Peter Pan Sendromu: Hiç Büyümeyen İnsanlar

Peter Pan Sendromu: Hiç Büyümeyen İnsanlar
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“İki yıl, sonun başlangıcına işaret eder” sözünü kendine düstur edinmiş JM Barrie gibi bir adamın “Ah ne olurdu sonsuza dek böyle kalsan!” sözlerini karakterlerinden birine (Bayan Darling’e) söyletmiş olması hiç de şaşırtıcı değil.

İlginçtir ki “sonsuza dek öyle kalan” insanlar vardır ve bunlar Peter Pan Sendromu dediğimiz bir sorundan muzdariptir. 

Ne var ki bu çok karmaşık bir durum. Esasen olgunlaşmamaya karar veren en azından bunu deneyen insanlar sonunda hastalanır. Bunun bir adı bile var: Peter Pan Sendromu. Fakat ilk bakışta gözüktüğü kadar hoş bir şey değil. Şimdi detaylı bir şekilde bakalım bu konuya.

“Belki de maceraların en büyüğü uyku vaktini uzun zamandır kaçırmış olmalarıydı.”

– J.M. Barrie

Peter Pan Sendromu Nedir?

Çocuk gibi davranan bir yetişkin bir süreliğine eğlencelidir. Ama bu durum sıkıcı olabilir. Sadece şakalarıyla baş etmek zorunda kalmayız. Peter Pan Sendromu yaşayan insanlar büyümek ve olgunlaşmak istemez ve çocukluk döneminin egosantrik, narsist ve olgunlaşmamış özelliğini bir türlü aşamaz.

oyuncak ayılı adam

Ama dahası var. Bu insanlar sorumluluktan kaçınmak için oldukça çaba sarf ediyorlar. Ayrıca bağlılıktan veba gibi korkarlar. Sorumluluğu veya bağlılığı gerektiren her şeyin ona karşı olduğunu düşünerek özgürlüğü yanlış anlarlar.

Bu tip insanlar bugünün dünyasında çoğalmakta. Reklam, ebedi gençliği ve hedonizmi yüceltmekte, iş fırsatları az ve insanlar daha uzun süre ebeveynlerine maddi olarak bağımlılar. Böylece daha fazla Peter Pan sendromu yaşanıyor. İlginçtir ki, kadınlardan daha fazla erkek bundan muzdariptir.

Bir Peter Pan’ı Nasıl Teşhis Ederim?

Şimdi potansiyel bir Peter Pan’ın gösterebileceği bazı özelliklere bakalım.

Bağlanma korkusu

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu tip bir insan bağlılık karşısında büyük bir korku duyar. Bununla birlikte, mutlaka bir ilişki kurmak istemedikleri anlamına gelmez. Onların bir ilişki içinde olmaları mümkün, ancak daha fazla ilerlemelerini istemedikleri bir zaman gelecektir.

Bu bağlılık korkusu, evlenmek, birlikte bir ev almak ya da ilişkiyi güçlendirecek ama “özgürlüklerini” ortadan kaldıracak şeylerden kaçınacaklarını ifade eder.

ağaçta gölge

Manipülatördür

İlk başta bu tür bir kişi çok çekici gözükebilir. Ama dışa vurduğu o eğlenceli ve akıllı kişiliğin altında değişimden ödü kopan bir manipülatör yatmaktadır.

Peter Pan sendromuna sahip bir kişinin “Ne yapayım yani, işkolik değilim” gibi şeyler söyleyerek bir işte sürekli olamama ya da bir terfi kazanamama gibi yetersizliklerini haklı çıkarmaya çalışır. 

Düşüncelidir… ama kendisi hakkında

Bu da bir Peter Pan’In yatkın olduğu bir diğer şeydir. Evet, düşünceli bir insan olduğu doğrudur ama genelde kendisidir düşündükleri kişi. Birine bir hediye verdiklerini düşünelim. Bu kendilerinin de sevdiği ve kullanabileceği bir şey olacaktır.

Hediye muhtemelen hediyeyi alan kişinin umursadığı bir şey bile olmayacaktır. Bu genellikle hediyeyi verene geri dönecek bir şey olarak seçilecektir.

oyun başında tartışan çift

Maymun iştahlıdır…

Bu insanların bir diğer özelliği de genelde çok maymun iştahlı olmalarıdır. Bir süre için eşyalarına çok bağlı olurlar ve sonra daha iyi bir şey bulunca onları atıverir ve yeni şeylere ilgi gösterirler.

Mesela, bir gün çocukken hayalini kurdukları spor arabayla ortaya çıkıverirler. Ama ertesi gün, “tesadüfen” yine çocukluk hayali olan bir motosikletle bunu değiştirebilirler.

Siz hiç bir Peter Pan tanıdınız mı? Gerçek şu ki bu insanlarla karşılaşmak o kadar da zor değil. Tanıdığınız böyle biri varsa, biraz psikolojik yardın kötü bir fikir olmayacaktır.

“Sırf kaynı doymuş gibi hissetmek için karnını doyuramıyordu ki pek çok çocuk böyle yapmayı sever.”

– J. M. Barrie


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.