Logo image
Logo image

Seni Sevmeden Önce Kendimi Sevmeliyim

3 dakika
Seni Sevmeden Önce Kendimi Sevmeliyim
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sana kendimi veremem çünkü kendime ihtiyacım olduğunu bilmeni istiyorum. Kuytu köşede kalmış yanlarımı, ruhumun karanlık ve sessiz taraflarını bilmek için buna ihtiyacım var. Tüm sırlarımı, benim için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmek ve nedenlerini derinlemesine öğrenmek istiyorum. Seni seviyorum demeden önce kendimi seviyorum diyerek başkalarına adil olunması gerektiğini düşünen insanlardanım ben.

Yaralarımı ve bir noktada yeniden kanayıp kanamayacaklarını bilmek istiyorum. Güçlü yanlarımı ve beni ben yapan şeyleri, geride ne bırakacağımı bilmek istiyorum… Böylece doğru zaman geldiğinde tüm bunları sana verebilirim. Bu yüzden önce kendimi severek sağlıklı ve doğru şekilde sonra seni sevmeyi tercih ediyorum. Hala şüphen varsa, endişelenme, bu mektubu okumayı bitirdiğinde ne demek istediğimi daha iyi anlamış olacaksın.

Kendimi nasıl seveceğimi bilmediğimde

Kendimi sevmeyi unuttuğumu anladığımda, kendimi sevmenin önemini fark ettim. En kötü zamanımdı bu; kendimi başkalarına sevdirmek için adadığım ve yalvardığım zamanlardı.

Sahte huzurum başkalarının benim hakkımda düşündükleri ve taktirinden ibaretti. Beni severler ve değer verirlerse kendimi mutlu hissediyor ama beni eleştirip umutsuzluğa düşürdüklerinde kendimi koca bir hata olarak görüyordum.  Bunu bilmeden önce kendimi unutarak tamamen başkalarının eline kalmıştım.

Some figure

Bu kişi olmayı bıraktığımda tamamen bir yabancıydım. Neleri sevdiğimi, nereye gitmeyi sevdiğimi ve hatta hayallerimi bile bilmiyordum çünkü bunları hep başkaları bana söylemişti. Kendimle tanışma fırsatım olduğunu inkâr ettim çünkü bunun mümkün olabileceğini bile bilmiyordum.

Bir gün tek başımayken oldu her şey, ama başardım. Başta bana neler olduğunu bilmiyordum sadece huzursuz hissedip ağlamıştım ama zamanla bu ağlayanın kendim olduğunu ve yardım istediğini anladım. O anda başkalarının ne düşündüğünü takan yarım bir insan olmamam gerektiğini fark ettim. Başkalarını iyi hissettirmek için var olmuş biri olmaktan bıkmıştım ve kendimi yavaş yavaş keşfetmeye başladım. Kendimi sevmeye başladım.

Kendimi olduğum gibi seviyorum, mükemmel olmasam da özgünüm

Bir anda hayal ettiğimden bile fazla bağımsız olabileceğimi, fikirlerimin değerli olduğunu ve gözlerimin güzelliğini fark ettim. Başkalarının taktiri olmadan kendim gibi davranmam gerektiğini fark ettiğime sevindim.

Kendimi sevmeye başladım, daha önce nasıl yaşamışım, artık gün bulutlansa bile güneş tekrar göründüğünde nasıl davranacağımı planlamıştım. Ne kadarına değer olduğumu söylemesi için başkalarına artık ihtiyacım yok, bunu bir şekilde fark etmeyi başarmıştım. Biri beni eleştirdiğinde veya nasıl yapacağımı bilemediğimde kendimden şüphe etmedim.

Eksik yanlarımı sevmeyi ve onları geliştirmeyi öğrendim. Başarılarıma ve becerilerime değer verip herkesi memnun etmek için mükemmel olmak gerektiği düşüncesinden kurtuldum. Şimdi kendimi olduğum gibi, eksiklerimle seviyorum. Çünkü onlar olmasaydı bir parçamı kesmiş gibi olurdum.

Senin karşında özgün olmak istiyorum; olmadığım biri gibi davranmak istemiyorum.

Beni kurtarmana engel olmak için kendimi seviyorum

Muhtemelen kendimi sevmenin seni sevmekle ne ilgisi olduğunu merak ediyorsun ama bunu anladığında kendimi sevmeseydim ilişkimizin nasıl olacağını görmüş olacaksın.

Kendimi sevmeseydim kim olduğumu hatırlatma görevini senin omuzlarına yüklerdim ve sevgini ve güvenini bana kanıtlamak için devamlı uğraşırdın. Nasıl hissettiğimden ya da davranışlara göre nasıl algılarım olduğundan sen sorumlu olurdun. Güvensizliklerim her ortaya çıktığında ben kendi değerimi sorgularken sen beni kurtarmak zorunda kalırdın.

Some figure

Bu sağlıklı bir sevgi olmazdı, daha çok benim yaralarımı iyileştirmek için kurulmuş bir ilişki olurdu. Kötü hissettiğimde beni teselli etme ya da bana sarılma demiyorum ama kim olduğumu her gün bana hatırlatmak ya da iyi hissetmem için ne kadar değerli olduğumu söylemek senin sorumluluğun değil. Bu benim görevim.

Geçmişteki hayaletlerim için bedel ödeyen kişi olmak istemiyorum. Bu yüzden kendimi sevmek, korkularımdan kurtulmak ve değerlerime sahip çıkıp bunların ilişkimize zarar vermemelerini sağlamak için zamana ihtiyacım var. Çünkü kendi boşluğumdan beni çekip kurtarmak senin işin değil, sen benim kurtarıcım değilsin.

Elimden gelenin en iyisini sana vermek ve sorunlarımdan seni sorumlu tutmamak için önce kendimi sevmeliyim. Kendimi seviyorum çünkü seninle büyümek istiyorum.

İhtiyaçlardan bağımsız sevmek için anlayış ve güvene dayalı bir yolu seninle paylaşıp büyümeye devam etmek istiyorum. Bu nedenle seni sevmeden önce kendimi seviyorum. Çünkü ilişkimizin içinde kaybolmak değil seninle kaybolmak istiyorum.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.