanlar psikolojik olarak nadiren bu tür duygusal acıyla, bu acının yarattığı içsel karışıklıkla ve beklenmedik ve haksız bir şekilde meydana gelen bu vedanın yıkıcı etkisiyle başa çıkmaya hazırdır.

Viktor Frankl, acı çekmenin insanları daha berrak ve dünyayı daha şeffaf hale getirdiğini söyledi. Konuşma terapisinin babası olarak görülen Frankl’a göre acı, insanın hayata karşı sahip olduğu bakış açılarını genişletiyor. Bu doğru olabilir, ancak bu zihinsel anlamdaki mutlak açıklık ve kabul durumuna ulaşmak için belirli bir süre ile hassas bir adaptasyon süreci ve içsel çalışmalar gerekir.

Bu psikolojik yetenek, hayatınızda ve duygusal dünyanızda yapacağınız değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi stratejinin uygulanmasını gerektirir. Kaybın sonrasında yaşanan acının ve yaranın iyileşmesi ve asimilasyonuna doğru ilerlemeyi kolaylaştıran küçük günlük menteşeler vardır. Bunun nedeni, sevilen birinin hayatımızdaki mevcut figürü asla kaybolmasa da, herkesin hayatının yeni bir aşamasında anılarıyla yaşamayı öğrenebilmesidir.

“Ölüm, kimsenin iyileştiremeyeceği bir gönül yarası bırakır, sevgi ise, kimsenin sizden çalamayacağı bir anı bırakır.”

– Richard Puz

Some figure

Sevilen birinin kaybı – yeni bir gerçekliğe uyum sağlama stratejileri

Sevilen birinin kaybını kabul etmek ve yeni hayatınızla bu duyguyu bütünleştirmek hassas bir süreçtir. Böylece, bu süreci, herkes kendi özel yöntemleriyle deneyimleyecektir. Bazı insanlar psikolojik desteğe ihtiyaç duyarken, diğerleri kendilerini yeniden tanımlayabilecekleri ve kafa karışıklığını, öfkeyi, üzüntüyü ve kederi yönetebilecekleri bir iç gözlem ve hatırlama dönemine başlayacaklardır.

Her birey, kendi boşluklarını belirli bir şekilde dolduracak ve belirli stratejiler kullanacaktır. Her durumda en belirleyici şey ne durgunlaşmak ne de kederi kalıcı bir zihinsel durum haline getirmektir. Bu durumlarla biraz daha iyi başa çıkabilmek için bir dizi kaynak ve yaklaşıma sahip olmak önemlidir. İsterseniz bu yaklaşımları birlikte analiz edelim.

Her duygu geçerli ve değerlidir

Acı, fiziksel yorgunluk, çelişki, korku, hayal kırıklığı ve hatta öfke, sevilen birinin kaybıyla ilişkili duygulardır. Dahası, bu duygular sarsıcı, yoğun ve ifade edilmesi zor duygulardır. Yine de, yapmanız gereken son şey onları bastırmak ve bir an önce normale dönmeniz gerektiğini düşünmektir.

Her şeyin zamanı olduğu için acele etmeyin. Kayıp gerçekleştiğinde ve polis veya sigorta şirketiyle işiniz bittiğinde (gerekirse), cenazede veya her ne şekilde veda ediyorsanız, onunla son konuşmanızı yapmalı ve son sözlerinizi söylemelisiniz.

Sonra, durumun mevcudiyetini kabul etmek ve kendinize boşluk yaratmak, için her türlü duyguyu salıvermeniz gereken bir kabul dönemi başlar. Bunun nedeni, sevilen birini kaybetmenin acısının yalnızca bir üzüntü unsuru taşımamasıdır. Aslında, ele alınacak, yönlendirilecek ve varsayılacak daha birçok duygu vardır.

Sevilen birinin kaybı konuşmanızı, sosyalleşmenizi ve aktif kalmanızı gerektirir.

