Logo image
Logo image

İyimser İnsanların 7 Özelliği

4 dakika
İyimser İnsanların 7 Özelliği
Son Güncelleme: 16 Aralık, 2017

İyimser insanlar kendileri ve çevrelerindeki insanlar için esenlik yaratır. Negatiflik içinde sıkışmak yerine olayın parlak tarafına bakabilirler. İyimser insanlar dünyaya bakma şekli olarak bunu seçerler ve hayatlarını çerçevelemek için bunu kullanırlar. İyimserliğe uyan bazı kişilik özellikleri olsa da, iyimser olmanın yansıtma ve pratik yapmak ile daha çok ilgisi vardır. Bugün iyimser insanların özelliklerine bakacağız…

Bilinçli veya bilinçdışı, hepimiz yaşamı kendi seçtiğimiz perspektiften görüyoruz. Seçtiğimiz kişi büyük oranda kişisel deneyimlere, kişilik ve ilişkisel özelliklere bağlıdır. Bazen hepsi alışkanlığa ya da yansıtma eksikliğine bağlıdır. Ne de olsa, kendi kişisel görüşlerinizi oluşturmaktan çok taklit etmek ve tekrar etmek daha kolaydır.

“Yaşamın bir karanlık, bir de aydınlık yüzü vardır. Bize en çok keyif vereni seçmeliyiz.”

– Samuel Smiles


İyimser olmak, hayatın güller dolusu bir yataktan oluşmasını, harika bir çocukluk geçirmiş olmanızı ya da hayatınızın zaten mükemmel olmasını. En iyi kendinizi diğer insanlardan ve durumlardan korumak bir seçimdir. İyimser birisi bilinçsiz bir kötümser değildir, olumluyu vurgulamayı seçen birisidir.

Günlük hayatla yüz yüze gelerek, karamsar olmak kolaydır. Hiç kimse acıdan ve hayal kırıklığından tamamen kaçınamaz. Şikayet; hareketsizliği ve uygunluğu haklı çıkarmaya yardımcı olur. İyimser düşünenler, yapmak, büyümek ve daha iyiye gitmek için meydan okurlar. Şimdi birçok iyimserin paylaştığı bazı özelliklerden söz edeceğiz.

İyimser insanların özelliklerinden birisi – istedikleri şeyler için savaşırlar

Bir hedefe ulaşmak için yapılan basit bir hareket, herkesin hayatta hissetmesini sağlayacaktır. Buna karşılık, hayallerini veya arzularını yerine getirmeyenler, hayatı negatif bir mercekten görme eğilimi gösterirler. İyimser kişiyi tanımlayan bir şey varsa o da hedef belirleme ve bunun için savaşma yeteneğidir.

Some figure

İyimserler aynı zamanda realistlerdir. Kendileri için imkansız veya yetenekleri dışında hedefler koymazlar. Eğer kafanıza bir şeyi koyarsanız ona kesinlikle erişeceğiniz doğru değildir. Eğer hedefiniz erişilmezse, yalnızca hayal kırıklığına uğrarsınız. Yüksek hedefler koymak başka, imkansız hedefler koymak başkadır.

Başkalarının başarısızlık olarak gördüğü şeyi, onlar öğrenme fırsatı olarak görürler

İyimser birisi için hiçbir şey “başarısızlık” değildir. İyimserler hataları, yanlışları, imkansız zorlukları ve ulaşılmamış hedeflerin olduklarını bilirler. Ama onlar bunların hiçbirine başarısızlık demezdi. Onları iyimser kılan şey budur. Olumlu bakıp, hayatın parlak yanını görme yeteneğidir.

Hiçbir büyük başarı, zorluk ve hata olmadan başarılmamıştır. Düzeltilen hatalar, doldurulan delikler ve üstesinden gelen başarısızlıklar büyük başarıların temelini oluşturur. Her hatadan çıkartılacak bir ders vardır ve her derste de büyümek için bir fırsat vardır. İyimser düşünenler, başarısızlığın sadece denemeyi bırakınca geleceğini bilir.

Kendilerine karşı dürüstlerdir

Kendinize karşı dürüst olmak, gerekçeler ve mazeretleri bir kenara koymak demektir. Bu tutum cesaret gerektirir, çünkü bu gerçeği gizlemeye çalışmayacağımız anlamına gelir. Yaşamla yüzleşmek ve kendimiz ile samimi olmak demektir.

