Partnerinizin Kokusu Sizi Rahatlatabilir

Partneriniz etrafta olmadığında, özellikle de geceleri, onun kıyafetlerinin bir parçasını etrafınızda bulundurmayı seviyor olabilirsiniz. Aslında bilim, sevdiğiniz birinin kokusunun daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor.
Partnerinizin Kokusu Sizi Rahatlatabilir
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sevdiğiniz kişinin tişörtünü, ceketini veya başka bir giysisini kokladığınızda size daha yakın olduklarını hissedersiniz. Partnerinizin kokusu, onları ve ortak duygu ve deneyimlerinizi hatırlamanızı sağlar. Bu bir fetiş değildir, sadece size zevk veren bir şeydir. Dahası, bu artık bilim tarafından onaylanmıştır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, partnerinizin kokusunun beyniniz üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor. Hatta uykuya dalmanıza bile yardımcı olabilir.

Bu nedenle, partnerinizle birlikte olamadığınızda, yakınınızda onun giymiş olduğu bir süveter veya bir tişört olması iyi bir fikirdir. Bu şekilde, uzakta olsalar bile onlara yakın hissedebilirsiniz. Hayatınızı paylaştığınız o özel kişinin benzersiz kokusu duyularınızı rahatlatacak.

Ancak, bu sadece esenlik duygunuzu iyileştirmez. Aslında, daha derin ve dinlendirici bir uyku uyumanızı da sağlar. Bunun nedeni, aşkın kimyasının, aşıklar arasında ortak bir sihirli büyü oluşturan o görünmez parçacıklar olan koku dilini kullanmasıdır.

sevgilisini koklayan adam

Partnerinizin kokusu uykunuzu iyileştirir

Partnerinizi oldukları kişi için mi yoksa kokuları için mi seviyorsunuz? Bu tuhaf bir soru gibi görünebilir, ancak aslında konumuzla alakalıdır. Koku, çekimde önemli bir bileşendir. Hatta cinsel çekicilikte bile rol oynar. Partnerinizin yaydığı kimyasal sinyaller, güçlü ve vazgeçilmez bir iletişim şeklidir.

Her insanın kendine özgü bir kokusu vardır. Bunun nedeni apokrin bezleri tarafından salgılanan feromonlardır. Bu sinyaller, beyninizdeki koku alma reseptörlerine ulaşarak belirli duyguları harekete geçirir. Ancak herkesin kokusu sizde aynı etkiyi yaratmayacaktır.

Partnerinizin benzersiz bir kokusu vardır ve beyniniz ona olan bağlılığınızı ve ona yakın olma ihtiyacınızı tanır. Bu iyi bilinen bir gerçektir.

Koyun saymayın, eşinizin tişörtünü yakınınızda tutun

Partneriniz yokken uyumakta zorluk çekiyor musunuz? Öyleyse koyun saymayın veya uyku hapı almayın. Psychological Science dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, eşinizin tişörtünü yastığınıza koymak, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

British Columbia Üniversitesinden Dr. Marlise Hofer çiftlerle bir çalışma yürüttü. Partnerlerden birinin deodorant ve parfüm kullanmadan 24 saat boyunca bir tişört giymesini istedi. Daha sonra, diğer partnere üzerinde uyuması için iki yastık teklif edildi. Birinde partnerinin tişörtünün kokusu, diğerinde yabancı bir koku vardı.

Daha sonra iki gece üst üste, bir gece bir yastıkla diğer gece diğer yastıkla uyumaları gözlendi. Sonuçlar hem önemli hem de açıklayıcıydı. Katılımcılar partnerlerinin tişörtleriyle yattıklarında daha derin ve daha dinlendirici bir uykunun tadını çıkardılar.

Çalışmanın yazarları, partnerinizin kokusunun rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna vardı. Aslında, melatonin içeren uyku hapları almak kadar etkilidir.

yastığa sarılan kadın

Aşk ve koku alma duyunuz: İnkar edilemez bir bağlantı

Aşk ve koku alma duyusu birbiriyle ilişkilidir. Aslında, çekim ve koku alma duyusu arasında tartışmasız bir bağ vardır. Sevdiklerinizle paylaştığınız her dokunuş, arzu ve düşüncenizde mevcuttur. Üstelik sevdiğinizden uzaklaştığınızda kokularını da özlersiniz.

Özlediğiniz şey, özellikle size çekici gelen kendi kokularıdır. Bazı araştırmalar bu önemli ilişkiyi doğrulamaktadır. Aslında, Dresden Teknoloji Üniversitesi bu konuda araştırmalar yapmış ve koku alma duyusu olmayan insanların daha az güvende hissettiklerini ve romantik ilişkiler kurmakta daha büyük problemler yaşadıklarını keşfetmiştir.

Bu nedenle, partnerinizin kokusu, kaleydoskopta sevgi ve çekim olarak tanıdığımız bir başka prizmadır. Cildinizden beyninizin derinliklerine kadar uzanan, sizi memnun eden ve esenlik, denge ve mutluluk duygularınızı güçlendiren görünmez bir dildir.

Sevdiklerinizden uzakta olduğunuzda, tişörtlerinden birini yastığınıza geçirerek ona yakın hissedebilirsiniz. Daha da rahatlatıcı ve keyifli bir deneyim için aslında onların tişörtlerinden birini giyip uyuyabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Aşkın Kimyası: Neden Aşık Oluruz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Aşkın Kimyası: Neden Aşık Oluruz?

Albert Einstein, o özel kişiye aşkımızı tamamen kimyasal bir şekilde açıklamanın bütün büyüyü yok edeceğini söylemiş. Ancak sevsek de sevmesek de n...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Croy I, Bojanowski V, Hummel T. Men without a sense of smell exhibit a strongly reduced number of sexual relationships, women exhibit reduced partnership security – a reanalysis of previously published data. Biol Psychol. 2013 Feb;92(2):292-4. doi: 10.1016/j.biopsycho.2012.11.008. Epub 2012 Nov 22. PMID: 23178326.
  • Hofer, Marlise (2020) The Scent of a Good Night’s Sleep: Olfactory Cues of a Romantic Partner Improve Sleep Efficiency. Psychological Science. https://doi.org/10.1177/0956797620905615

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.