Keder bir süreçtir, bir durum değil. Böylece sevilen birinin kaybının kabul edilmesini engelleyen unsurlardan biri de geçmişin özlemine, nostaljisine ve ısrarlı hatırasına odaklanmaktır. Kederinizi yaşadığınız süreç içerisinde, şimdiki zamanda kalmalısınız. Yani, bunu sağlamak için, aktif bir yaşam sürdürmelisiniz.

Bu nedenle, duyguları kabul etmek ve açığa çıkarmak için muhtaç olduğunuz iç gözlem süreçleriyle zaman geçirdikten sonra, sosyal hayatınıza geri dönün. Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmak sahip olacağınız acıyı dindirecektir. Eski rutininize geri dönmek, zihninizi geçmişe değil, buraya ve şimdiye odaklanmaya zorlar. Çeşitli yükümlülüklere sahip olmak ve yeni hedefler ve projeler belirlemek hayatın devam ettiğini hatırlatır.

Bunun yanında, kendinizi suçlu da hissetmeyin. Hayatınıza geri dönmek, sosyalleşmek ve evinizden ayrılmak sevdiklerinizi unutmanıza neden olmayacaktır. Bu, onların hatıralarına karşı işlenmiş bir suç da değildir. Esas olarak, bunu yapmanız, acı çekmeden onları hatırlamaya devam etmenizi sağlar. Tüm bu kederin hayatınızda kabul görmesi için yavaş yavaş da olsa hareket etmesi gerekir.

Some figure

Sevilen bir insanın kaybı ile ilişkili kaygıyı yönetmek

Keder kaygısı, sevdiğiniz birini kaybettiğinizde oldukça yaygın bir gerçektir. Duygular sizi tutsak eder, düşünceleriniz kaotik hale gelir ve sizi aylarca sürebilecek bir psikolojik çaresizlik durumuna sürükler.

Gördüğünüz gibi, kaybettiğiniz kişinin bıraktığı boşluğa uyum sağlamak kolay değil. Acı, hatıralar ve hafızanız gibi üzerinizde oldukça ağır bir yük varken hayatınızın dizginlerini geri almanız çok da kolay değildir. Bu nedenle, bu durumlarda, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçekleri gibi araçlarla kaygı seviyenizi değerlendirebilecek bir uzmana gitmek her zaman en iyisidir.

Bilişsel-davranışçı yaklaşımlar, bu psikolojik gerçekliği ele alma stratejileri ve kabul ve bağlılık terapisi açısından her zaman uygundur. Kaybın kabul edilmesini ve kaygının azaltılmasını kolaylaştırmak için aşağıdaki teknikler en yararlı uygulamalar arasındadır:

  • Duyguların ve düşüncelerin serbest bırakılmasını kolaylaştırın.
  • Sevdiğiniz birinin ölümünü ve o dönem boyunca yaşadıklarınızı bu insanlarla konuşun.
  • Onlara rehberlik edecek şekilde, yas tutan bir kişinin günlük sorunlarını çözebilecek teknikler kullanın.
  • Ayrıca, yeni gerçekliklerinin kabul edilmesini ve yeni hedeflerin ve değerlerin yeniden formüle edilmesini kolaylaştırın.
  • Son olarak, yas tutan kişiyi geleceğe doğru yönlendirin, böylece günlük rutinlerini bir araya toparlayabilirler ve eskiden sevdikleri etkinlikleri yapmaya başlayabilirler.

Sonuç olarak

Kabullenme ve yas tutma süreci zorluklarla, çeşitli ilginç ilerlemelerle ve aksiliklerle doludur. Ama sonunda bir şekilde varmak istediğiniz noktaya varacaksınız. Sonunda, yönetebileceğiniz o aşamaya kadar geleceksiniz. Sevdiklerinizin anısıyla yaşayabileceksiniz. Yani, içerisinde bulunduğunuz acı da geçecek.

Elbette, sevdiğiniz kişiyi asla unutmayacaksınız, ancak fiziksel olarak onsuz olmayı kesinlikle başaracaksınız. Bunun yerine, kalbinizin o değerli köşesinde her zaman yanınızda olacaklardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.