Logo image
Logo image

Pozitif İnsanların 9 Alışkanlığı

4 dakika
Pozitif İnsanların 9 Alışkanlığı
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pozitif biri değilseniz öyle olmak kolay görünebilir. Ancak her zaman o kadar kolay değildir. Düşündüğümüz kişi olduğumuza inanıyorsak pozitif düşünmeye başlamak özellikle önem kazanır. Pozitif düşünmenin ve pozitif bir tutum benimsemenin birçok avantajı vardır. Bu da karamsarlığın pençesine düşmekten kat kat iyidir.

Peki pozitif düşünmek neden bu kadar önemli? İyimser olmanın ve olumlu düşünmenin faydaları nelerdir? Peki gidişatı değiştirmek ve her şeyi daha pozitif görmek için ne yapmalı? Gerçekten düşünme şeklimizi değiştirip daha pozitif bir insan olmak mümkün mü?

“Pozitif her şey negatif hiçbir şeyden iyidir.”

– Elbert Hubbard

Pozitif zihin güçlü zihindir

Emin olduğumuz bir şey varsa o da pozitif düşünmenin bize bilmediğimiz ve başka türlü erişemeyeceğimiz bir bakış açısı kazandırmasıdır. Bu bağlamda düşünce şeklimizi değiştirmek olduğumuz kişi ve olmak istediğimiz kişi arasındaki fark anlamına gelebilir.

Genelde kendi hatalarımız e karşılaştığımız zorluklar için başkalarını suçlarız. İçinde bulunduğumuz durumda onların da payı olduğunu düşünürü ama bu çoğunlukla yanlış bir varsayımdır.

Bir dahaki sefere işleriniz yolunda gitmediğinde ya da bir sorununuz olduğunda kendinizi değerlendirin ve durumu dikkatlice inceleyin. Zihnin yaptıklarımızı ne sıklıkla kontrol ettiğini ve şartlar ile insanlara karşı nasıl davrandığımızı düşünün.

Pozitif bir insan mutluluğunu belirleyen kararlar alır. Yani biz de kendimize karamsar olmak yerine pozitif düşünmeyi seçerek ne kazanacağımızı sormalıyız. Her insanın varlığı ve verdiği kararlar bizim hayatlarımızda etkilidir.

“Tüm zamanların en büyük keşfi insanın tutumunu değiştirerek geleceğini değiştirebilmesidir.”

– Oprah Winfrey

Some figure

Pozitif bir insan olmak bazı alışkanlıkları değiştirmek demektir

İyimserlik öğrenilebilir. Ancak bu düşünme biçimimizi yeniden programlayıp anlama ve görüşümüzü değiştiremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Neyse ki yapılan araştırmalara göre hayatı daha olumlu bir pencereden görmeyi öğrenebiliriz.

Başka bir bakış açısı kazanmanın anahtarlarından biri de alışkanlıkları değiştirmektir. Bunun nedeni alışkanlıkların başarıyı getirmesi kadar bizi başarısızlığa da sürükleyebilecek zorluklar yaratmasıdır. İyi ya da kötü fark etmeksizin alışkanlıklar hayatımızın bir parçası. Son olarak alışkanlıkların çevremizi şekillendirecek ve kim olduğumuzu büyük ölçüde etkileyen gücü olduğunu söyleyebiliriz.

Çok başarılı insanlar için bile iyi alışkanlıklar edinmek her zaman kolay olmayabilir. İyi alışkanlıkları rutinin bir parçası haline getirmeye gelince, zorluklar baş gösterir. Bu nedenle proaktif olmak ve iyi alışkanlık için çaba göstermek gerekir.

Reaktif olmak yerine proaktif olmaya odaklanmak iyi alışkanlıklar oluşturmaya ve pozitif birine dönüşmeye yardımcı olur. Başlangıçta iyi alışkanlıklar yaratmak için eskilerinden kurtulmaya çalışmak yerine yeni hedefler belirlemek daha yararlı olacaktır.

