Size Sevgi Gösteren ve Sizi Asla Bırakmayanlara Değer Verin

Sizinle gerçekten hayatlarını paylaşmak isteyenler, sağlıklı ve karşılıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.
Size Sevgi Gösteren ve Sizi Asla Bırakmayanlara Değer Verin
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2022

Bernabé Tierno’nun Aprendiz de Sabio (Bilgenin Çırağı) adlı kitabında dediği gibi kimse sevgi ihtiyacımızı sorgulayamaz. Yiyecek, hava, ışık, su veya güneş ihtiyacımız kadar temeldir. Ayrıca aşk kendiliğinden ve doğal bir duygudur. Bu nedenle size sevgi gösteren ve sizi asla bırakmayan insanlara değer vermeyi unutmamalısınız.

Birinin sizi sevmesini istemek, birinin sizi sevmesini yasaklamak kadar akıl almaz bir şeydir. Bunun nedeni, tüm aşkların kendiliğindenlik ve içsel özgürlükten kaynaklanmasıdır. Ne hissettiğinizi veya başkalarında kışkırttığınız duyguları kontrol edemezsiniz.

“Beni aramamanı, bulmanı, bana bakmamanı, beni yakalamanı, benimle konuşmamanı, beni hissetmeni, beni sevmemeni öneriyorum. Teslim olursun, hiç öyle olmadan kendin olursun.”

-Alejandro Esparza-

Sevdiğiniz zaman, bunu tüm varlığınızla yaparsınız. Vücudunuzu, duyularınızı ve tabii ki, kalbinizi kullanırsınız. Bu karşı konulamaz bir şeydir. Bazen güzeldir ve bazen de acı vericidir. Bununla birlikte, her zaman size kendiniz hakkında bir şeyler öğretir.

elinde şemsiye tutan kırmızı ağaç önünde kadın

Size sevgi gösterenlere değer verin

Bazen aşkın acı çektirdiğini düşünürsünüz ve sevmek için acı çekmeniz gerekir. Ancak bu yanlıştır. Ayrıca sizi sağlıklı ve dengeli bir ilişkiden uzaklaştırır. Sevmeli, paylaşmalı ve bir çift olmanın tadını çıkarmalısınız. Sevin, ama aynı zamanda kendi alanınızı da koruyun. Aslında kendin olun.

Bazen kendinizi karşınızdaki kişiye ilgi gösteren sadece sizmişsiniz ve ona “Seni seviyorum” demek isteyen sadece sizmişsiniz gibi görünen bir durumda bulursunuz. Bu, sizinle konuşmak istemedikleri için sizi aramadıklarını kabul etmenizi daha da zorlaştırıyor. Ayrıca sizi görmek istemedikleri için sizinle buluşmamak için bahaneler uyduruyor olabililer. “Seni seviyorum” demiyorlar; çünkü böyle hissetmiyorlar.

Egonuz onların sizi görmezden gerçeğini kabul etmeyecektir. Bahane arayacaktır. Bu nedenle, kendinize “Şu anda çok meşgul”, “Telefonu duymadı” veya “Beni sevdiğini söylemekten korkuyor” gibi şeyler söylüyorsunuz. Ancak, gerçekçi olmanız ve durumu olduğu gibi görmeniz gerekir. Sizi sevmiyorlar ve onları buna zorlayamazsınız.

“Aşkın anlaşılması gerekmez. Sadece gösterilmesi gerekir.”

-Paulo Coelho-

Aksine biri size ilgi gösteriyorsa, sizi arıyorsa, size yazıyorsa ve sizinle ilgili endişeleniyorsa o ilgiye değer vermelisiniz. Bu onların size olan sevgilerinin ve saygılarının samimi bir göstergesidir. Aslında, spontane bir sevgi gösterisi doğrudan kalpten gelen bir şeydir. Ayrıca, neyin gerçekten önemli olduğunu düşünmenizi sağlar.

Yanınızda olmak isteyeni sevin

Gerçekten yanınızda olmak isteyen biri, nasıl olduğunuzu görmek için sizi arar. Zor anlarınızda yanınızdalardır. Gözlerinizin içine bakarlar ve söyleyeceklerinizi dikkatle dinlerler. Sana kim olduğunuz için saygı duyuyor ve değer veriyorlardır. Size olan hayranlıklarını göstermekten çekinmezler. Doğrusu sizi seviyorlardır.

Biri yanınızda olmak isterse, ister partner ister arkadaş olsun, ona her zaman güvenebilirsiniz. Onlarla birlikteyken zamanı unutursunuz ve saate bile bakmazsınız. Aslında zaman siz farkında bile olmadan hızlanır.

Walter Riso, bir çift söz konusu olduğunda, partnerinizle bütünleşmek için gerçek bir arzunuz olmadığında “bir olmak” ile “duygusal olarak birlik olmak” arasındaki farkı nasıl ayırt edeceğinizi bilmenizin önemli olduğunu iddia ediyor. Bu, ikinizin de kendi özelliklerinizi ve farklılıklarınızı koruduğunuz bir bağınız olduğu anlamına gelir.

İlişkilerinizde karşılıklılık arayın

Bir aşk ilişkisinin ya da bir arkadaşla olan ilişkinin yürümesi için karşılıklılık olması gerekir. Walter Riso, kitabında, Manuel Para Yok Morir Por Amor (Aşktan Ölmemek için Pratik Uygulama Rehberi) ‘de, Aristo ve Aziz Thomas düşüncelerle benzerlik gösterir. Aslında, adil bir sevginin hem dağıtım adaletini (yük ve faydaları çiftin üyeleri arasında orantılı olarak dağıtma) hem de değişme adaletini (herhangi bir biçimde sahtekarlık ve aldatmadan kaçınma) birleştiren bir aşk olduğunu iddia eder.

uçurumun kenarında el ele çift

Riso için bir ilişki karşılıklılık üzerine kuruludur. Bu, herhangi bir duygusal ve maddi alışverişin dengeli ve adil olduğu ve ayrıcalıkların adil bir şekilde dağıtıldığı anlamına gelir. Ayrıca iki kişi arasında hak ve görevlere erişim eşittir ve hiçbiri diğerinden yararlanmaya veya sömürmeye çalışmaz. Aslında ikisi de diğerinden daha fazlasını hak ettiğini düşünmüyor.

“Hayatın bir anlamı yoktur, ona yaptıklarınla, tutkunu olduklarınla, yanılsamalarınla anlam verirsin. Evreni kendi özelliklerine göre inşa ediyorsun.”

-Walter Riso-


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.