Logo image
Logo image

Partneriniz Neden Size Sevgi Göstermiyor?

4 dakika
Bir partnerde soğukluk ve duygusal bağ eksikliği, kendi kişisel koşullarından veya ilişkinin kendisinden kaynaklanabilir. Partnerinizin size sevgi göstermediğini hissetmenizin nedenlerini ve sorunu nasıl çözeceğinizi tartışıyoruz.
Partneriniz Neden Size Sevgi Göstermiyor?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir ilişkinin başarılı olması için sadece ortakların birbirini sevmesi değil, aynı zamanda bu sevgiyi birbirlerine iletmeleri gerekir. Ya da en azından sevildiklerini algılamalılar.

Partnerine taptığını ve ilişkilerinden son derece mutlu ve memnun olduğunu iddia edenler var. Ancak, gerçekte, eşleri aynı hissetmiyor. Aslında, desteklendiklerini veya değer gördüklerini hissetmiyorlar. Bu nedenle, partnerinizin size sevgi göstermediğini düşünüyorsanız, ilişkinizde neler olup bittiğine daha yakından bakmanız önemlidir.

Bu, birçok değişkenden etkilenen karmaşık bir durumdur. Aslında, aşkınızın bittiğini, yanlış bir şey yaptığınızı veya partnerinizin başka birini bulduğunu düşünmek oldukça yaygındır. Yine de, ilişkinizi engelleyen bir iletişim sorunu veya kişisel bir durum olabilir. İşte bunun olmasının bazı nedenleri:

Partneriniz size neden sevgi göstermiyor?

Partnerinizin size sevgi göstermediğini düşünmenizin birçok nedeni olabilir. Belki de onlardan daha fazla fiziksel teması, daha büyük bir bağlılığı veya daha tatlı ve daha empatik bir tavrı kaçırıyorsunuz.

Gerçekte, hepimizin farklı beklentileri var, dolayısıyla algılarımız da farklı. Ancak, duygunuz muhtemelen aşağıdaki nedenlerden birinden kaynaklanmaktadır.

Some figure
Sevgi eksikliğinin arkasında genellikle etkisiz iletişim vardır.

1. Aşk diliniz aynı değil

Bu, en kötüsünü düşünmeye başlamadan önce her zaman kendinize sormanız gereken kilit bir noktadır. Hepimizin sevgiyi ifade etmesinin farklı yolları olduğu gerçeğidir. Bu nedenle, belki de yolunuz partnerinizinkiyle örtüşmüyor.

Örneğin, sürekli olarak hem sarılmaya ve öpüşmeye ihtiyaç duyan hem de ihtiyaç duyanlar varken, diğerleri partnerlerinin eşliğinden ve paylaşılan kaliteli zamandan daha memnunlar. Aynı şekilde, bazı insanlar için hediyeler şefkatle eş anlamlıyken, diğerleri için eşlerinin gerçekleştirdiği küçük jestler ve günlük nezaket eylemleridir.

Partnerinizin size sevgi göstermediğini düşünüyor olabilirsiniz, belki de bunu sizin dilinizden farklı bir dilde yapıyordur. Bu nedenle, sevgi gösterme şeklinizi belirlemeyi ve buna değer vermeyi öğrenmek size yardımcı olacaktır.

2. Bağlanma stilleri

Sevginizi gösterme şekliniz ve derecesi, büyük ölçüde anne babanız, arkadaşlarınız, partnerleriniz ve önceki partnerlerinizle olan geçmiş deneyimlerinize bağlıdır. Gerçekten de, tüm yaşanmış deneyimleriniz sizi şekillendirir. Bununla birlikte, çocuklukta kurduğunuz ve yetişkin ilişkilerinde tekrarlayıp sürdürdüğünüz bağlanma bağı özellikle önemlidir.

Eşiniz kaçınan bir bağlanma stili sergiliyorsa, muhtemelen sevgisini açıkça ifade etmekte zorlanacak ve zaman zaman içine kapanabilir ve soğuk olabilir. Bu, savunmasız ve duygusal olarak başka bir insana bağımlı olma korkusundan kaynaklanmaktadır. Bu sizi sevmedikleri anlamına gelmez.

Kaygılı bir bağlanma stiliniz varsa da zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu durumda, eşinizin sevgisini sürekli olarak doğrulamanız gerekebilir ve tutumlarındaki her küçük değişiklikte kendinizi güvensiz hissetme eğiliminde olabilirsiniz. Durum buysa, size sevgi göstermedikleri doğru olmasa da,  güvensizliğiniz size bunun asla yeterli olmadığını hissettirir.

