Gülümsemeyi Bilenler İçin Hayat Güzeldir

Gülümsemeyi Bilenler İçin Hayat Güzeldir

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2017

Ondan en iyi şekilde faydalanmayı bildiğimizde ve insanların önümüze koyduğu bütün o kısıtlamaları aşarak ona dokunma cesaretini gösterdiğimizde hayat güzeldir. İnsanlar inanarak gülümsemeyi ve özgürce, hiçbir tasa olmaksızın, karınları ağrıyana kadar gülmeyi bildiğinde hayat en güzel halindedir.

Tebessüm etmek, akıl dışı ve son derece insani bir şeydir. “Gülümsemek” hayatın sorunlarıyla yüzleşmek, güzel zamanların tadını çıkarmak ve çevremizdekilere canlılık ve nefes vermek için elimizdeki en ucuz ve samimi araçtır. 

“Tebessüm gerçek bir yaşam kuvvetidir, oynatılamaz olanı yerinden oynatan tek güçtür.”

– Orison M. Marden

Çünkü gülümsediğimiz zaman her şeyle baş edebilirmişiz gibi hissederiz, çok daha özgür ve güçlü olduğumuzu duyumsarız. Bu ve daha birçok nedenle: İnsanlar tebessüm etmeyi bildiğinde hayat öyle güzeldir ki! Ve gülümsediğimizde yaşamımız öyle güzeldir ki!

Gülümsedikleri zaman güçlükleri hafifleten insanlar

Gülümsemeyi bilen insanlar ışıklarını gittikleri her yere götürürler: Çevrelerindeki insanları ve gittikleri her yeri aydınlatırlar. İşte bu yüzden böyle insanlar o yağmurlu günlerde bize gün ışığı olur ve istemesek bile günümüzü mutlu kılar! Bunlar, en ufak isteğimiz yokken bile bizi güldüren insanlardır!

çimlerde gülen kadın

Şüphesiz ne olursa olsun sizi gülümsetecek biri olduğu hissini biliyorsunuzdur. Daima sizinle olacak ve sizi gülümsetecek biri vardır. Nerede olursanız olun, ister uzakta ister yakında olun, o kişi daima sizinle gelecektir.

“Sen, evimdeki küçük tarlakuşu, kahkahalar at. Gözlerindeki gülücükler dünyanın ışığı. Öyle çok gül ki ruhum seni duyunca neşeyle dalgalansın. Kahkahan beni özgürleştiriyor, bana kanat veriyor. Yalnızlığımı alıp tutsaklığımdan kurtarıyor beni. Sen uçtukça benim kalbim aydınlanıyor.”

– Miguel Hernández

Gülümsemeyi seven insanlarla bir araya gelme bağımlılığı

Bahsettiğimiz insanlar, yani bizi çok iyi hissettirenler aslında bir tür bağımlılık yaratır. Her şeyden önce bizi güldürmeyi bildikleri için hayatımızda olan insanlar vardır. Bunu ne zaman ve nasıl yapacaklarını bilmek gibi özel bir yetenekleri vardır.

Onlar gülümseyince iyileştirir, huzur verir, yüreklendirir ve güvenlik verirler. Esasen bir tebessüm hediye almak daima pozitif bir şeydir çünkü bunu yaptığımızda sanki duygularımızı dalgalandırıp en güzel hâliyle bırakan bir yaşam enerjisi hâlesi meydana gelir.

Gülümsediğinde bizi de gülümseteceğini bilen bir kişi, hayatlarında güzellikleri hak etmektedir çünkü kendilerinin bir parçasını bedavaya verirler. Bize yaşadığımızı hissettiren o gülümsemeleri asla unutmayız.

şemsiyeli şirin bulutlar

Hayata gülümseyin ki o da size tebessümle karşılık versin

Gülümsememize yardım eden o insanlar için yapabileceğimiz en güzel şey, onları hayatımız için ilham olarak kullanmaktır: biz de hayatın güzel olmasını sağlayabiliriz. Bunu kendi hayatımızda uygulamayı öğrenirsek en kötü günler, moralsiz hissedip bu durumdan kurtulmak ve koşullarla elimizden geldiğince iyi bir şekilde yüzleşmek için uğraştığımız günler olacaktır.

O gri günlerde güneş gibi olmayı öğreneceğiz: bize en çok acı veren şeyleri silmek ve unutmak için gülümsemek, ilerlemenin en iyi yolu olacaktır. Hayat beklemez, yürür durur: tavrımız, en zor durumları pozitif bir derse çevirecek ve zorlukları aştıktan sonra muzaffer bir şekilde ve gülümseyerek geri dönmeyi öğrenmemize yardım edecek tek güçtür.

“[..] Benden ekmeği, havayı, ışığı, baharı esirge
ama gülümsemeni asla esirgeme, çünkü öldürür bu beni.”

– Pablo Neruda


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.