Topluluk Önünde Konuşma Korkunuzu Aşmak İçin 3 Yöntem

Mart 4, 2018

Topluluk önünde konuşma korkunuzun sizi engellemesinden bıktınız mı? Eğer öyleyse zaten şimdiye kadar birçok tavsiye duydunuz ve bunun üstesinden gelmek için başvurulan bilindik hilelerden de haberiniz var. Bazı yöntemlerden diğerlerinden daha çok işe yarıyor fakat hiçbiri yine de sorunu doğru çözebilir gibi görünmüyor değil mi? Bu yazıda topluluk önünde konuşma korkunuzu aşmaya yardımcı olacak üç yeni yöntemden söz edeceğiz.

Bu yöntemlerin işe yaraması için ne söyleyeceğinizi iyi belirlemiş olmanız çok önemli. Neredeyse hepsini ezbere biliyor olmanız gerek.Yapacağınız konuşmayı iyi biliyor olmalısınız. Eğer topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var.

1. “En kötü kâbus” tekniği sayesinde korkunuzla yüzleşin

Topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek istiyorsanız en kötü kâbus tekniği oldukça başarılı sonuçlar verecektir. Bu “kontrol edilmiş” bir endişedir. Bu egzersizde aşağıdaki adımları konuşma yapacağınız günden bir hafta önce başlayarak her gün takip etmelisiniz.

“Her gün aynı saatte kendinizi rahatsız olmayacağınız az ışıklı bir odaya kapatın. Kapıyı kilitleyin ve rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Telefonunuzu 30 dakikaya kurun. Rahatça oturun, 30 dakika boyunca topluluk önünde konuşma korkunuzu hissetmeye çalışın.

Korkuyu engellemeye çalışmak yerine sizi topluluk önünde konuşmak konusunda en çok endişelendiren şeyleri düşünün. Tüm korkunun akmasını sağlayın. 30 dakika dolup alarm çalmaya başlayınca kendinize DUR deyip düşünmeyi bırakın. Ayağa kalkın, odadan çıkın banyoya gidip yüzünüzü yıkayın ve günlük işlerinize kaldığınız yerden devam edin.”

“Cesaret neden korkmayacağını bilmektir.”

– Platogözlerini kapatan kız

 2. Korkunuzu paylaşın “zayıflıklarınızı” ortaya çıkarın

Bu yöntem konuşma ya da sunumunuzun başından itibaren uygulanmalıdır. Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, yapılacak en doğru şey bu hissinizi paylaşmak ve korktuğunuzu itiraf etmektir.Dinleyicilerinize çok heyecanlı olduğunuzu söyleyin, onları görmekten mutlu olduğunuzu ve onları önemsediğinizi söyleyin.

Daha sonra da doğrudan şunları belirtin: biraz tedirgin davranır ya da toparlayamazsanız affetmelerini isteyin. Bu onları dinleyici olarak önemsediğinizi ve sunum yapmaktan heyecan duyduğunuzu gösterir.

Korkunuzu veya endişenizi göstererek ona saklamaya çalışırken yarattığınız baskıdan kendinizi kurtarmış olursunuz. Bu strateji, kimsenin endişenizi ve korkunuzu görmemesi için konsantre olma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Zayıflığınızı dile getirmek sizi güçlü yapar. Ayrıca dinleyicinizle bağlantı kurmuş ve empati kurmalarını sağlamış olursunuz. Toplumun büyük kısmının sosyal anksiyete bozukluğu hastası olduğunu ya da topluluk önünde konuşma korkusu yaşadığını unutmayın.

Dinleyici nereden geldiğinizi anlayacak ve daha sonra ortamdaki korku dağılacaktır. Tüm bunlar topluluk önünde konuşma korkunuzu yenmeye yardımcı olacaktır.

“Hassas noktamızı kabul ettiğimiz sürece, bu bir zayıflık olmaktan çıkacak ve bir güce dönüşecektir.”

– G. Nardone

3. Nefesinizi kontrol edin ve yavaş nefes alın

Topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek için nefes alışınızı kontrol etmek oldukça faydalıdır. Derin nefes almaya odaklanmalı ve diyaframdan nefes almayı denemelisiniz. Tüm duyularınızı nefes alışınıza odaklamak endişe ve korkuya odaklanmanızın önüne geçer.mikrofon

Konuşma yapmaya başladığınızda yavaş konuşmaya gayret edin. Bu şekilde konuşmanın yarattığı nörolojik geri dönütü geliştirir ve korkunuzu daha etkili şekilde kontrol etmiş olursunuz. Yavaş konuşursanız korku semptomlarını engeller ve bunlarla aranıza bir mesafe koymuş olursunuz. Çünkü dikkatinizi tıpkı sesinizin ritmi gibi nötr bir şeye odaklarsınız.

Bu üç yöntem topluluk önünde konuşma korkusunu aşmak için en etkili yollardandır. Bu stratejiler “korku” iken işe yarar fakat “fobi” iken (aşırı fazla ve felç edecek düzeydeki korku) işe yaramayabilir. Sizin de topluluk karşısında konuşma korkunuz varsa bu yöntemleri deneyip korkunuzu yenebilirsiniz. Bunu başarabilirsiniz!