3. Hedefler ve beklentiler

Acı ve hayal kırıklığını önlemek için ilişkinizde gerçekçi ve ayarlanmış beklentileri yönetmek çok önemlidir. Partnerinizin sizi sevmediğini düşünüyorsanız, bunun nedeni ikinizin de ilişkinizden ne beklediğinizi en başından belli etmemiş olmanız olabilir. Örneğin, belki biriniz diğerinden daha ilgilisiniz, daha fazla bağlılık arıyor veya ilişkide diğerinin atmak istemediği belirli adımları atması gerekiyor.

Bu, partnerinizin sizi sevmediği anlamına gelmez, daha çok farklı bir ritim izlediği ve ilişkinizi farklı bir şekilde algıladığı ve yansıttığı anlamına gelir. Bu nedenle, bireysel ve ortak hedeflerinizi netleştirmek yanlış anlamaları önlemek için önemlidir.

4. Stres ve kişisel durumlar

Siz sadece bir insansınız ve hayatınızın belirli alanlarında başınıza gelenlerin etrafınızdakileri de etkilemesi kaçınılmazdır. Örneğin, iş stresi, aile sorunları veya kişisel düzeyde herhangi bir zorluk yaşıyorsanız, eşinizle ilişkiniz muhtemelen etkilenecektir.

Bu, özellikle partneriniz iletişim kurmayan bir kişiyse geçerlidir. Çünkü endişelerini sizinle paylaşmak yerine kendilerini izole etmeyi ve kendilerini kapatmayı seçeceklerdir. Bu iletişim eksikliği, ruh halindeki değişikliğin sevgi eksikliğinden veya ilişkinizdeki bir sorundan kaynaklandığını düşünmenize neden olabilir, ancak aslında durum böyle değildir.

5. İlişkideki zorluklar

Bazen, eşiniz size sevgi göstermediğinde, bunun artık gerçekten böyle hissetmedikleri için olduğu göz ardı edilemez. Gerçekten de, rutin, günlük yükümlülükler ve geçen yıllar genellikle bir ilişkinin bozulmasına neden olabilir. Aslında, ortakların ilişkiyi normal kabul etmelerini ve onu geliştirmeyi bırakmalarını sağlayabilirler. Sonuç olarak, aşkın alevi söner ve suç ortaklığı duygusal mesafeye dönüşür.

Açıkçası, bu tür bir durumda, sevgi gösterileri daha az olacaktır. Bununla birlikte, ilişkinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini gösteren bir işaret olabilir, mutlaka sona ermesi gerektiği anlamına gelmez.

6. Girişkenlik eksikliği

Son olarak, sevgi eksikliğinin, ilişkiyi bitirmek için ifade edilmemiş bir arzunun sonucu olması mümkündür. Bir ilişkiyi bitirmek hiçbir zaman kolay değildir ve bazı insanlar, çatışma korkusuyla, diğerine zarar vermek istememek, hatta söylemek için doğru zamanı bile bulamayarak, soğukluk ve ilerleyici kayıtsızlık gibi pasif-agresif tavırlar benimsemeyi seçerler. Aslında, diğerinin neler olduğunu anlamasını ve ilişkiyi onların yerine sonlandıracağını umarlar.

Some figure
Partnerinize nasıl hissettiğinizi ve ne istediğinizi hissettirmeye çalışmak, genellikle birlikte yaşamayı zorlaştırır.

Sorumluluk almak

Gördüğünüz gibi, vakalar son derece çeşitli olabilir ve nedenleri de çeşitli olabilir. Bu nedenle tüm durumlar için tek bir geçerli açıklama sunmak mümkün değildir. Ancak, altında yatan sebep ne olursa olsun, gitmesine izin vermemek önemlidir.

Bir ilişkide sevilmediğini, değer görmediğini, reddedildiğini veya yanlış anlaşıldığını hissetmek son derece acı verici, yorucu ve zararlıdır. Bu nedenle, birbirleriyle açık ve dürüst iletişim kurmak esastır. Rahatsız edici sorular sorun ve cevapları dinlemeye ve değişiklik yapmaya istekli olun. Bu tür değişiklikler, hem tutumlarınızı değiştirdiğinizde, hem de müzakere edip anlaşmaya vardığınızda veya hatta belki de ilişkiyi sonlandırdığınızda kesinlikle gerçekleşecektir.

Söylemeye gerek yok, bu süreci yürütmek kolay değil. Bu nedenle profesyonel yardım almayı tercih edebilirsiniz. Bu, durumu analiz etmenize ve ardından uygun önlemleri alabilmenize yardımcı olmak için mükemmel bir alternatif olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chapman, G., & Campbell, R. (2016). The 5 Love Languages. The secret to love that lasts. Moody Publishers.
  • Feeney, J., & Noller, P. (2001). Apego adulto. Bilbao: Desclée de Brouwer.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.