Logo image
Logo image

Schadenfreude, Başka Birinin Talihsizliğine Sevinmek

3 dakika
Oxford sözlüğüne göre, schadenfreude, başka birinin talihsizliğinden elde edilen zevktir.
Schadenfreude, Başka Birinin Talihsizliğine Sevinmek
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Schadenfreude, birisi başkalarının talihsizliklerinden mutluluk elde ettiğinde olur. Napolyon’un dediği gibi, “Kıskançlık bir adilik ilanıdır”. Bununla birlikte, başına zorluklar gelmiş olan kişi geçmişte sizi incitmişse veya herhangi bir nedenle ondan hoşlanmıyorsanız sevinmek de mümkündür. Öyleyse bu yaşadığınız duygu nedir: Adilik mı yoksa kıskançlık mı? Bilime göre ikisi de değil. Bu, birinin talihsizliğini izlediğinde kişinin sempati duymak yerine zevk aldığı karmaşık bir duygudur.

Ayrıca, başkalarının başına kötü şeyler geldiğinde biraz sevinç hissetmek bir dereceye kadar “normal” ve “doğal”dır. Aslında, bu garip duyguyu tanımlayan bu Almanca kelimenin anlamı tam olarak budur. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

“Zamanlar çok zor ve kriz, schadenfreude’a dalmak için çok şiddetli. Perspektiften bakıldığında, bir finansal krizin olacağı gerçeği mükemmel bir şekilde tahmin edilebilirdi: Büyüklüğü değilse de genel doğası görülebilirdi. Piyasalar her zaman verimsizdir.”

– Noam Chomsky

Schadenfreude nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu Almanca terim, “zarar için sevinç” (zarar=schaden ve sevinç=freude) anlamına gelen iki kelimeyi bir araya getirir. Peki, normal olduğuna göre bu duygu olumlu mu?

Kötülük, kıskançlık veya adilik gibi gelebilir. Ancak, bunu hissedenlerin garezini veya kötü niyetini göstermez. Aslında, bir zamanlar size zarar vermiş bir kişiye zarar gelirse, o zaman bu duygu muhtemelen her şey yeniden dengelendiği için doğal düzenin restorasyonundan kaynaklanmaktadır.

Some figure

Ayrıca, bu “doğal” şeklinde etiketlenebilecek bir tepkidir. Bunun nedeni, vücudun doğrudan içgüdüsel ödül ve zevke bağlı bir nörotransmitter olan dopamini salgılamasıdır. Böylece sevmediğimiz birini acı içinde görmek bu ödül sistemini tetikler.

İspanya’daki Adolfo Ibáñez Üniversitesi Nörobilim Merkezinde psikolog ve araştırmacı olan Agustín Ibáñez, bu hissin ahlaki insan duygularının başka bir parçası olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle, başkalarıyla sosyal karşılaştırma ve kendini değerlendirme ile ilgilidir. Örneğin, Schadenfreude korku, üzüntü veya neşe ile aynı şey değildir.

Schadenfreude neden oluşur?

Bu çizgide devam edersek, başkalarının sıkıntılarından duyulan bu zevkin özel nedenleri vardır. Birazdan göreceğiniz gibi, bu durumlara doğal bir tepki olarak kaldığı ve bu zararın sürdürülmesine doğrudan bir katılım olmadığı sürece olumsuz bir şey değildir.

Rahatlama

Bu durumlar biraz rahatlama sağlar çünkü bir başkasının başına gelen herhangi bir zarar sizin başınıza gelmemiştir.

Yani, bilinmeyen bir kişi tökezlese veya üzerine balkondan su dökülse bile, bunun sizin başınıza gelmiş olabileceğini, ama gelmediğini bilirsiniz. Aslında, olanların komik olduğunu düşünürseniz, sadece rahatlama hissetmekle kalmaz, aynı zamanda gülebilirsiniz.

İmrenme

Ne yazık ki, bu geçici esenliğin tek nedeni rahatlama değildir. Kıskançlık, özellikle doğal olarak kıskanç yapıya sahip olan insanlarda bu nedenlerden biri olabilir.

Bu nedenle, geçmişte bir isteğinizi reddetmiş olmaları, başarısızlıkları konusunda kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli bir neden olabilir. Kıskançlıkla ilgili olarak, örneğin, “Ben ona sahip olamam, ama onlar da olamaz” klasiği olabilir. Gördüğünüz gibi, onların eksikliği kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Some figure

Düşük özgüven

Bu durum da, bu fenomenin oluşumunu motive edebilir. Aslında, birkaç araştırma, size yakın olmayan başkalarının yaralanmasının güveninizi güçlendirebileceğini açıklıyor.

Bununla birlikte, yalnızca başkalarının da sizin kadar mutsuz olduğunu fark edeceğiniz için, güveninizi kaybetmenize de neden olabilir. Başka bir deyişle, talihsizliğinizde yalnız olmadığınız konusunda biraz rahatlama hissetseniz bile, durumunuzu doğrular.

İntikam

Elbette intikam bu listeden eksik olamazdı. Bunun nedeni, size kötü bir şeyler yapanların başlarına kötü bir şey geldiğinde, adil bir ceza, bir tür “ilahi” adalet aldıklarını hissetmenize neden olmasıdır.

Arkadaşlar, iş arkadaşları ve hatta anlaşamayan aile üyeleri arasındaki günlük çatışmalar gibi farklı bağlamlarda, aynı zamanda daha travmatik durumlarda, hatta suçluluk durumlarında bile olabilir. Siz hiç schadenfreude hissettiniz mi? Sevmediğiniz veya hoşlanmadığınız kişilerin başına gelen kötü şeylerden mutlu oluyor musunuz? Kendinizi çok kötü hissetmeyin; bu normal bir duygu, ve sizi bir canavar, hatta kötü bir insan bile yapmaz. Yukarıda okuduğunuz gibi, bu doğal bir duygudur. Bu nedenle, diğer tüm duygularda olduğu gibi, onu dinleyin ve enerjisi yaptığınız veya düşündüğünüz şeyleri kontrol altına almasın diye onu düzenleyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.