Öpüşmenin Anatomisi

Öpüşmenin Anatomisi
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2018

Öpüşmek çok günlük bir aktivite olsa da yine de bilinmeyenleri var. Aslında öpüşmenin tam olarak ne amacı olduğunu bilmiyoruz. Bunun aynı zamanda öğrenilmiş bir davranış mı yoksa içgüdüsel bir şey mi olup olmadığını da bilmiyoruz.

Bilim bunun temeline inmeye çalışıyor. Amaç öpüşmenin anatomisini bulmak ve nasıl etkileri olduğunu öğrenmek.

Charles Darwin, evrimin babası, öpüşmenin doğası hakkında da yazmıştır. Expression of the Emotions in Man and Animals adlı yapıtında Darwin bu hareketin diğer tüm hareketlerden daha sosyal olduğunu yazdı.

Öpüşmenin bir ilişki kurmak için atılan bir adım olduğunu belirtmiştir. Bu da “sevilen kişiden yakın bir bağlılık görmek için” yapılır.

Yine de bu durumu müphem kılan bir veri var. Örneğin dünyadaki kültürlerin %10’unda öpüşmek bir kültürel gelenek değil.

Aynı zamanda öpüşmeye değişik anlamlar veren farklı kültürler ve toplumlar var. Bu nedenle öpüşmenin anatomisini aşk tanımına indirgeyebileceğimiz tek bir evrensel açıklama yoktur.

“Yıllarla ilgili iyi bir şey varsa o da yaraları iyileştirmesidir. Öpüşmenin kötü yanı ise bağımlılık yapmasıdır.”

– Joaquin Sabina

Biyolojik bir bakış açısından öpüşmenin anatomisi

Fiziksel bakış açısından öpüşmek “iki kişin ağız ağıza ya da birinin diğerinin bedenindeki herhangi bir yere dudaklarını bastırmasıdır.”

Bu Texas Üniversitesinden biyolog Kirshenbaum’un tanımı. Öpücüğün anatomisi hakkında yapılan en basit tanım budur.

İşin ilginci, birini öptüğünüz zaman 32 farklı anatomik sistem çalışır.

öpüşen gif

Psikolojik bir açıdan bakıldığında ise, öpüşmek çok daha karmaşık bir iştir. Tatma, koklama ve dokunma gibi birden çok duyuyu kapsar. Öpüşmek aynı zamanda iletenlere feromonlar olan kimyasal bir tepkimedir.

Birini öptüğünüz zaman vücudunuzda hormonal bir değişimi tetiklemiş olursunuz. Kan dolaşımınıza oksitosin pompalanmaya başlar. Bildiğiniz gibi, bu hormon aşk hormonu olarak da bilinir ve size iyi hissettirir.

Tüm bunların yanında öpüşmenin sonunda vücutta büyük miktarda serotonin hormonu bulunur. Bundan dolayı öpüşmenin anatomisinden bahsederken ister istemez bir zevk anının da anatomisini vermiş oluyoruz.

Öpüşmenin ya da öpmenin anlamları

Yazının başında öpüşmenin öğrenilmiş mi yoksa içgüdüsel bir davranış mı olduğunu sormuştur. Bunun ikinci açıklamaya yakın olmasına neden olacak bazı nedenler var. Bunlardan biri de öpüşmenin tarih boyunca yapılan bir aktivite olmasıdır.

Örneğin Orta Çağ’da öpüşmek bir süreliğine yasaklanmıştı. Daha sonra ise yalnızca yasadışı hizmetçiler bunu yaptı. Bunun nedeni birbirlerini sevmeleri değildi. Sebep imzalayamadıkları için sözleşmeleri geçerli yapacak bir hareket olmasıydı.

Aynı şekilde araştırmacılar öpüşme anatomisinin kadın ve erkekler için farklı şeyler ifade ettiğini ortaya çıkardı. Kadınlar öpücüğe daha fazla değer veriyor. Bunu bir son verme şekli olarak görürler. Bunun aynı zamanda cinsel ilişki öncesi ve sonrası için de seviyorlar. Öte yandan erkekler ise bunu doğrudan seks başlangıcı olarak algılıyor.

klimt tablosu

Öpücük hakkında diğer ilginç bilgiler

İnsanların içgüdüden çok kültürle hareket ettiği düşünülse de içgüdü yine de büyük rol oynuyor. Bunun basit bir gerçekle hemen kanıtlayalım.

Atalarımız kırmızı rengi kolayca ayırt etmeyi öğrenmiştir. Bu şekilde olgun meyveleri de kolayca anlıyorlardı. Bu elementler hayatta kalmak için gerekliydi.

Birçok eski kültür insanların dudaklarını belirginleştirmesine özel anlam yüklüyordu. Bu özellikle de kadın dudakları için geçerli.

Bu nedenle pek çok kadın dudaklarını belirginleştirmek için çalıştı. Başka bir deyişle dudaklarını dışardan belli olacak şekilde kırmızılaştırıyorlardı.

Buna göre dudaklar ve hayatta kalmak arasında bağlantı olduğunu söylediler. Bu özel örnek içgüdü hakkındaki hipotezi destekler niteliktedir.

ışıklı sokakta öpüşen çift

Bir kişiyle öpüştüğümüz zaman yaklaşık 40.000 mikroorganizma değişir. Anlık olarak nefes almayı kolaylaştıran kimyasallar üretilir.

Araştırmacılar önem verdikleri kişiyi öpen insanların sabahları daha az yorgun olduğunu ortaya çıkardı. Aynı zamanda bu insanlar daha az trafik kazasına karışıyor ve yaklaşık beş yıla kadar daha uzun yaşıyor.

Bu zamana kadar öpüşmeyle ilgili tam anlayamadığımız birçok gerçek var. Ancak… öpüşmenin anatomisinin hayatta mutlu eden ilginç ve gizemli şeyler içerdiği bir gerçek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.