Logo image
Logo image

Partnerinizin Kötü Ruh Haliyle Nasıl Başa Çıkılır?

5 dakika
Tüm ruh halleri gibi, kötü olan da bulaşıcıdır. Partnerinizin neredeyse her zaman kötü bir ruh halinde olduğunu fark ederseniz, bu konuda ne yapabilirsiniz?
Partnerinizin Kötü Ruh Haliyle Nasıl Başa Çıkılır?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başka bir kişiyle duygusal olarak bağ kurduğunuzda, bir meydan okuma üstlenirsiniz. Bunun nedeni, yalnızca sevgi, onay ve destek almakla kalmayıp, aynı zamanda onların duygularının, davranışlarının veya sözlerinin size zarar verme riskini de taşımanızdır. Bir arkadaş veya aile üyesi kötü bir ruh halindeyken, genellikle onları duygularına fazla karışmadan dinleyebilirsiniz. Ancak partnerinizin kötü ruh hali yönetilmesi o kadar kolay olan bir durum değildir.

Nitekim partneriniz sinirli, kızgın, hassas veya yoğun olduğunda sizde kontrol edilemeyen tepkiler uyandırır. Sonuçta, zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz kişi onlar ve ikiniz arasındaki duygusal yakınlık, sağlıklı bir şekilde düşünemeyeceğiniz anlamına gelebilir. Bu nedenle, bu tür anlarla en iyi şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını size göstermek istiyoruz.

Partnerinizin kötü ruh hali sizi nasıl etkiler?

Belki de bunu düşünmeyi hiç bırakmamışsınızdır, ancak eşinizin ruh halinin genellikle sizin üzerinizde muazzam bir etkisi vardır. Tepkileriniz kendi kişisel durumunuza bağlı olacaktır, ancak aşağıdakilerin meydana gelmesi yaygındır:

Ruh hali bulaşıcıdır

Ruh hallerinin bulaşıcı olduğu ve insanların çevrelerinin duygularını taklit etme eğiliminde oldukları inkar edilemez. Sonuç olarak, zamanınızı hüsrana uğramış, öfkeli veya kayıtsız bir kişiyle paylaşmak, aynı duyguları yaşamanıza neden olacaktır.

Partnerinizle tanışmadan önce gününüzün ne kadar iyi geçtiği veya ne kadar umutlu ve ilham verici hissettiğiniz önemli değil. Onların ruh hali, duygularınızı tamamen değiştirebilir. Bu sadece sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda partnerinizle sıklıkla çatışmalara ve tartışmalara yol açar. Doğal olarak, sadece durumu daha da kötüleştirirler.

Büyük rahatsızlık yaratırlar

Bunun farkında bile olmayabilirsiniz, ama muhtemelen kötü bir ruh hali içinde olan birinin yanında olmaya dayanamazsınız. Çünkü bu sizi çok rahatsız hissettirir. Aslında, nasıl tepki vereceğinizi gerçekten bilmiyorsunuz ve sadece ruh hallerinin olumlu bir şekilde değişmesini istiyorsunuz. Bu sadece onlar için endişelenmenizden dolayı değil, aynı zamanda sizde uyandırdığı sinir bozucu duygulardan kurtulmak için de geçerlidir.

Bencil değilsiniz. Bu tamamen doğal bir tepki. Genellikle bunun nedeni, size üzüntü veya öfke duygularıyla nasıl başa çıkacağınız ve onları nasıl kabul edeceğinizin öğretilmemesidir.

Kendinizi sorumlu hissediyorsunuz

Bunun mantıklı veya rasyonel bir temeli olmamasına rağmen, bazen partnerinizin kötü ruh halinden sorumlu hissetmekten kendinizi alamazsınız. Neden kızgın olduklarını çok iyi biliyor olmanız önemli değil ve bunun sizinle hiçbir ilgisi yok. Size kaç kez bununla hiçbir ilginiz olmadığını söyledikleri önemli değil. Her nasılsa, hala onların sinirliliğinin sebebinin siz olduğuna ya da en azından bunu düzeltememekten suçlu olduğunuza inanma eğilimindesiniz.

Partnerinizin Kötü Ruh Haliyle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Yukarıdaki reaksiyonlar en yaygın olanlarıdır. Ancak, bir şeyler yapabilirsiniz. Aslında, eşinizi daha iyi desteklemek için çalışırken aynı zamanda kendi duygularınızı koruyup besleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

Kendinize hakim olun

Kendi ruh halinizin eşinize bağlı olmasına izin veremeyeceğinizin farkına varmalısınız. Çünkü eğer yaparsanız, artık size ait olmayacak. Partnerinizin öfkesinden etkilenmeye izin vermek son derece kolay olsa da, kendinize düşünmek ve rasyonelleştirmek için alan tanımalısınız. Kendinize sorun olup olmadığını sorun. Gergin veya alıngan hissetmek için gerçekten bir nedeniniz var mı? Yoksa sadece partnerinizi mi taklit ediyorsunuz?

