Full Monty: İşsizlikle Başetmek

Full Monty: İşsizlikle Başetmek
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2022

Full Monty, Peter Cattaneo’nun yönettiği 1997 İngiliz filmidir. Filmin oyuncu kadrosu Robert Carlyle, Mark Addy ve Tom Wilkinson’dan oluşuyor. Filmin büyük bir bütçesi yoktu ve çok başarılı olması beklenmiyordu. Bununla birlikte, gişede büyük bir hasılat yaptı ve birkaç Oscar adaylığı aldı. Ne yazık ki bu film Titanic ile rekabet etti. Bu nedenle, yılın en büyük galibi tarafından tamamen gölgelendi. Buna rağmen, En İyi Orijinal Müzik için Oscar alabildi.

Tüm zamanların en iyi komedi filmleri listelerinde yer almıştır. Bu, özellikle kategori İngiliz filmlerine daraldığı zaman geçerlidir. The Full Monty (Türkçe’de “hepten”), filmdeki birkaç karakter tarafından kullanılan bir ifadedir. İngiliz İngilizcesinde, tamamen çıplak demektir.

Sheffield’deki Değişim

Film, İngiltere’nin Sheffield şehrinde çekildi. Sheffield Metalurji endüstrisi sayesinde ekonomik bir patlama yaşayan bir alandır. Gelecekteki evlere yol açmak için Victoria dönemi evleri yıkıldı ve tamamen sanayiye adanmış bir nüfus Sheffield’i örnek bir şehir yaptı. Sheffield dünyanın en iyi çeliğinin yapıldığı yerdi. Full Monty böyle başlar. Bize belgesel tarzında, görkemli ve gelişmiş Sheffield kentini gösterir. Burası, bir çok işin yanı sıra, rahatlamak için oldukça fazla zamanın olduğu bir yerdi. Bu yüzden sakinleri mutlu bir yaşam sürdü.

iş bulma merkezi

Bu belgeseldeki görüntüleri gördükten sonra çok farklı bir ortama geldik. Hala Sheffield’deyiz, ama orayı şimdi iç karartıcı, şanssız ve gri olarak görüyoruz. Artık başlangıçta gösterilen mutlu ve refah dolu şehir değildir. Fabrikalar kapanıyor ve sanayi, içindeki sakinlerine göre daha hızlı değişiyor ve ilerliyor. Bir gün refahın simgesi olan, şimdi yoksulluğun bir yansımasıdır. Sheffield’de yaşayanların çoğu, özellikle de erkekler fabrikalar sayesinde hayatlarını kazanıyorlardı. Fakat, kriz nedeniyle işten çıkarıldılar.

Bir fikrin başlangıcı

İşsizlik, tıpkı Sheffield şehrinde gördüğümüz gibi, sizi depresyona sokabilir. Hayatta kalmak ve borçlarımızı ödemek için sadece bir işe ihtiyacımız yok. Çalışmak ayrıca bize bir amaç, motivasyon ve her sabah kalkmak için bir neden veriyor. Bize The Full Monty’de tanıtılan erkekler çok farklı, ama hepsinin ortak bir yanı var: işsizlik. Bu dramatik durum, ilk başta tamamen çılgınca bir fikir olarak görünen şeyin gelişmesine yol açacaktır: striptiz gösterisine başlamak.

Yaratıcılık, özgürlük ve hepsinden öte, mizah bu filmin ana unsurlarıdır. Bir gülümsemeyle bizi her zaman bir çözüm, bir çıkış yolu bulmaya davet ediyor. “Adapte ol ya da öl” bu karakterler için mükemmel bir slogan olabilir. Bu maceranın içlerinde yarattığı ilk korkuya rağmen, durumlarından çok yaratıcı bir şekilde kaçmaya karar veriyorlar.

Full Monty ve Yaratıcılık

Fabrikalar işçilerini işten çıkarmak zorunda kalıyor. Neredeyse tamamen endüstriyel faaliyete adanmış Sheffield şehri, düşüşe sürükleniyor. İşsizlik, şehir halkının statülerini, hayallerini ve yaşamlarını yitirmelerini sağlayan bir durumdur.

Öte yandan, kadınlar günden güne daha bağımsızdır. Artık onları desteklemek için bir kocaya ihtiyaçları yok çünkü kendi başlarına yapabilirler. Eşitlik, cinsel özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi, erkeklere göre daha güçlü olan kadınlar yaratır.

