Daha Fazla Su İçerek Baş Ağrısından Kurtulun

Eylül 1, 2018

Zaman zaman herkesin başı ağrır, ve hepimizin baş ağrısından kurtulmak için farklı yöntemleri vardır. Baş ağrısına neden olabilecek birçok faktör bulunmasına rağmen çoğu insan tedavi için hızlı ve kolay olduğunu düşündükleri tek bir yöntemi seçer: ilaç tedavisi.

İlginç bir şekilde, nedeni bilinmeyen baş ağrıları için önerilen tedavi yöntemi aynı zamanda en basit, en ucuz ve en güvenli tedavi yöntemidir: su içmek. Fakat, stres veya herhangi bir hastalıktan kaynaklanan baş ağrıları için farklı bir tedavi yöntemi gerekebilir.

Bunun nedeni dehidrasyonun (vücutta oluşan tepkimeler sonucunda moleküllerden kaynaklanan su kaybı) diğer semptomların yanı sıra baş ağrılarına da neden olabilmesidir. Yani bazen Tylenol, ibuprofen veya başka bir ağrı kesici kullanmak problemi çözmez. Eğer baş ağrınızın sebebi sıvı kaybı ise ve ilaç aldıktan sonra ağrınız hafifliyorsa, ilaçla birlikte içtiğiniz su ilacın kendisinden daha yararlı olabilir.

sıvı kaybı nedeniyle başı ağrıyan kadın

Baş ağrısına sıvı kaybının neden olduğu nasıl anlaşılır?

Vücuttaki sıvısı eksikliğinden kaynaklanan baş ağrısı ikincil (sekonder) baş ağrılarından biridir. Bu baş ağrısı bazen hafif olurken bazen de migren kadar şiddetli olabilir.

Vücudumuzun doğru bir şekilde çalışması için sıvıların ve elektrolitlerin doğru dengede olması gerekir. Vücudumuz, terleme ve idrar yapma gibi nedenlerden dolayı her gün sıvı kaybeder. Bu nedenle, terledikten sonra veya başka bir nedenden ötürü sıvı kaybı yaşandığı zaman baş ağrısı oluşabilir. Sıvı kaybı yoğun egzersiz veya çok sıcak hava şartları sonucu olabilir. Bunun yanı sıra, yeterince su içmemek de baş ağrısı için yeterli bir sebeptir.

Çoğu zaman, su içmek veya sıvı bakımından zengin gıdalar tüketmek vücudun sıvı dengesini kolayca normal haline getirir. Fakat, vücudun büyük bir hızla sıvı kaybettiği bazı durumlarda dengeyi sağlamak için sıvı tüketmek yeterli olmaz.

Vücudunuz susuz kaldığında, sıvı kaybına bağlı olarak beyin geçici olarak büzülür veya küçülür. Bu da beyin ile kafatasının birbirinden uzaklaşmasına neden olduğu için baş ağrısına yol açar. Vücudun sıvı dengesi düzeldiğinde ve baş ağrısı hafiflediğinde ise beyin tekrar normal şekline döner.

Sıvı kaybı nedeniyle oluşan baş ağrısının belirtileri

Sıvı kaybının neden olduğu baş ağrıları hafif veya migren kadar şiddetli olabilir. Bu ağrı başın ön, arka, yan ya da her yerinde meydana gelebilir.

Sinüs baş ağrılarından farklı olarak, sıvı kaybı nedeniyle baş ağrısı yaşayan bir kişi genellikle yüz bölgesinde basınca veya ağrıya maruz kalmaz. Aynı şekilde, stresin yol açtığı baş ağrıları gibi, boynun arkasında da bir ağrı olması söz konusu değildir.

Sıvı kaybı nedeniyle oluşan baş ağrısının bazı belirtileri:

  • Susuzluk
  • Daha az idrara çıkma
  • Koyu idrar
  • Öğrenme güçlüğü
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Ağızda kuruluk
  • Cilt esnekliğinin kaybı
  • Düşük kan basıncı
  • Kalp hızında artış

Bazı insanlar sadece vücutların büyük bir sıvı kaybı olduğunda baş ağrısı yaşarlar. Ayrıca bu insanlarda normalden daha az terleme, ateş, göz altında çukurlaşma, ciltte buruşma gibi birçok farklı belirti de görülebilir.

Sıvı kaybına bağlı baş ağrısını önlemek

Vücudunuzun sıvı dengesini korumak sıvı kaybının neden olduğu baş ağrısını önlemek için en iyi yoldur. Sık sık başınız ağrıyorsa, bu önleyici tedbir, yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırabilir. Peki vücudunuzun sıvı dengesini korumak için ne kadar su içmelisiniz? İçmeniz gerek su miktarı sıcaklığa, yaptığınız aktivitelere ve vücut ağırlığınıza göre değişmektedir.

Gün içinde su içmenizi hatırlatan birçok ücretsiz mobil uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanmak sıvı dengenizi korumak için mükemmel bir yol olabilir. İhtiyacınız olan su miktarını hesaplamak için kilonuzu, aktivite seviyesini ve sıcaklığı kullanan bir uygulama seçmelisiniz. Böylece, gün içinde içtiğiniz sıvıları takip ederek, önerilen miktarı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

su içen kadın

Farklı nedenlerle oluşan baş ağrısı

Stres ve endişe baş ağrısına en büyük nedenlerindendir. Düzenli olarak spor ve gevşeme egzersizleri yapmak, baş ağrılarını önlemek veya hafifletmek için iki harika yoldur. Biz size her ikisini de kapsayan bir seçenek öneriyoruz: yoga.

Ağrınızın devam etmesi veya artması durumunda baş ağrınızın nedeninin belirlenmesi için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayın, baş ağrınızın nedeni ne olursa olsun, ana nedenini ele almak önemlidir, ayrıca ilaçlar sadece semptomları hafifletir.