Logo image
Logo image

Hayallerinizi Renklendirecek İpler Hiç Bitmesin

4 dakika
Hayallerinizi Renklendirecek İpler Hiç Bitmesin
Son Güncelleme: 18 Kasım, 2017

Yaşımın kemale ermesi, bana önceliklerimin ne olduğunu gösterdi. Şimdi, hayatımı daha cesur ve dürüst bir şekilde elime alabilirim. Çünkü bu sefer, daha güçlü, daha onurlu ve daha renkli bir hayat öyküsü örmek için, daha  renkli ipler kullanacağım. Bu ipler sadece benim düşlerimden ibaret olacak.

Çoğu kez, tam ne zaman olduğunu söyleyemesek de, hayatımızın belli bir anında, o zamana değin büyüttüğümüz karakterimizin ‘hayati bir dönüm noktası’ ile karşılaşırız. Birdenbire, hayatımızda büyük bir problem olduğunu anlarız. Nasıl bir karaktere sahip olduğumuz ve hayatımız ile ilgili ne yaptığımız hakkında düşündüğümüz zaman, hiç bir düşünce, bize hiç bir şekilde mutluluk vermez

“Bizi hayatta tutan bağ, arada bir bir kaç yaş damla göz yaşı ile ıslanmaz ise gevşer gider.”

– Pythagoras

Bu yaşam yollarımız, bazen hayal kırıklıklarının, korkuların ve zihinsel engellerin birbirine girdiği, karmakarışık labirentler oluşturur. Bazen bu labirentlerde bir ömür boyu sıkışıp kalabiliriz. Eskiden hayallerimizi ve arzularımızı renklendiren renkli ipleri artık kaybettik. İşte bu gibi durumlarda, belirsizlik ortaya çıkıyor ve bununla birlikte gelen korku bizi yiyip bitiriyor.

Peki beni bekleyen hayat hep bu mu olacak? Tüm trenleri kaçırdım mı?

Some figure

Rüya Yorumcusu Senoi Kabilesi

Senoi Kabilesi, antropologlar, psikologlar ve sosyologlar için her zaman ilgi çekici olmuş bir Malezya kabilesidir. Antik zamanlardan beri sürdürdükleri adetlerden bir tanesi de, her sabah, bir aile olarak bir araya gelip, gece boyunca gördükleri rüyaları ve kabusları birbirlerine anlatmaktır.

Bu tür bir geleneği cinlere ya da perilere bağlamaktan ötede, kabilenin buradaki amacı, her bir aile üyesinin ihtiyaçlarını anlamaktır. Her bir aile bireyinin anlattıklarını daha da mantıklı bir şekilde analiz edebilmek için, bu kabile bambu ağaçlarının tepesine kurdukları kulübelerde yaşayarak, “fiziksel dünyadan” uzak durur.

Bu gelenek ile ilgili şaşırtıcı başka bir bilgi ise, birkaç uzman tarafından yapılan araştırmalara göre, Senoi Kabilesinin inanılmaz derecede mutlu bir sosyal grup olmasıdır. Kabile üyelerinin içlerini döktükleri bu toplantılar, kendilerini daha iyi tanımak için, kendilerini gerçeğe bağlayan ipleri ”ellerine almayı” amaçlamaktadır. Bu topluluk da, herhangi bir şiddet eylemi yaşanmaz ve hiç kimse zihinsel bir hastalıktan muzdarip de değildir.

Some figure

Senoi Kabilesinin, rüyalarında ortaya çıkan korkuları ile yüzleşmek adına kullandıkları teknikleri neler olduğunu öğrenmek istersiniz diye düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili iseniz, psikolog William Domhoff’un “Senoi Rüya Terapisi: Efsane, Bilimsel Yöntem ve Rüya” isimli kitabına bakabilirsiniz.

