Güçlü Bir İradeye Nasıl Sahip Olabilirim?

Güçlü Bir İradeye Nasıl Sahip Olabilirim?

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2018

İdeal olarak, demirden bir iradeye sahip olmamız gerekmemelidir. Sadece uygun bir akıma sahip nehirlerde yüzmektir istediğimiz. Bir sebeple programlarını iradelerini test eden faaliyetler ve sözlerle doldurma fikrini sevenlerden biri olmazdık. Belki de, zorlukların üstesinden gelmek tatmin edici olacaktır. Bununla birlikte, ruhumuzda da aşınma ve yorgunluğa yol açar bu durum.

Yani, belki de bir demir irade sahibi olmak konusunda söylememiz gereken ilk şey, onu kötüye kullanmamanızdır. Her gününüzü bu ağırlığı taşıyarak geçirmeyin. Etkinliklerinizin çoğunun yerçekimine veya sağduyuya karşı gitmediğinden emin olun.

donmuş hindiba

İrade ve alışkanlık

Ataletin olduğu yerde irade daha az gerekli olur. Ataletle, bir nesnenin kendisine etki eden kuvvetlerin toplamı sıfır olduğundaki hareketi kastediyoruz. Fizikte temel bir kavramdır. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, sürtünme olmadan bir yüzeyde yuvarlanan bir meşeyi düşünün. Bu yüzeyde meşe asla durmaz ya da en azından durması daha zor olacaktır.

İşte, insanlara gelince, atalet, alışkanlık ile ilgilidir. Örneğin, sabah uyandığımızda hepimizin farklı alışkanlıkları var. Eğer yataktan kalkmak için katı bir program yaparsak, sonunda bizim için daha kolay olacaktır. Her gün irade gücüne sahip olmaktan ziyade davranışlarımızı disipline göre uyarlamakla ilgilidir bu, dolayısıyla bizim lehimize çalışan bir atalete daha az ve daha fazla güvenebiliriz.

Motivasyon, iradenin ruhu

Motivasyon, irade gücünüz için çok iyi olan bir şeydir. Yeni kitaplar okuyabilmek için iade etmeniz gereken kitaplarınız aldığınızı düşünün kütüphaneden. Yeni kitaplar almak istiyorsun, ama hâlihazırda okuduğun kitapları toplamak, kütüphaneye gitmek, kitapları iade etmek ve yenilerini bulmak çok zor görünüyor.

Yeni kitapları parmağınızı bir şıklatarak okuyamayacağınızı ve pek çok adım atmamız gerektiğinini bildiğinizden bunu yapabilmek çok zor gelir. Nihayetinde son teslim tarihini kaçırabilirsiniz çünkü tembellik sizi böyle yapmak için motive eder.

boş düşünceler

Yeni kitaplar almamanın bedeli, yeni kitaplar almama ve para cezası ödemenin bedelinden daha düşük olarak algılanmaktadır. Yani burada yeterli motivasyon yok. Motivasyon olmadan, yalnızca irade üzerinde hareket etmek zordur. Dolayısıyla, kesin bir seçim yapmadıkça kitaplar iade edilmez.

Motivasyon ve irade arasındaki ilişki başka bir şekilde de anlaşılabilir. Örneğin, kendimiz için orta veya uzun vadeli bir hedef belirlediğimizde, kısa vadeli hedefler belirlemek de yolumuzu görmemize yardımcı olur. Kısa vadeli hedefler genellikle bizden daha az şey talep eder ve uzun vadeli hedefi daha hafif bir yükten hâline getirir.

20 kilo vermeyi düşündüğünüzü hayal edin. Bunu başarmak için diyetinizi değiştirecek ve günlük egzersizinizi artıracaksınız. Kilo vermek ve elde ettiğiniz her küçük hedef hakkında iyi hissetmek için heyecan duyuyorsanız, yolda kalmanız için gereken çaba daha kolay olacaktır.

Böylece, küçük hedefleri karşılamak büyük ölçüde devam etme isteğimizi arttırır.

İrade, öz-yeterlik ve hedef belirleme

İrade gücümüzün gücü, hedeflerimizi ne kadar iyi tanımladığımıza da bağlıdır. Kesin, bölünebilir, ölçülebilir, iyi tanımlanmış hedefler bize daha fazla kontrol sağlar. Onlar daha istikrarlı ve iradeli olmamıza yardımcı olur. Bu anlamda, belirsizlik irademizi neredeyse her şeyden daha çok sınayacaktır çünkü ayaklarımızın altındaki sağlam zemini kaldırır.

İrade öz yeterliliğe de duyarlıdır. Öz-yeterlik, bir şey yaparken başarılı olacağımız duygusu veya sezgisiyle ilgilidir. Örneğin, bir sporcu olan bir arkadaşım var. Kısa bir süre önce bir dizi yaralanma nedeniyle antrenmanlarını ertelemek zorunda olduğunu söyledi.

Şimdi tekrar egzersiz yapmaya başladı ve egzersizlerin hep zor olduğunu ama artık zihinsel bakımdan da daha zorlayıcı olduğunu söyledi. Bunun nedeni, egzersizleri bitiremeyeceğinden ve bazılarını iptal etmek zorunda kalacağından endişelenmesiydi.

Arkadaşımın durumunda, iradeye sahip olmak için bunu daha da zorlaştırdığı algılanan öz-yeterlilik eksikliği var. Erken kalkma, spor salonuna gitme, ısınma, sadece yapamayacağının farkına varma olasılığı, iradesinden istediklerini arttırdı.

su trampolini ve balina

İrade ve sosyal destek

Son olarak, değerli sosyal desteğin ne olduğunu vurgulamak istiyoruz. Örneğin, hedeflerimizi başkalarıyla paylaşmak, zayıflık dönemlerinde bize yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Sosyal sorumluluk, bizi motive etmeye yardımcı olabilir, çünkü yapacağımızı söylediğimiz şeyi yapmamız gerekir.

Bu anlamda, sosyal destek iki ucu keskin bir kılıçtır. Eğer akıllı bir destek değilse ya da bizi sürekli başarısızlıklarımıza hatırlatırsa, aslında irademize daha büyük bir yük getirebilir. Bunun olmasını önlemek için hedeflerimizi paylaşabiliriz, ayrıca onlara nasıl destek olmalarını istediğimizi de söyleyebiliriz.

Gördüğümüz gibi, güçlü bir iradenin olması önemlidir. Ancak hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olabilecek birçok başka faktör var. İrade gücümüzü tek başına kullanmaya çalışarak enerjimizi boşa harcamamaya, iç gücümüzü tüketmemeye özen göstermeliyiz. Bunun yerine, akıllı olmalıyız ve irademizi güçlendirmeye ve işlerin yapılmasına yardımcı olmak için bu yöntemleri kullanmalıyız.

İlginizi çekebilir ...
İrade Gücünü Artırmak İçin 5 Teknik
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İrade Gücünü Artırmak İçin 5 Teknik

Motivasyonunuz zamanla dağılabilir. Tembellik, kararlılık eksikliği ve desteğin olmayışı, irade gücümüzün gerilemesine sebep olabilir.