Logo image
Logo image

Yalnızlık Hissederseniz, Kötü Bir Arkadaş Çevreniz Vardır

3 dakika
Yalnızlık Hissederseniz, Kötü Bir Arkadaş Çevreniz Vardır
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Neden yalnızlıktan kaçmak eğilimine sahibiz? Neden çoğumuz her zaman etrafımızda insanların olmasını tercih ederiz? Her ne pahasına olursa olsun yalnız kalmaktan kaçınan insanlar vardır. Bunların her zaman bir şeyler yapabilecekleri binlerce planları ve atamadıkları yalnızlık hissetme korkuları vardır. Kendi kendilerine sessiz bir şekilde kalmak istemezler ve bununla yüzleşmemek için de diğer insanlarla birlikte olmaya çok fazla ihtiyaç duyarlar.

Ama yalnızlıktan öğrenebileceğiniz çok dersler vardır. Size bazı şeylerin üstesinden nasıl geleceğinizi ve aslında buna nasıl ulaşacağınızı öğretebilir. Aslında, yalnız kalmayı öğrenmek sizi kötü arkadaş çevrelerinden uzaklaştırabilir. Sadece nereye bakacağınızı bilmek zorundasınız.

Yalnızlığın en çirkin tarafı, sevilmediğini, korunmadığını veya takdir edilmediğini hissettirmesidir. Yalnız kalmayı seçmemek, içinden geçmek isteyebileceğiniz en güzel şey değildir, ama aynı zamanda çok fazla tecrübe kazanmanıza da yardımcı olabilir.

Yalnızlık hissederseniz, her zaman başka insanlar aramanız gerekmez. Bunun yerine, bu tür durumlardan pozitif bir şeyler elde etmenin bir yolunu bulmanız gerçekten size yardımcı olabilir.

Yalnız olduğunuzda sadece kendi iç konuşmanızı işitirsiniz

Yalnızlık ruhun bir ustasıdır ve bu yüzden onu kişisel gelişim aracı olarak kullanırız. Yalnız kaldığınızda, sadece kendi iç konuşmanızı işitirsiniz. Sizi sık sık rahatsız eden bu iç konuşmadır ve muhtemelen gürültüyü ve diğer insanların sesini bastırmaya çalışırsınız. Sizi korkutan tek başınıza kalmanız değil, bunu kendinize söylemek zorunda olduğunuzdur.

Yalnızlık hissederseniz, kötü bir arkadaş çevreniz vardır. Asla unutmayın ki yalnızlık, bir farkındalık saltanatı gibidir.

Some figure

Bedeniniz için diyet ne ise ruhunuz için de yalnız olmak odur. Işık kadar bile sessiz olsa, bu aynı zamanda, içinizdeki en güçlü kuvvetlerden biridir. Yalnız olmak, insan olarak bizim için doğaldır ve kim olduğumuzun önemli bir parçasıdır. Hepimiz bu dünyaya tek başımıza geldik ve tek başımıza gideceğiz.

İçinizde sahip olduğunuz şeye kıyasla yalnızlıkta hiçbir şey bulamazsınız. Bu yüzden yalnız anlar kendinizi tanımanız için en iyi anlardır. Kendinizi nasıl dinleyeceğinizi bilmek, insanlarla birlikte olmama korkusunun en iyi çaresidir.

Yalnızlık hissediyorsanız, bir şeyler düzgün gitmiyordur. Yalnızlığı, size istediğiniz dostluğu veren bir arkadaş gibi görmeye başlamanız gerekiyor.

Sağlıklı bir iç konuşma başlangıcı için yapmanız gereken ilk şey kendinizi anlamayı ve değer vermeyi öğrenmenizdir. Kendinize söylemeniz gerekenleri dinlemek, kabul etmek ve tanımak, kendinizi korunmuş hissetmenizi sağlayacak sıcak bir yere kapı açar.

“Yalnızlık hayatınıza güzelliği katar. Gün batımına özel bir yanık kokusu koyar ve gece havasının daha iyi kokmasını sağlar.”

– Henry Rollins

Yalnızlık hissettiğinizde, yalnızlığın sizi asla terk etmeyecek bir şey olduğunu hatırlayın

Yalnızlık sizi asla terk etmeyecek tek şeydir. Bu cümlede biraz ironi vardır, ama içinde rahatsız edici bir gerçek de vardır. Her birimiz hayatımızın bir noktasında terk edilmişliği hissettik. Derin ve acılı bir bağımsızlık tarzını kucaklamak zorunda kaldık. Dönecek başka bir yeriniz olmadığında, yalnızlık sizi almak için her zaman orada olacaktır.

Yalnızlık, bulabileceğiniz en iyi arkadaşlıktır. Kendi özgür iradenizle seçerseniz, onu düşündüğünüz ve hissettiğiniz her şeyi yönetmek ve organize etmek için kullanabilirsiniz.

Some figure

Hepimiz yetişkin olmanın bağımsız olmak ve kimseye muhtaç olmamak anlamına geldiğini düşünürüz. Ama bu bağımsızlık arayışları sonunda size çok zarar verebilir. Bu yüzden herkes, hayatlarının bir noktasında, yalnızlıktan sanki ölüyormuş gibi hisseder.

Fakat tek başına, korunmasız ve terk edilmiş hissettiğinizde, kendinizle baş başa olmanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Bu, tam olarak kendinizi orada hissedene kadar kendinizi içten benimsemeniz gereken zamandır. Bu hayattaki en büyük, en güzel ironilerden biridir.

“Topluluk içinde başkalarının fikirlerine göre yaşamak kolaydır; yalnızlıkta kendi fikirlerine göre yaşamak kolaydır; ama toplulukta bağımsızlığını koruyabilenler, sadece takdire değer kişilerdir.”

– Ralph Waldo Emerson

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.