Logo image
Logo image

Politikacılar Sözsüz Dili Kullanarak Ne Söylüyor?

3 dakika
Politikacılar Sözsüz Dili Kullanarak Ne Söylüyor?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Edith Sánchez
Son Güncelleme: 30 Ocak, 2023

En popüler politikacıların çoğu, farklı bir sözel dil kullanıyor. Bunu daha ziyade takipçileriyle iletişim kurmak için kullanıyorlar. Kitle iletişim söz konusu olduğunda, jestler ve sözel olmayan iletişim aslında sözcüklerden çok daha fazla etkiye sahip olabilir.

Kalabalıklar politikacıları dinlediklerinde yüksek bir ilgi alanına sahip değiller. Kelimelerin genel mesajlarıyla yetinirler. Çoğunlukla sloganlara dökülmüş mesajlara odaklanırlar. Öte yandan, liderin imajının büyük bir etkisi vardır. Partilerin iletişim uzmanları buna çok dikkat ediyorlar. Politikacıların kıyafetleri, ses tonları, yüz ifadeleri önemlidir. Hareketleri bile onlara karşı belirli bir duygu hissedilmesine yol açar.

“Bir politikacının arzuları ne kadar karanlıksa, genel olarak, dilinin niteliği daha gösterişli hâle gelir.”

– Hello Huxley

Siyaset gittikçe eğlence ile daha çok karışıyor. Birçok ülkede seçimler sırasında televizyonlarda yapılan tartışmalar belirleyici olmuştur. Medya daha önce seçimlerin sonuçları üzerinde hiç bu kadar büyük bir etkiye sahip olmamıştır. Ve çoğu vatandaş, ülkelerindeki siyasete katılmak söz konusu olduğunda geleneklere ve duygulara sıkı sıkıya tutunuyor.

Araştırmacılar kitlelerin sempatisini kazanmayı başaran politikacılarda yaygın olan yedi hareketi ele aldılar. Bu tavırlar, iş adamları, yöneticiler ya da televizyon “ünlüleri” gibi diğer lider tiplerde de var. Ayrıca araştırmacılar gizli mesajları açığa çıkaran diğer jestleri incelediler. Aşağıda bunları anlatacağız.

Some figure

Politikacıların kullandığı 7 etkili jest

İnsanlar bilinçsizce belirli jestleri kullanan kişileri güçlü oldukları duygusuyla ilişkilendirir. Elbette, bu siyasi liderler için de geçerlidir. Bazı politikacılar bunları doğal olarak yapıyorlar, ancak diğerleri söz konusu doğal hale getirene kadar pratik yapmak zorunda. İşte bu insanların sözel olmayan yönleri şunlardır:

  • Kaşlarını çatmazlar. Kaşlarınızın rahat olması, duruma hakim olduğunuzu gösterir. Bir güven ve güvenlik hissi verir. Diğer yandan, çatık kaşlar gerginlik ve rahatsızlık işaretidir.
  • Doğrudan insanların gözlerine bakarlar. Ya da TV söz konusu olduğunda doğrudan kameraraya bakarlar. İnsanların gözlerine bakan insanlara inanması daha olasıdır.
  • Sakin ve tutarlı nefes alma. Bu, kendi kendini kontrol etme ve söylediklerine dair inancın bir işaretidir. Kişini konuşurken takılmaz veya nefessiz kalmaz.Bu, “sakin bir kafa” ya sahip olduklarını ya da “düşünceli” ve zeki olduklarını gösterir.
  • Rahat eller ve parmaklar. Birçok insanın düşündüğü şeyden farklı olarak, kapalı yumruklar, işaret parmakları ve diğer benzer hareketler, güven eksikliğine yol açar. Buna karşılık, rahat eller samimiyeti ve sıcaklığı gösterir.
  • Bacakları ve ayaklarını huzursuz bir şekilde oynatıp durmazlar. Bu güç, güvenlik ve dürüstlük mesajları gönderir.
  • Yüzlerine dokunmazlar. İnsanlar bir konuşma yaparken yüzüne dokunan birisini gördüklerinde, bu kişinin yalan söylediğini veya kafasının karışık olduğunu düşünürler.
  • Ölçülü ve dengeli bir selamlaşma şekli. İnsanlar, güvenilir liderlerin her zaman herkese dostça selam verdiğini düşünür. Çok sayıda insanın önünde iseler, her yöne bakarak selam verirler.

İnsanların bugün politik liderlerden beklediği şey, bir tür koruyucu, güvenilir arkadaş olmalarıdır. Bu, iş hayatındaki liderler veya liderlik ve güç pozisyonundaki herkes için geçerlidir.

Diğer anlamlı jestler

Politikacılar ve liderler her zaman varlıklarıyla görsel bir etki yaratırlar. Bu onların takipçileriyle ilk iletişimidir. Bu görsel etkiyle beraber, çok fazla tesire sahip dört alan vardır: yüz ifadesi, beden dili, giyim şekli ve düzenlilik. Bütün bu unsurlar sözel olmayan dilin bir parçasıdır ve bir “izlenim” yaratırlar, yani algımızda bir iz bırakırlar.

Some figure

Gizli bir mesaj olduğunda, bu mesajı ele veren sözel olmayan dil öğeleri vardır. Bunlardan bazıları:

  • Aşırı göz kırpma. Nörolojik olarak bu, kişinin kendini tuzağa düşmüş hissettiği için bir çıkış yolu aradığını söyler. Bu, rahat hissetmedikleri bir konu hakkında konuşmak zorunda olan politikacılar için ortak bir jesttir.
  • Çene kaslarında gerginlik. Bu, istedikleri şeyleri seslendirmede güçlük ya da yüzlerinin alt kısmında aşırı sertlik olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca bir konuda ne düşündükleri ya da hissettiklerinin anlaşılmasından korkan kişilerde de yaygın bir tepkidir.
  • Nefes almak için biraz beklemek. Bu, samimiyetsiz politikacıları ele veren bir jesttir. Ne söyledikleri ve ne düşündükleri arasında bir çatışma olduğu anlamına gelir. Poker oyuncuları bunu, diğer kişinin “eli” ni denemek ve tahmin etmek için yaparlar.

Politikacılar, seçmenleri etkileyebilmek için kitle psikolojisini giderek daha fazla kullanıyor. Bu gizli bir silahtır, ancak çok etkilidir. İnsanlar bazen sözel olmayan dili bir iletişim aracı olarak ve diğer zamanlarda da manipüle etme yöntemi olarak kullanırlar. Liderlerin bedensel ifadelerini nasıl yorumlayacağınızı bilerek, onların sizin üzerinde sahip olabileceği etkiyi kontrol etme konusunda daha iyi olursunuz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.