Aşağıda, Senoi Kabilesinin kullanmakta olduğu bazı yöntemleri kısa bir şekilde sizler için açıkladık:

  • Bir rüyada veya kabusta karşı karşıya kalınan bir tehlike, göz ardı edilmemesi gereken ve üzerine düşülmesi gereken bir gerçekliktir.
  • Aklımızdaki düşler ya da hedefler, rüyalarımızdaki o “canavar” veya bulanık “gölgenin” ardında kendini belli edebilir. Bu düşlere ya da hedeflere ulaşabilmek adına, rüyalarınızdaki engelleri aşmanın yollarını bulmalısınız.
  • Bir uçurumdan aşağı veya bir kuyunun içine düştüğünüzü görüyorsanız, bunlar endişe ile bağlantılı görüntülerdir. Böyle bir rüyayı takip eden iki gün boyunca, yatağınızda, çiçekler ile bezeli bir tarlayı kafanızda canlandırarak uyumaya çalışın.
  • Senoi Kabilesinin bir başka tavsiye ise şu şekildedir: Bir rüya görürken, bunun farkında olursanız (lucid rüyalar) arkadaş edinmeye ve sevgi dolu ilişkiler kurmaya çalışmalıyız.

Rüyalarımızı oluşturan ipleri kurtarmak

Hayatımız boyunca sık sık belirsizlikler ile boğulmuş durumda olup, olmak istediğimiz yer ile şu an bulunduğumuz yer arasındaki git geller ile yaşamaya çalışırız. Bu anlarda, yalnızca bir seçenek vardır: değişim. Değişimden kasıt, ani kararlar alıp sonuca gitmek değildir çünkü ‘hayati kararların’ hepsi de mutluluğa açılan kapının anahtarını bulundurmaz.

Buradaki maksat, küçük değişiklikler ile, yeni yerler, yeni insanlar ile ve yeni düşünceler ile kendimizi yeni hayallere doğru bırakıp gitmektir. Bütün bunlar birdenbire, rüyalarımızı süslemek için yepyeni, renkli ipler sunar bizlere. Ne sebeple olursa olsun bugüne değin yaşadığımız rüyaları artık geçmişte bırakırız.

Some figure

Değişimi başlatmak ve kişisel hedeflerinize ulaşmak için atılacak adımlar

Ne kadar küçük olursa olsun, bir değişikliği hayatımıza yedirmek için, bir kriz durumu ile karşı karşıya kalacağımızı kabul etmek zorundayız. Bunlar direnç gösteren iplerdir. Sürekli olarak cildimize yapışık vaziyette, atmamız gereken adımlarım atmamızı engellerler.

  • Geride bırakacaklarınızı size vereceği acılardan korkmayın. Kesip atmanız gereken bazı iplikleriniz var, çünkü bunların size artık yarardan çok zararı var. Bu gidenler yerine, hayallerimize ulaşmak kullanacağımız daha güzel, daha renkli iplikler elbet ortaya çıkacaktır.
  • İç güdülerinize dikkat edin. Doğrudan duygularımızla ve bilinç altımız ile bağlantılı olan bu boyutu, Senoi Kabilesi kullanmayı çok iyi bilir. İç güdülerimizi, her zaman dinlemediğimiz gerçekleri fısıldar.
  • Kendimiz için ne istediğimiz konusunda çok net olmalıyız. Eğer huzur istiyorsanız hayatınızda, size eziyet edenleri atın gitsin. Eğer sevgi istiyorsanız hayatınızda, o zaman önce kendinizi sevmeye başlayın. Eğer fark edilmek istiyorsanız, kendinize duyduğunuz saygıya odaklanın. Ve özgürlük istiyorsanız, zincirinizin anahtarını bulun.

Rüyalarımızı renklendiren o ipler, şu an herhangi bir köşede sizi bekliyor olabilir. Her gün gördüğümüz insanların gülüşünde ve hatta yeni tanıştığımız yabancıların kalplerinde. Çünkü, ister inanın ister inanmayın, üzerilerinde sizin isminiz olan trenlerin uğradığı bir çok durak var. Hiç bir zaman, küçük akılı insanların, hayallerimizin çok büyük olduğuna bizleri ikna etmesine izin vermemeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.