Pozitif insanların alışkanlıkları

Aşağıda uygulayabileceğiniz ve pozitif düşünmeye zemin oluşturacak bazı alışkanlıklar var. Bunlar daha iyimser olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Olumsuz bir durumda kendinize pozitif bir bakış açısı bulun: Olumsuz bir durumda pozitif bakış açısı yakalamanın en kolay ve en etkili yolu mümkün olduğunca sorular sormaktır. Amaç o durum içindeyken iyiyi bulmak ve sorunu fırsata çevirmektir.
  • Pozitif bir ortamda yaşayın: Kiminle zaman geçirmek ve ne yapmak istediğinizi dikkatlice belirleyin. Çevrenizdeki insanları, izlediklerinizi, dinlediklerinizi ve okuduklarınızı… Pozitif tutumu korumak için hayatınızda destekleyici ve teşvik edici unsurlar olmalı. Sizi karamsar yapan şeyler yerine canlandıran insanlar ve eylemler arayın.
  • Yavaş gidin: Çok hızlı gitmek işlerin sarpa sarmasına neden olabilir. Hızlı düşünüyor, hızlı konuşuyor, hızlı hareket ediyoruz… Bu yüzden de stresli ve yüzeysel hayatlar yaşıyoruz. İyi alışkanlıklar edinmenin yolu daha yavaş olmaktan geçiyor.
  • Durun-nefes alın- odaklanın: Önemsiz şeyleri dağ gibi biriktirmeyin. Perspektifi değiştirmek özellikle de stresliyseniz ve hızlı hareket ediyorsanız çok kolay. Bu nedenle olumsuzluğun sizi tükettiğini hissederseniz durun, nefes alın ve düşüncelerinize yeniden odaklanın.
  • Çevrenizdekilere olumluluğu aşılayın: Ne verirseniz onu alırsınız. Çevrenizdekilere iyimserlik ve olumlu olmayı aktarırsanız size de aynısı döner. Başkalarına davranış şekliniz ve onlarla ilgili düşünceleriniz aynı şekilde kendinize davranışınızı ve kendi hakkınızdaki düşüncelerinizi de etkiler. Yardım etmeye, dinlemeye ve gülümsemeye başlayın…
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı edinin: Düzenli spor yapın, sağlıklı beslenin ve iyi uyuyun. Böylece bedeniniz ve zihniniz zinde kalır. Düşüncelerinizi kontrol edecek ve olumsuzluğun tüm izlerini silecek enerjiyi böylece bulabileceksiniz.
  • Eleştirilere sağlıklı yanıt vermeyi öğrenin: Eleştiriler neredeyse engellenemezdir. Hem sizin eleştirileriniz hem de başkalarının size yönelttiği eleştiriler için de geçerli. Anahtar nokta ise bunu nasıl yöneteceğinizi bilmektir. Başlarken eleştiride neyin doğru ve tarafsız olduğuna karar verin daha sonra da kişisel görüşün ne olduğuna. Her iki durumda da eleştiriyi kişisel almak için bir neden yok. Bırakın gitsin. Sonuçta yapılan eleştiri evrensel bir gerçek değil. Eğer bu eleştirilerden bir ders çıkarabiliyor, bir şeyler anlayabiliyorsanız ne mutlu, faydasını görün!
  • Güne pozitif başlayın: Güne başlama şekliniz günün geri kalanında belirleyicidir. Bu yüzden sabahları nasıl hissettiğinize dikkat edin.
  • Gülümseyin! Pozitif insanlar sık sık gülümser. Gülümsediğiniz zaman iyimserlik, iyi huy, saygı ve iyi enerjiler göndermiş olursunuz. Aslında gülümsediğiniz zaman beyninize her şeyin yolunda olduğu mesajını göndermiş olursunuz. Gülümsediğiniz zaman her şey kolaylaşır.

Düşünceler ne kadar yıkıcı olursa olsun düşünmeyi bırakmak imkansızdır. Ancak başka türlü düşünmek elimizden gelir. Dingin Savaşçı filminde de dedikleri gibi “Hayat bir seçimdir. Ya mağdur olmayı seçersiniz ya da istediğiniz başka bir şeyi.”

“Pozitif ve mutlu kalın. Sıkı çalışın ve umudunuzu kaybetmeyin. Eleştiriye açık olun ve öğrenmeye devam edin. Çevreniz mutlu, sıcak ve akıllı insanlarla dolu olsun.”

– Tena Desae

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.