Logo image
Logo image

Sarılmak İçin Dört Yöntem ve Bilime Göre Yararları

3 dakika
Bazı sarılmalar cesaret verici, diğerleri sakinleştirici, bazıları tutkulu ve diğerleri sadece genel olarak boğacak kadar sıkı olabilir. Her biri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!
Sarılmak İçin Dört Yöntem ve Bilime Göre Yararları
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsan iletişimi söz konusu olduğunda, sözlü olmayan dil çok önemlidir. İster inanın ister inanmayın, bu iletişim şekli, aldığımız bilgilerin yarısından fazlasını sağlar. Bu bağlamda sarılmalar, günlük etkileşimde önemli unsurlardır. Bir saniye durup düşünün: Birisine birkaç dakika sarıldıktan sonra ona duygusal olarak ne kadar yakın hissettiğinizi hayal edin. Kuşkusuz, sarılmak için söylenecek pek çok ilave şey var. Bunlar, sadece çok basit bir hareketle pek çok şey ifade etmenize izin verir.

“Sarılmak” kelimesini duyduğunuzda, genellikle aklınıza samimi ve duygusal bir alışveriş gelir. Ancak, dürüst olmak gerekirse, bir sarılma çok farklı bağlamlarda gerçekleşebilir ve çok farklı anlamlara sahip olabilir. Bu nedenle, bilmeniz gereken farklı sarılma türleri vardır. Bu konuyu daha fazla keşfetmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Sarılmak için ne tür yöntemler var?

Dostça kucaklaşmalar

Dostça kucaklaşmalar, dostluk, arkadaşlık veya sempatiyi ifade eden herkesin davranışını içerebilir. Fiziksel temas aşırı derecede yakın değildir ve yakınlık seviyesi de yüksek değildir. Bu şekilde, bu tür bir kucaklamayla ortaya çıkan duygular, ağırlıklı olarak karşılıklı takdir, destek veya beğenmedir.

Genellikle bu sarılmaların bir tür “agresif” bileşeni vardır. Örneğin, diğer kişiyi boynundan yakalama veya sırtına okşama. Bu özellikle erkekler arasında olur. Aynı yöne bakarken kolunuzu diğer kişinin omuzlarının üzerinden geçirerek yaptığınız ve “yandan sarılmalar”da bunlardan biri olarak sayılabilir.

Some figure

Sevgi dolu sarılmak için

Sarılmalar, kardeşçe, şefkatle veya romantik aşkı ifade etmeye çalışırken önemli bir unsurdur. Bu bağlamda, fiziksel temas çok daha yakın, samimi ve yoğundur. Genellikle, her iki başınız yan yana yerleştirilirken vücudunuz diğer kişininkine tamamen katılır. Kollarınız diğer kişiyi yoğun bir şekilde kucaklar ve çoğu zaman bu duygu alışverişi bir önceki başlık altında anlattığımızdan daha uzun sürer.

Dahası, duygusal bir bileşeni olan anlamlı ilişkiler, bu tür bir sarılmadan yararlanma eğiliminde olanlardır. Sevgi, ortaklık ve gerçek şefkat taşır. Sırttan sarılmalar da bu kategoriye girer. Bunlar, yukarıdakilerin hepsine ek olarak, diğerini koruma ve ona bakma arzusunu da ifade eder.

Çok yakın kucaklaşmalar

Sarılmada ortaya çıkan fiziksel ve bedensel yakınlık göz önüne alındığında, bu eylem aynı zamanda birbirini çeken insanlar arasında gerçekleşen cinsel çağrışımlarla etkileşimlerde de yer alır. Şimdilerde, çoğu insan erotizm ve cinsel arzuyu öpücüklere bağlıyor. Ancak sarılmalar da bu konuda önemli bir rol oynar.

Bunun güzel bir örneği, bir kişi yükseltilmiş bir yüzeyde otururken ve diğeri ayakta dururken meydana gelen sarılmalardır. Bir diğeri, çiftin bir üyesi diğerinin ağırlığını kollarıyla desteklerken, partnerinin belini bacaklarıyla çevrelediğinde meydana gelenler olabilir. Bu sarılmalar tutkuyu, arzuyu ve hatta şehveti yansıttıkları için çok samimidir.

Some figure

Garip kucaklaşmalar

Her tür sarılmanın olumlu olmadığını belirtmek önemlidir. Bu etkileşimin bağlılık, isteksizlik veya hoşnutsuzluktan kaynaklandığı zamanlar ve durumlar vardır. Örneğin, güvenmediğiniz birini selamlamak veya kişisel olarak hoşlanmadığınız birine sarılmak zorunda kalmak. Çoğu insan en azından bir veya iki kez bu tür bir durum içerisinde olmuştur.

Bu sarılmanın temel özelliği, vücutların üstte birleştirilmesine rağmen, belden aşağısının hatırı sayılır bir mesafede olmasıdır. Bazı durumlarda, taraflardan biri diğerine sevgi ve heyecanla sarılırken, diğer kişi onu kollarıyla kucaklamaz bile.

Sarılmak için türler ve faydaları

Sarılmanın kişiler arası ilişkilerde açık faydaları vardır. Biriyle tanıştıklarında, “buzları kırmaya” yardımcı olurlar ve dostça temas kurarlar. Değer verdiğiniz birini kucaklamak, o kişiyle olan bağınızı güçlendirmenize olanak tanır, ayrıca duygusal yakınlıkta bir artış olur. Aynı şekilde, çift ilişkileri, üyeleri arasında sık sık sarılmalarla oldukça zenginleşir.

Bununla birlikte, kişisel düzeyde, sarılmak ve kucaklaşmak da sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Örneğin, sarılmanın kan basıncını ve kalp atış hızını düşürdüğü gösterilmiştir (sakinleştirici bir etkiye sahiptir). Vücut kortizol seviyelerini düşürürler ve oksitosin salgılanmasını arttırırlar, böylece hoş hisleri, benlik saygısını, cömertliği ve genel refah hissini artırırken korku ve stresi azaltırlar.

Sarılmalar ağrıyı dindirebilir, bağışıklık sistemini daha da iyileştirebilir ve hatta bilişsel yetenekleri geliştirebilir. Kısaca, herkesin erişebileceği basit ama son derece güçlü bir kaynaktır. Bu kaynağı iyi bir şekilde kullanalım mı, ne dersiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Washington, M. D. (2008, 11 febrero). The healing power of hugs. Recuperado 4 de diciembre de 2020, de https://www.academia.edu/8062471/The_Healing_Power_of_Hugs
  • Light, K. C., Grewen, K. M., & Amico, J. A. (2005). More frequent partner hugs and higher oxytocin levels are linked to lower blood pressure and heart rate in premenopausal women. Biological psychology69(1), 5-21.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.