Birine Karşı Sevgi Dolu Davranmak Ruhuna Saygıyla Dokunmaktır

Nisan 17, 2018

Birine karşı sevgiyle davranmak, ona saygı göstermenin en iyi yoludur. İyilik, zarafet ve sevgiyle eş anlamlıdır. Neden sevdiğimiz insanlara karşı sevgi dolu davranmıyoruz?

Her ne kadar bariz olsa da, insanlara karşı nazik davranmanın önemini kolayca unutuyoruz. Kötü cevaplar, saygısızlık, tersleme, talepler… Hiç şüphesiz tüm bu reaksiyonlar, kurduğumuz ilişkilerde ve etkileşimlerde var olan şeyler.

sevgi dolu öpüşen çift

Duygusal olarak nasıl bağlantı kurulur? .

Bir kelime, bir soru, bir jest, bir bakış, bir dokunuş. Herhangi bir ifade, biriyle duygusal bir bağ kurmak için atılan bir adımdır. Bu ifadelerle adeta, “Seninle bağlantı kurduğumu hissetmek istiyorum.” deriz. Karşımızdaki kişinin jestimizi nasıl algıladığına bağlı olarak, isteğimize negatif ya da pozitif bir cevap alırız.

Bir durup düşünürsek, bu bağlantı kurma teşebbüslerini ne kadar sık görmezden geldiğimizi ya da onlara olumsuz cevap verdiğimizi görürüz.

Eğer diğer insanların duygusal ihtiyaçlarını tanımayı bilseydik onlarla bağlantı kurma teşebbüslerimiz çok daha verimli olurdu. Pek çok kavga, sadece bir sohbetle üstesinden gelinebilecek bir bağlantı kopukluğunun ve yanlış anlamanın sonucudur.

Diğer insanlara karşı saygılı bir şekilde konuşmadığımızda, ilişkilerimiz bozulur ve kötüye gider. Bağlantı kurmanın önemini görmezden gelirsek, kendi yalnızlığımızı, tatminsizliğimizi ve dengesizliğimizi pekiştirmiş oluruz.

oturan, sarılan gülen çift

Duygusal bağlantı kurma çabalarına cevaplar

Eksiksiz ve tatmin edici ilişkiler bir gecede kurulmaz. Etkileşim modellerimize denge ve sevgi inşa eden pek çok farklı davranışla günden güne gelişirler.

Her gün, her yeni davranışla kalemize yeni tuğlalar ekleriz ve elbette, bu alışverişler, sevgimizi güçlendiren duygusal bilginin dayanaklarıdır.

Pozitif cevaplar kesintisiz ve sağlıklı etkileşimler yaratır. İki oyuncunun da keyifle oynadığı bir masa tenisi maçındaki ustaca atışlardır. Ancak negatif karşılık vermek bağlantı kurma yönündeki herhangi bir teşebbüsü yerle bir eder. Masanın karşısına topu attığınızda, karşınızdaki kişi raketini oynatmazsa oyun biter.

beraber kedi seven çift

Kısacası, bağlantı kurmak için yapılan teşebbüslere karşılık verirken yararlanabileceğimiz pek çok seçenek var. Onlara göre, bir süre masa tenisi oynuyor olacağız. Diğerleri tarafından yapılan bir davranışa ne gibi karşılıklar verebileceğimize bir bakalım:

  • Karşınızdaki kişiyle empati yaparak karşılık vermek. Örneğin, bir kişinin komik bir yorum yapması ve karşısındaki kişinin gülmesi gibi. Bu tür bağlantıları geliştirirsek dayanıklı ilişkilerle ödüllendirileceğiz ve kendimizi iyi hissedeceğiz.
  • Düşmanca karşılık vermek. Düşmanca karşılık veren insanlara kavgacı ya da münakaşacı denebilir. Bu tür cevaplar alay ve küçümseme ifadesidir. “Bir araba almak istiyorum” cümlesine verilen “O maaşla anca rüyanda görürsün.” cevabı düşmanca karşılık vermeye örnek olabilir.
  • Karşınızdaki kişiyi görmezden gelmek. Bu karşınızdaki kişinin davranışını görmezden gelmekle aynı şeydir, hiç şüphesiz ilişkilerimizi darmaduman eder.
uzaklara bakan sarılan çift

Değer verdiğimiz insanlara karşı sevgi dolu davranmak istisnai bir durum değil bir kural olmalıdır. Sıklıkla bu detayları ihmal ederiz ve ilişkilerimiz zayıflar, eninde sonunda da kaçınılmaz olarak bozulur.

Bu yüzden kendimize gelelim ve günlük hayatımızda insanlara verdiğimiz cevaplara dikkat edelim. Kötü davranışların güç kazanmasına izin veremeyiz. Duygusal bağlantı kurmak için yapılan teşebbüsleri, olması gerektiği gibi, saygıyla ve anlayışla kabul edelim.

NOT: Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, John Gottman veya Deborah Tannen gibi yazarların eserlerini okuyabilirsiniz.

Resimler: Puung and Claudia Tremblay