Logo image
Logo image

Sahte Serbest Çalışma

3 dakika
Tam zamanlı bir çalışanın işini yapmak için bir serbest çalışanı kullanmak yasal yolsuzluktur ve suçlu şirket için ciddi sonuçlar doğurur. Bu yazıda bu genel maliyet azaltma önlemine daha yakından bakacağız.
Sahte Serbest Çalışma
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Patricia Grande Yeves
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sahte serbest çalışma, bir şirketin, herhangi bir fayda sağlamadan tam zamanlı bir pozisyonda çalışmak için bağımsız bir çalışan tutmasıdır. Bu bazı işletmelerin kullandığı yasadışı bir maliyet düşürme stratejisidir.

Ekonomik krizden bu yana sahte serbest çalışma artıyor. Bu, işletmelerin tam zamanlı birisini çalıştırdıkları zaman verdikleri vergi ve diğer masraflardan kaçınmalarını sağlar.

Bu, kısa vadede işletmeler için avantajlı olsa da, sahtedir ve ciddi yasal sonuçları vardır.

Bu yazıda, sahte serbest çalışanların nasıl tanımlanacağını ve onları işe almanın yasal etkilerini tartışacağız.

Some figure

Sahte serbest çalışma nedir ve onu nasıl tanımlayabilirsiniz?

Sahte serbest çalışmaya dair resmi bir yasal tanım yoktur. Temel olarak, sahte bir serbest çalışan, vergi açısından bağımsız bir çalışan olarak kayıtlı olan ancak tam zamanlı bir çalışanmış gibi bir şirkette çalışan kişidir.

Sahte serbest çalışma durumunu daha iyi anlamak için İş Kanunu’na bakabilirsiniz. Orada, aşağıdaki özellikleri göreceksiniz:

  • Şirket çalışanın ücretini belirler.
  • Bir çalışan şirketin kurallarına ve yönergelerine uymak zorundadır. Başka bir deyişle, bağımsız olarak çalışmamaktadır.
  • Bir çalışan şirketin kaynaklarını, tesislerini ve iş stratejilerini kullanır.

Sahte serbest çalışanlar şirket kurallarına uyan ve iş kaynaklarını kullanan serbest çalışan işçilerdir. Ayrıca neredeyse sabit bir maaş alırlar. Elbette, serbest çalışanın kaç saat çalıştığına bağlıdır, ancak her zaman şirket tarafından belirlenen sınırlar dahilindedir.

Böylece, iş özerkliği yoktur. Denetçilerinin onlara söylediklerini yaparlar ve tam zamanlı çalışanlar gibi davranırlar. Bu çelişkili ve zararlı bir durumdur. Bunun nedeni, çalışanların sahte serbest çalışanların sahip olmadıkları belirli haklara sahip olmalarıdır, çünkü tam zamanlı çalışan sayılmazlar.

Durumun yasallığı

Yasal olarak önemli olan, belgelerde belirtilen şey değildir. Tipik bir “sözleşmeler işçilerin olduğunu söylediği şey değildir” durumudur aslında bu. Günün sonunda, “serbest çalışan” tam zamanlı bir çalışanın gereksinimlerini ve koşullarını tabidir. Sonuç olarak, ilgili taraflar sahtekarlık yapıyor çünkü şirket tam zamanlı bir çalışan olarak birisini işe aldığında ödediği parayı ödemiyor.

Şirketler, çalışanları işe almakla ilgili maliyetlerin önüne geçmek için sahte serbest çalışanlar kullanır. Ancak bu tür bir aldatmaca, para cezaları da dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açıyor.

Sahte bir serbest çalışan olmanın dezavantajları nelerdir?

İşçi teknik olarak bağımsız bir çalışan olduğundan, çalışanları koruyan normal yasalar kendileri için geçerli değildir. Bu, asgari ücretin, ücretli tatilin, mazeret izinlerinin, ikramiyelerin veya normal bir çalışanın sahip olacağı herhangi bir diğer avantajın olmadığı anlamına gelir.

Aynı zamanda, serbest çalışanlar serbest meslek sahibi işçiler olarak kayıt yaptırıp vergi öderler. Sahte serbest çalışanlar da aynısını yapmak zorundadır.

Sadece bununla da kalmaz, bir şey olursa, sahte serbest çalışanların işsizlik ödeneği alma hakları yoktur (sigortalarını kendi başlarına ödemedilerse). Son olarak, kovulurlarsa veya işten çıkarılırlarsa, başlangıçta şirketle bir anlaşma yapmamışlarsa herhangi bir kıdem tazminatı almayacaklardır.

Bu yasadışı durumun kanıtlanması kolaydır. Dolayısıyla, sahte bir serbest çalışan olarak çalışıyorsanız, bu konuyu gündeme getirin. Sizi sigortaya kaydetmedikleri ve fayda sağladıkları için şirkete ceza kesilecektir. Ayrıca, son dört yılın sosyal güvenlik ücretlerini ve vergilerini ödemelerini talep edebilirsiniz.

Eğer bu durumdaysanız ve şirket aleyhine konuşmaya karar verirseniz, İş Mahkemesi’ne veya Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilirsiniz.

Some figure

Ekonomik olarak bağımlı serbest çalışanlar

Bu sorunu çözmek için İspanyol hükumeti “Ekonomik Olarak Bağımlı Serbest Çalışan İşçiler” olarak adlandırılan bir kategori yarattı. Bu, serbest çalışanların maaşlarının %75 veya daha fazlasını tek bir müşteriden almaları durumunda kullanabilecekleri bir sözleşmedir.

İlk bakışta, sahte serbest çalışmanın yasallaştırılması gibi görünebilir. Ancak, aslında serbest çalışan işçilere bazı faydalar sağlar:

  • İşsizlik maaşı hakkı.
  • Doğum izni.
  • 18 günlük ücretsiz tatil.

Ancak çözüm eldeki sorun için uygun mu? Sonuçta, ekonomik olarak bağımlı serbest çalışan işçiler için sözleşme pek bir fayda sağlamaz. Aynı zamanda başka bir çalışanı taşeronlaştırmayı imkansız hale getirir ve yine de serbest meslek vergileri ve sigorta ödemek zorundasınızdır.

Sonuç olarak, bu iki olasılığı bir şirketle sözleşme imzalama zamanı geldiğinde akılda tutmak önemlidir. Sizden faydalanmalarına ve sizi yasal olarak güvencesiz bir duruma sokmalarına izin vermeyin. Günümüzde Glovo ve Deliveroo gibi birçok şirket (her ikisine de sahte serbest çalışan meseleleri için davalar açılmıştır), çalışanlarının haklarını çiğneyerek kendine avantaj sağlamaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ser autónomo, https://www.serautonomo.net/que-es-un-falso-autonom
  • Padigital, https://www.padigital.es/autonomos/autonomo-dependiente-y-falso-autonomo-que-diferencias-hay.html
  • Iberley, https://www.iberley.es/revista/falso-autonomo-figura-consecuencias-denunciar-situacion-formularios-interes-23
  • Gestron, https://gestron.es/contrato-mercantil-definicion-y-falso-autonomo/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.