Some figure

İyimser insanlar yanlış olduklarını itiraf etmekten korkmazlar. Aksine, hatalarını açıkça tanımlarlar. Başkalarını kendi hataları yüzünden suçlamaktan kaçınırlar ve kendilerinin her zaman doğru olmadığını kabul edecek kadar özgüvenlidirler. Bu tutum onları daha güçlü yapar çünkü hatalarını tanımanın daha iyi olmaya bir adım daha yakın olmak demek olduğunu bilirler.

Asla kendilerini diğerleri ile karşılaştırmazlar

Sistematik olarak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, yalnızca düşüncelerinizi çarpıtır ve kalbinizi zehirler. Hepimiz karşılaştırılamaz kişileriz. İnsani terimlerde daha iyi veya kötü olanı ölçmenin bir yolu yoktur. Mahkum birisi, bir işletme müdürüne nazaran daha iyi bir kalbe, ancak amaçlarını gerçekleştirmek için daha kötü bir yeteneğe sahip olabilir. Bunun için bir ölçüm yoktur.

Gerçek iyimserliğin temelini bu gerçeği anlamaktır. Hiç kimse kimseden daha iyi veya daha kötü değildir. İnsanlar arasındaki herhangi bir kıyaslama çok nedensizdir. Kendilerini herkese karşı sürekli ölçen kişiler bunu yapar çünkü bağımsızlıktan ve bağımsız yargılardan yoksundurlar. Her insan yaşamak istediği hayatı yaşayıp yaşamadığını veya yaşaması gerekeni bilir. Diğerleri katılabilir ya da kabul edebilir, ancak günün sonunda onların görüşleri önemli değildir.

Kendi kendini motive etmek: iyimser insanların özelliklerinden birisidir

Motivasyon, herhangi bir engele rağmen kendinizi “harekete geçirmek” anlamına gelir. Belirli bir amaç için ilerlemeye doğru kendinizi itmek anlamına gelir. İyimser insanlar savaşmayı sürdürmenin gücünün içeriden geldiğini bilirler. Bu, başkalarının onayları veya reddetmeleri ile değil, kendi inançları sebebiyle olur.

Some figure

Bir kişi, yaptıklarının arkasındaki nedenleri bulup bunları beslerken kendini motive eder. İnanç, devam etmek için güç sağlar. Hayallerinizi kovalamanın gerekçelerinin geçerli olduğunu bilmek, karşılaştığınız sorunlara fazla önem vermeden ilerlemenizi mümkün kılmaktadır. O halde iyimser bir kişi, yaptıklarına inancı olan biridir.

Diğer insanları tamamen oldukları gibi kabul ederler

Biz başkalarına da kendimize davrandığımız şekle benzer davranırız. Birisi kendini kabul ettiğinde, diğerlerini kabul etmesi daha kolaydır. Diğer yandan, eğer birisi kendine değer vermekte ve kendini sevmekte sıkıntı yaşıyorsa, genelde bu iç çatışmayı başkalarına yansıtmaktır. İşte o zaman başkaları sürekli eleştiri için bir hedef haline gelir.

İyimser olmak olumlu bir benlik imajı olmasını gerektirir. Bu, egoist olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kendi değerinizin farkında olun. Bu yüzden iyimser insanlar için diğerlerini kabul etmek ve değer vermek daha kolaydır. Bütün insanların aynı hikayenin karakteri olduğunu bilirler. Bu paylaşılan macerada her insanın kendi yeri ve amacı olduğunu bilirler. Ayrıca, dayanışmanın yaşadığımız anda daha güvenli olmamıza yardımcı olduğunu da asla unutmazlar.

Kendilerini yetiştirirler

Kimse kendi üzerine çalışmadan gerçek bir iyimser olamaz. Bu, kendinizi bilmek, hatalarınız ve yanlışlarınız için kendinizi bağışlamak ve başarılarınıza doğru değeri vermek demektir. Siz, kendinizin projesisiniz. Bu proje üzerinde çalışmak ve ilerlemekten gurur duymak, hayatta iyimserlik anlamına gelmektedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.