Bu tür bir döngü tespit ederseniz, durdurmayı ve değiştirmeyi deneyin. Otomatik düşüncelerinizi ve içsel diyaloğunuzu izleyin ve bunlara dikkat edin. Bu yorum, belirli bir şekilde hissetmenize yol açacaktır.

“Ona olanlardan ben sorumlu değilim” veya “Yemek yerken benimle böyle konuşmamalı” diye düşünürseniz, öfkeniz kaçınılmaz olarak tırmanacaktır. Tam tersine, “Huzursuz olması anlaşılabilir, bana karşı kişisel bir şey değil” diye düşünürseniz, dengede kalabilirsiniz.

Partnerinizin duygularını doğrulayın

Empatik olmaya çalışın ve sizin neye ihtiyacınız olduğunu değil, eşinizin neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Ana dürtünüz, daha önce de belirttiğimiz gibi, onların kötü ruh halini ortadan kaldırmaya çalışmak olacaktır. Bunun için çözümler sunmaya çalışabilir, sorunu en aza indirebilir veya konuyu değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, gerçekte, bu yalnızca durumu ağırlaştırır ve gerekli olan tek şey şefkatle dinlemek olduğundan çiftin yanlış anlaşıldığını hissetmesine neden olur.

Hayatlarını düzeltmeye veya onlara nasıl davranmaları gerektiğini söylemeye yönelik cazibenize direnmeye çalışın ve bunun yerine sadece dinleyin, bağlantı kurun ve diğerinin yargılanma veya kesintiye uğrama korkusu olmadan kendilerini özgürce ifade edebileceği güvenli bir alan olun.

Empati pratiği yapın

Ekpati, empati için tamamlayıcı bir kavramdır. Başkalarının duyguları tarafından boğulmaktan kaçınmak çok önemlidir. Yardımcı olmak ve aynı zamanda eşinizin ruh halinden zarar görmemek istiyorsanız, kendinizi uzaklaştırmayı öğrenmelisiniz. Bu, onları terk etmek veya sorunlarıyla baş başa bırakmak anlamına gelmez. Ancak, zihinsel sağlığınıza öncelik vermek ve kendinizin sürüklenmesine izin vermemek anlamına gelir.

Bunun için partnerinizi dinleyin ama olaylara farklı bakabileceklerini unutmayın. Rahat ve tarafsız kalmaya çalışın ve duygularını düzenlemenin veya durumlarını çözmenin sizin işiniz olmadığını unutmayın.

Bunu söylemesi basit ama uygulaması çoğu zaman zordur. Sizin açınızdan biraz vicdani çalışma gerektirebilir. Derin bir nefes alın ve eşinizle etkileşime girdikten sonra kendinizi düzenleyebilmeniz için yalnızlık anları ve boşlukları bulmaya çalışın.

Profesyonel yardım isteyin

Çoğu insan gibi siz de partnerinizin kötü ruh hali ile ara sıra uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte, durum böyle olsa bile, sitemlerden, çatışmalardan ve daha fazla rahatsızlıktan kaçınmak için önceki stratejileri yararlı bulacaksınız. Ancak, diğerleri bu gerçekle neredeyse her gün yüzleşiyor.

Aslında, duygularını düzenlemeyi öğrenmemiş olan bir kişinin yaşamına öfke ve hayal kırıklığı nispeten kolay bir şekilde sızabilir. Ayrıca, bu bariz öfke çoğu zaman depresyonu gizleyebilir. Bu durumlarda profesyonel yardım almak çok önemlidir.

Partneriniz, kötü ruh halinin neredeyse sabit hale geldiğini fark etmemiş olabilir. Onlarla dürüst ve iddialı bir konuşma, onların farkına varmalarına ve yardım aramaya karar vermelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca inkar içinde olmaları ve sinirliliklerini küçümsemeleri de mümkündür. Eğer öyleyse, bu durumlarla etkilenmeden nasıl başa çıkacağınızı bilmek için belki de profesyonel rehberlik almalısınız.

Bazı durumlarda kendi iyiliğinizi korumak için sizin için en sağlıklı seçenek partnerinizden uzaklaşmak ve ilişkiyi bitirmek olabilir. Tabii ki, bir çiftin her iki üyesi de her zaman birbirini dinlemeli ve desteklemelidir. Ancak, eşinizin duygusal durumunun ruh sağlığınızı etkilemeye başladığını ve harekete geçmek istemediğini fark ederseniz, kendinizi korumalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • González, J. L. (2005). Empatía y ecpatía. Avances en Salud Mental Relacional4(2), 1.
  • Painuly, N., Sharan, P., & Mattoo, S. K. (2005). Relación de la ira y los ataques de ira con la depresión. RET: Revista de Toxicomanías45, 11-18.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.