Bu nedenle onlar da çıplak erkekler görmek istiyorlar. Ayrıca, kendilerini özgürleştirmek ve erkeklerin kendilerini gördüğü arzu ile erkekleri görebilmek için heykel gibi yontulmuş erkek bedenleri ararlar. Sheffield’de kadınlar genelde mükemmel kalıplı erkeklerin şehvetli bir biçimde dans ettikleri striptiz gösterisine giderler. Bu, kadınların en mahrem dürtülerinin erkeklerle aynı şekilde özgürleşmesine neden olur. Bu adamlar kadınları memnun ederken, kocaları, eski kocaları ve diğer aile üyeleri kendilerini yetersiz ve işe yaramaz hissediyorlar.

full monty dans provası

İş yerlerinde onlara ihtiyaç duyulmuyor ve kadınlarının da onlara ihtiyacı yok. Artık işe yaramazlar ve sonuç olarak derinden sinirlenirler. Ancak, çaresizlik yaratıcılık ve yeniden icat için mükemmel bir yol olabilir.

Gaz boşanmış bir adamdır. İşi yok ve çok borcu vardır. Eski karısı yeni bir erkekle hayatını değiştirmeyi başarmıştı. Bütün bunların dışında, iyi bir ilişkiye sahip olmadığı oğluyla birlikte yaşıyor. İlk başta, Gaz, bu kaslı erkeklerin kadınlarda kışkırttığı hayranlığı anlamaz. Ancak kısa sürede, mevcut durumundan kurtulmasına yardım etmenin iyi bir iş olabileceğini anladı.

Kendini yeniden yaratmak

Zamanın geçişi ve teknolojik gelişmelerle, bazen kendini yeniden icat etmekten başka şansın kalmaz. Bu, özellikle belirli yaşlarda geçerlidir. Full Monty bize çaresiz bir grup insan sunar. Bazıları depresyondadır ve boş yaşamları vardır. Ancak bu zorluklara rağmen bir fikir geliştiriyorlar. İlk başta çılgınca gözüküyor, ancak daha sonra görüyoruz ki, onlara yalnızca ekonomik faydalar sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda günlük gerçeklikleriyle yüzleşmeleri için onlara ilham verecek.

Bu adamlardan bazıları inkar içindedir. Bu durumu fabrikada ustabaşı Gerald’da görüyoruz. Hala çalışanı olanlara patronlarıymış gibi davranmaya devam ediyor. Karısına artık çalışmadığını ve statüsünü kaybetmek istemediğini itiraf etmiyor. Bununla birlikte, sonunda, diğer karakterlerle gruba katılmaya karar verir. Çok eşsiz bir şov başlatmak için birbirleriyle yavaşça ortak olacaklardır.

Güzellik sadece kadınlar için değildir

İşsizliğin yol açtığı zor dönemdeki yaratıcılığın ve gelişmenin yanı sıra, Full Monty, erkeklerin kadınların günlük olarak yaşadığı durumlardan geçmelerine yol açıyor. Şişman bir adam nasıl soyunacak? Kırışıklıkları olan bir adam nasıl soyunacaktır? Bunu görmek için kim para ödeyecek? Gerçek erkekleri görmek için kim para öder?

O zaman öz-bilinç ortaya çıkar. Sosyal baskıyı 10 numara erkek olmaları beklendiğinde hissederler. Filmin bir noktasında, bu normal erkeklerin çıplak kadınlarla dolu bir dergiye baktığını görüyoruz. Bazıları göğüslerini eleştirirken, diğerleri onları övüyor … Bu, bir şeyi farkettiklerinde başlattıkları konuşmadır. Bu aynı eleştirilerin ve aynı zamanda kadınları nesne olarak görme eğiliminin, gösterilerinde çıplak olduklarında tam olarak maruz kalacakları şey olduğunu farkederler.

Birçoğu yargılanma korkusu hissetmeye başlayacaktır. Kendini özgüvensiz hissetmeye başlayacaklar. Diyetlere girecekler veya kırışıklık önleyici kremler kullanmaya başlayacaklar. Bu, çoğu kadın için tamamen normal bir şey. Şimdi, onları yargılayan, itiraz eden ve görünüşlerini eleştirenler kadınlar olacak.

full monty ekibi

Full Monty ve Popülerliği

Full Monty tam bir komedi tufanıdır. Metalurji gibi “erkeksi” bir sektöre katılan erkeklerin durumlarına, yaşlarına veya ağırlıklarına rağmen dans etmeyi ve baştan çıkarmayı öğrenmelerini gerektiren bir maceradır. Kendilerini, kadınların artık onlara ihtiyaç duymadığı bir toplumda kadın eleştirisine maruz bıraktıklarını görecekler. Artık onlardan çok farklı değiller.

Bu, işçi sınıflarını ve işsizliği konu alan bir komedi. Bu ne yazık ki, bugünlerde bize tanıdık gelen bir şey. Bizi unutulmaz sahnelerle ve Oscar’a layık bir müzikle baş başa bırakır.

“Hiçbir şey yapmamanın ne kadar yorucu olması şaşırtıcı.”

– Full Monty


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.