Logo image
Logo image

Paleolitik Diyet: Beslenme ve Genetik

3 dakika
Paleolitik diyet bu günlerde çok popüler hale geliyor. Peki bilimin bu konu hakkındaki görüşü ne? Gerçekten etkili mi? Bununla ilgili daha fazlasını bugünkü yazıda okuyun!
Paleolitik Diyet: Beslenme ve Genetik
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son zamanlarda, onları takip eden herkes için mucizevi sonuçlar vaat eden birçok diyet ve beslenme teorisi ortaya çıktı. Bunlar, kalori saymak ya da aç kalmak zorunda kalmadan kilo vermekten, daha uzun bir yaşam ve daha iyi bir sağlık garanti etmeye kadar uzanır. En popüler olanlardan biri Paleolitik diyettir.

Bu beslenme sisteminin herhangi bir yararlı etkisi var mı? Yoksa kitap satmak ve biraz para kazanmak için sadece bir numara mı? Bu yazıda, bu diyet hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedeceksiniz.

Paleolitik diyet: Tüm bunların anlamı nedir?

İnsanlar Paleolitik diyete “Paleo diyeti” diyorlar. Bu diyet, genetiğimizin vücudumuz üzerindeki etkisinde temel bir rol oynadığı fikrine dayanmaktadır. Bu nedenle, insanlar tarımın beraberinde getirdiği yeni gıdalara adapte olamadı.

Evrimin vücudumuzu son derece yavaş bir şekilde değiştirdiğini de iddia ediyorlar. İşte bu nedenle Neolitik dönemden sonra atalarımızın yemeye başladıkları yeni yiyecekler vücudumuz üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Bundan dolayı, bu diyetin savunucuları, sadece mağara adamlarının yediklerini yemeye geri dönmemizi öneriyorlar. Bu, sadece et, balık, sebze, meyve, tohum ve bazı kök ve yumruları tüketmemiz gerektiği anlamına gelir.

Some figure

İlk bakışta, Paleolitik diyetin kabul ettiği yiyeceklerin listesi çoğu insan için makul görünüyor. Sonuçta, insanların çoğu bunları sağlıklı yiyecekler olarak görüyor. Bununla birlikte, insanlar için Paleo diyeti tartışmalı çünkü buğday ve tüm türevlerini yemenin gerçekten kötü olduğunu belirtiyorlar.

Neden tahılların sizin için kötü olduğuna inanıyorlar?

Paleolitik diyet hayranları için tahıllar en kötü sağlık düşmanlarından biridir. Bu beslenme programının ilk savunucularından Robb Wolf, bu diyeti yaygınlaştırdığından beri, takipçileri bu yemeği yoğun bir şekilde eleştirdi. Tarımın insanlık tarihindeki en büyük hatalardan biri olduğunu iddia ediyorlar.

Mağara adamı diyetinin savunucularının tahılları kötülemek için kullandıkları ana argümanın iki bölümü vardır. Her şeyden önce, tahılların önemli bir besin değeri olmadığını iddia ediyorlar. Özellikle, size yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz besinleri sağlayamayacaklarını söylüyorlar. İkincisi, tahılların antinutrientlerle dolu olduğuna inanıyorlar. Bu maddeler vücudunuzun tüm vitamin ve mineralleri emme yeteneğini engeller. Ve daha kötüsü de, bu maddelerin sizi hasta etmeleri.

Toplumun ekmek ve gevrekleri her zaman iyi şeyler olarak görmesi onlar için önemli değil. Paleolitik diyeti uygulayan insanlar, bu yiyecekleri hayatlarından tamamen çıkarmak zorundadır. Peki ama buna değer mi? Bu diyet gerçekten işe yarıyor mu?

Paleolitik diyeti destekleyen bilimsel kanıtlar

Beslenmenin temel sorunlarından biri, bilim adamlarının hala çözülen her şeyi yapamamalarıdır. Bir diğer önemli sorun da şu ya da bu diyetin etkilerini kanıtlamak için klinik çalışmalar yürütmenin çok zor olmasıdır. Neyin sağlıklı ve neyin sağlıklı olmadığı konusunda resmi bir bilimsel fikir birliği olmamasının nedenleri bunlardır.

Bununla birlikte, Paleo diyetiyle ilgili en son kanıtlar, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde çok faydalı etkileri olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle uzmanlar, bir ay boyunca Paleo diyetini uygulamayı tavsiye ediyorlar. Bundan sonra, ona kalıcı olarak bağlı kalıp kalmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Some figure

Peki bu diyete göre ne yiyebilirim?

Paleolitik diyetin temeli çok basittir: Sadece atalarınızın vahşi doğada bulabildiği yiyecekleri yiyin. Tüm tahılları kesmek zorundasınız, ancak hayvanlardan veya bitkilerden gelen hemen hemen her şeyi yiyebilirsiniz.

Ayrıca işlenmiş gıdalardan da kaçınmalısınız. Sonuçta, içinde geliştiğimiz ortamda şekerli alkolsüz içecekler veya patates kızartması yoktu. Bunlar çok yeni icatlar olduğu için vücudunuza tahıllardan daha fazla zarar veriyorlar.

Bilimsel araştırmalar pek çok modern diyetleri desteklemese de, Paleolitik diyet bir istisna gibi görünüyor. Yine de köklü bir değişiklik yapmadan önce bir uzmana danışmalısınız. Koşullarınıza bağlı olarak belirli bir diyete uymanın sizin için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu ancak onlar söyleyebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.