Oksitosin Seviyesini Yükseltmenin 7 Yolu

Oksitosin Seviyesini Yükseltmenin 7 Yolu

Son Güncelleme: 25 Aralık, 2017

Oksitosin, yaygın bilinen şekliyle “aşk hormonu” tanımından çok daha fazlasıdır. Sosyal etkileşimi teşvik etmenin ötesinde oksitosin, kan basıncını ve kortizol seviyesini azaltır, acı eşiğini artırır, anksiyeteyi azaltır ve her türden pozitif sosyal etkileşimi teşvik eder. Ayrıca büyüme ve iyileşmeyi teşvik eder.

Beyne işaret gönderen her kimyasal gibi oksitosinin etkileri de kesin seviyelerden ziyade değişimlere dayanır. Oksitosin, beynin farklı alanlarında değişik yoğunluklarda sosyal çevremizin taleplerine ve kritik durumlara yeterli olarak cevap vermemize yardımcı olur.

Dolayısıyla, genel olarak oksitosin seviyesine odaklanmak yerine belli anlarda bu etkilerden faydalanmak için bu değişimleri nasıl başaracağımızı kendimize sormalıyız. Bazı durumlarda mesela cinsel ilişkide ya da doğum yapma sırasında oksitosin doğal bir şekilde salgılanır.

Ne var ki stres seviyesini azaltma ve kendinizi daha iyi hissetmenin başka yolları da var. Ayrıca çalışmalar, salgılanan oksitosin seviyesi arttıkça daha fazla salgılamanın kolaylaşacağını, yani aşağıda verilen eylemleri yaptığınız takdirde güçlükleri acı ve stres yakınınızda olsa bile kendinizi iyi hissetmenin daha kolay olacağını ortaya koymuştur.

Fiziksel temas

Oksitosin, romantik ilişkilerde aktive ve deaktive edilen bir ödül sistemini tetikler. Cinsel ilişkinin oksitosin seviyesini artırdığı bilinmektedir. Ama erkekler,  sadece duygusal bir bağa sahip oldukları bir kişiyle ilişkide orgazm oldukları zaman bu maddeyi salgılamaktadır.

sarılıp öpüşmek

Fakat cinsel ilişkideki fiziksel temas, oksitosin seviyesini artıran tek şey değildir. Genel olarak kucaklama, sarılma ve okşama da bu seviyelerin hızla artmasını sağlayabilir. Ayrıca bunun için cinsel ilişkiye girmeye hatta bir partnere ihtiyaç yoktur. Arkadaşlarınızı, ailenizi ve hatta evcil hayvanlarınızı da öpebilir, onlara sarılabilirsiniz.

Cesaretlendirici sözler

İltifat almak sizi cesaretlendirir, teselli eder ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu cesaret sözleri, sevildiğinizi ve değer gördüğünüzü hissetmenize yardımcı olabilir. İyilik hissi, bu sözleri başkalarına söylediğinizde de ortaya çıkar.

Kelimeler başkalarını ve kendinizi iyi hissettirmeniz için güçlü silahlardır. Nezaket, merhamet ve sevgi iletirler. Ayrıca başkalarıyla bizi birleştirerek oksitosin seviyesinin her iki tarafta yükselmesini sağlar.

Başkalarını dinlemek

Dinlemek, oksitosin seviyesini yükseltmenin müthiş bir yoludur. Herkes kabul edilmek ister. Hepimiz, birinin bizi dinleyip kabul ettiğini hissetmek isteriz. Bir başkasını dinlerken fiziksel olarak varlığınızı gösterdiğinizde ikiniz arasında bir bağlantı kurulur. Dikkatle dinlemek ve bütün dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak, eşsiz bir ödül hissi sunar.

Telefonunuzun ya da bir başka şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeden gözlerinizle dinleyin. Biri sizin dikkatinize ihtiyaç duyduğunda aynı anda birden çok şey yapmaya çalışmayın. Söyledikleri şeyi dinlerken gözlerinin içine bakın.

Meditasyon

Meditasyon bedeni ve zihni rahatlatır, zihni stresten kurtarır. Genelde Doğu kültüründe derin kökleri olan bir gelenek şeklinde düşünürüz meditasyonu ama başkalarının da bu geleneğin gücünden faydalanamayacağı anlamına gelmez.

Batı kültüründe “meditasyon” kelimesi Latince meditatĭo kelimesinden gelir ve bu kelime esasen, bir tür zihinsel egzersize işaret etmiştir. Bu bakımdan meditasyon, hem bedenin hem de ruhun rahatlaması için denemeye değer bir araçtır. Dolayısıyla, bir kavga ya da kaçış durumunda değilseniz, oksitosin salgılanır. Bu denge kan basıncını azaltır ve duyuları açar.

“Meditasyon ve dua, ruhu besler.”

– Og Mandino

meditasyon

Egzersiz

Egzersiz, sadece bedeni sağlıklı tutmaya yaramaz. Endorfin ve oksitosin seviyelerini de artırarak oksiyenin beyne ve vücudun diğer bölgelerine ulaşmasına da yardımcı olur. Egzersiz esnasında beyinde salgılanan hormon miktarı da çok faydalıdır.

Bütün bu faydaları elde etmek için spor salonuna gitmenize gerek yok. Koşabilirsiniz ya da bisiklet sürmeyi tercih edebilirsiniz. Yürüyüşe çıkmak ya da evde orta düzeyde egzersiz yapmak, oksitosin salgılamak ve hızla kendinizi iyi hissetmek için yeterlidir.

Ağlamak

Çalışmalar, duygularınızı savunmacı bir şekilde kontrol etmeye çalışmanın, oksitosin seviyesini azalttığını göstermiştir. Hislerinizi bastırmaktan kaynaklanan enerji birikimi, stres ve fiziksel sorunların ortaya çıkmasına yol açar.

Ağlamak bu enerjiyi salgılamanın bir yoludur. Ağlamayı bırakamadığınız o zamanlardan sonra kendinizi nasıl hissettiğinizi bir düşünün. Muhtemelen rahatlamış hissettiniz kendinizi. Sanki bir saat meditasyon ya da orta düzeyde egzersiz yapmış gibi hissettiniz. Bu yüzden ağlamanın oksitosin seviyesi üzerindeki etkisi, yukarıdaki bölümlerdekine benzemektedir.

“Göz yaşları acıyı temizler.”

– Ramón Gómez de la Serna

su damlalı resim

Başkalarıyla paylaşarak cömert olmak

Başkalarıyla paylaştığımızda ve onlardan bir şeyler aldığımızda kendimizi iyi hissederiz. Cömert ve iyiliksever olmak, bir başkasına kendi zamanınızdan ayırmak, minnettarlık ve bağlantı hissinin gelişmesine, büyük dozda oksitosin salgılanmasına yardımcı olur.

Oksitosin salgılanmasına yardımcı olan bir diğer hareket de birine kalbinizden bir hediye vermektir. Bunun için büyük bir başarı ya da bir yıl dönümünün bahane olmasına gerek yoktur. Oksitosinin salgılanmasını sağlayan şey, o kişi hakkında şefkatle düşünmek ve onu mutlu kılma arzusunu hissetmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.