Logo image
Logo image

Bazen Sadece "İyi Gidiyorsun" Sözünü Duymak İsteriz

4 dakika
Bazen Sadece "İyi Gidiyorsun" Sözünü Duymak İsteriz
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok iyi gidiyorsunuz. İnsanların ne düşündüğü ya da ne söylediği umurunuzda olmasın. İnsanların aldığınız kararlar ve geri bıraktıklarınız konusunda düşündüklerini kafanıza takmayın.

Sizin işleri koymak için kendi belirlediğiniz bir yolunuz var, kendi tarzınız, tutkunuz ve karizmanız. Her şey iyi olacak. Bazen kuşkularını olsa da hayatın koca bir süreç olduğunu unutmayın. Kim olduğunuza ne kadar çok güvenirseniz sonunda huzuru bulursunuz.

Bazen sadece başkalarının da bize bu onayı verdiğini duymaya ihtiyaç duyarız. İhtiyaç derken başkalarının bize değer vermesine ihtiyacımız olmasından bahsetmiyoruz. Bu aynı zamanda kendimizden şüphemiz olduğu anlamına da gelmiyor.

Ancak bazen onaylanmak ve pozitif şeyler duymak doğru zamanda muhteşem birer duygusal güçlendiriciye dönüşebilir. Bu ruhumuzun tertemiz bir havayı içine çekmesi gibidir.

Çocukları düşünün. Onlar için “harika gidiyorsun!” cümlesini duymak çok önemlidir. Bu övgü basit bir güçlendiriciden çok saf bir psikolojik destektir.

Bu, çocuğu cesaretlendirmeye yarayan ve denemeye devam etmesini sağlayan, özgüveni artıran, güven veren, güvenlik hissi sağlayan bir cümledir.  Aynı zamanda bu sözlerin sonuçlara değil sürece odaklandığını da fark ettiniz mi?

“Bir ele ihtiyacın varsa bende iki tane olduğunu unutma.”

– Saint Augustine

Tıpkı çocuklukta olduğu gibi yetişkinlerin de duygusal desteğe ihtiyacı vardır. Hayatımızın herhangi bir döneminde hepimizin onaylanmaya ve desteklenmeye ihtiyacı olabilir.

Örneğin ebeveynlerin çocuk yetiştirmek gibi zorlu ve karmaşık bir iş yaparken buna ihtiyacı var, hayatımızda bir değişikliğe ihtiyaç duyduğumuzda ya da bir arar vermek, cesur bir adım atmak gerektiğinde onaylanmaya ihtiyacımız var.

Some figure

Her gün bulabileceğimiz farklı türden kişisel destekler

Çoğumuz yetişkinliğe adım atmış durumda. Bu his her zamankinden uyumlu ve hafif hissettiriyor. Kayalıklar ve göletlerle dolu zorlu yollarda yürümeye başladık.

Yine de hayatta çok şey deneyimledik ve bunlardan biri hala pek çok şekilde etki sahibi.

Destekten söz ediyoruz, sevdiklerimizin yakın ve düşünceli davranışlarından. Elbette “beni etkilemez” de diyebilirdik.

Belki kişisel gelişimimizde belli bir noktaya ulaştığımızı düşünebiliriz. İnsanların olumsuz yorumlarının sadece havada dolaştığını ve pencereyi açarak bu kötü havadan kurtulup yeniden temiz hava alabileceğimiz söyleyebiliriz.

Fakat ne kadar bağışıklığımız olduğunu düşünürsek düşünelim bu yeterli değil. Arkadaşlarımızın ya da kardeşimizin söyledikleri bile bizi incitebilir. Eşimizin ve yakınlarımızın yorumlarını önemsiyoruz.

Bu nedenle “iyi gidiyorsun” dendiğini duymak çok güçlü bir destek olabilir. Bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğunu yeniden anlamayı sağlar. Gelin daha yakından bakalım…

Some figure

Yardım eden, izin veren ve engelleyen insanlar

Niall Bolger, Kolombia Universitesi Psikoloji bölümünde bir araştırmacı. Kişilerarası ilişkileri ve bu ilişkilerin ruh hali üzerindeki etkilerini inceleyen bir uzman.

Yazılarından birinde yakın çevremizdeki insanlardan gördüğümüz destek ve yardımların üç ana başlık altında incelenebileceğini söylüyor.

  • İzin verenler: fırsat vermenin destekleyici olmadığını belirtelim. İzin veren kişi kendi isteklerinin, inançlarının ve değerlerinin ne olduğunu söyler. Bunlar arkadaşlar, aile üyeleri ya da önemli diğer insanlar olabilir. Bu kişiler bizim bakış açımızı, isteklerimizi ve seçimlerimizi anlamaya çalışmak yerine onların dünyayı gördüğü biçimde bir şeyleri yapmamıza “izin” verirler.
  • Engelleyenler: Bir diğer bağ ise engelleyen insanlarla kurulur. En iyi çıkarlara kavuşmamız gerektiğini kalpten söyler ancak davranışlarıyla da yolumuza çıkarlar. Bu insanlar “çok iyi gidiyorsun, ama daha önce de berbat etmiştin bu yüzden yeniden yapman olası” gibi cümleler kurarlar. Ya da “İnan bana sadece seni sevdiğim ve sana değer verdiğim için ondan ayrılman gerektiğini söylüyorum” gibi sözler ederler.
  • Yardım edenler: Bu araştırmanın başında bulunan Dr. Bolge üç çeşit ilişki tanımı yapmıştır. Bunu da aralarındaki en önemlisi olarak görmüştür. İhtiyacımız olan zamanlarda en doğru yorumu yapmalarının yanı sıra yardım eden insanlar “görünmez bir destek” sağlarlar. Başka bir deyişle o kişinin fiziksel olarak yanımızda olmasına ihtiyacımız yoktur.

En iyi destek bize güvende olduğumuzu hissettiren ve daima cesaretlendiren destektir.

Some figure

Çok iyi gidiyorsun çünkü…

Sevilen kişiden gördüğümüz sözlü ve duygusal desteğin pek çok durumda yararlı olduğunu biliyoruz. İleri gitmemizi ve daima yola devam etmemizi sağlar.

Ancak, kendi kendimize cesaret vermemiz, değer vermemiz, motive etmemiz ve duygusal olarak kendimizi desteklememiz gerektiğini unutmamalıyız. Ancak bu şekilde her gün yeniden doğrulacak enerjiyi bulabiliriz.

Bu cümleleri düşünmek ve içselleştirmek yararlı olabilir:

  • Çok iyi gidiyorsun çünkü olduğun kişiyle, değerlerinle ve ihtiyaçlarınla uyum içinde yaşıyorsun. Zor zamanlar yaşamanın bir önemi yok. Çünkü bu sadece kendin olmanın bedeli.
  • Çok iyi gidiyorsun çünkü her gün yeni ve zengin bir iş yapıyorsun. Her gün ufak zaferler demek bu.
  • Çok iyi gidiyorsun çünkü zararlı şeyleri, insanları ve kötü enerjileri geride bıraktın. Bütün bunları geride bıraktın çünkü dengeni bulmana ve keyfine hiçbir artısı yoktu.
  • Çok iyi gidiyorsun çünkü yaşamak önemli şey. Kendini harekete geçiriyorsun ve durmuyorsun. Mutluluk bir süreçtir ve sen doğru yoldasın. Bu kendi seçtiğin yol…

Haydi bu cümleleri düşünmeye başlayın ve bunun gibi pozitif cümleler kurun. Nihayetinde hiçbir şey kaybetmez aksine çok şey alırsınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.