Logo image
Logo image

Öz Saygıya Dair Kendinize Değer Vermenize Yardım Edecek 7 Söz

5 dakika
Öz Saygıya Dair Kendinize Değer Vermenize Yardım Edecek 7 Söz
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendinize değer vermek, hala birçoğumuz üzerinde çalışmak zorunda olduğumuz bir görevdir. Sahip olduğumuz tüm iyilikleri, güçlü yanlarımızı ve yetenekli olduğumuz yetenekleri tanımlamak, eğer yerine getirilmiş bir yaşama sahip olmak istiyorsak önemlidir. Böylece, benlik saygısının tırnakları bir pusula gibi davranır. Kendimizi sevgimizi güçlendirmek için bize doğru yönde işaret edebilirler.

Bunun kolay bir iş olmadığını biliyoruz. Birçok insan kendi ihtiyaçlarını karşılamaya ve teslim olmayı bırakmaya karar verir. Birçoğu, başarısız bir girişimde kendilerini terk eder çünkü öz-sevginin çabaya katılması anlamına gelir. İçinizdeki canavarlarla yüzleşmek demek. Ancak buna değer. Kendinizi kucaklamak ve ayağa kaldırmak kadar güzel başka bir şey yoktur. Kendinizin en iyi arkadaşı ve ana sevgilisi olmak, size kendinizi canlı ve mutlu hissetme fırsatı verir.

Tek başına bir cümlenin kendi kendine sevginin alevini aniden ateşlemeyeceğini biliyoruz. Ancak sizi bunun üzerine düşünmeye davet edecektir. Ve bu alıştırmadan, derin ve yararlı dersler alabilirsiniz. Bu nedenle, yanlış olma korkusu olmadan, benlik saygısı ifadelerinin bize kendimizi sevgi ile tedavi etmenin değerini hatırlatmaya değer olduğunu söyleyebiliriz.Bu sözler bize kendimize olan sevgimizi zaman zaman beslememizi hatırlatıyor.

Some figure

Kendi sevgini hak ediyorsun

“Siz kendiniz, tüm evrendeki herkes kadar kendi sevginizi hak ediyorsunuz.”

– Buddha

Bu, günümüzün kelime dağarcığımızda tutmamız gereken öz saygıya dair sözlerden biridir. Değerli ve şefkatli olmayı hak ediyoruz. Aynı şekilde, sevgi kırıntıları ve eksik aşk ve şefkat biçimlerini dilenmemek ya da almamak şeklinde sağlıklı bir yükümlülüğümüz vardır.

Sevgi, her şeyden önce kendi kendimizi besler. Bize güç verir, güvenlik ve bizi başkalarını sevmeye iter. Hayatlarımızı ve ilişkilerimizi kurduğumuz temel ayaktır. Hayatlarını sevgiden inşa eden kişiler, yıkılması zor olan temeller oluşturur. En önemli şey, hem başkalarından hem de kendimizden gelen sevgiyi alma hakkımızın olduğunun farkında olmaktır.

Kendinize iyi davranın

“Yıllarca kendinizi eleştirdiniz ama bu hiç bir işe yaramadı. Artık kendinize iltifat etmeye çalışın ve neler olacak görün.”

– Louise L. Hay

Sözlerimiz ve değerlendirmelerimizle kendimizi eleştirmek ve incitmek gibi kötü bir alışkanlığa sahibiz. Kendinizi acımasızca yargılamak kolaydır. Bu, birçok insan için bir alışkanlıktır, ancak bunun neden olduğu hasarın düzeltilmesi o kadar basit değildir. Aslında, sürekli olarak, sadece daha büyük ve ağırlaşan bir acı ve ıstırabın sarmalını üretir. Bunu neredeyse her gün ve en kötüsü, farkında bile olmadan yapıyoruz.

Kendimize sürekli saldırı başlatırsak ve kendimizi aldatır ve hor görürsek, iyi bir öz saygıya sahip olmak imkansızdır. Louise Hay bize kendi ifadesiyle bir alternatif sunuyor. Bu yazar ve Amerikalı konuşmacı, kendimize iltifat etmek ve olumlu bir dil kullanmak şeklinde bir felsefeye dayanır. Neden denemiyorsunuz ki?

Kendimize iyi davranmayı hak ediyoruz, kendi takdirimizi hak ediyoruz. Kendimize her şeyi iyi yaptığımızı söylemenin nesi yanlış? Belki de buna alışkın değiliz, ama her şey için ilk kez var. Ve kendinize sevgi göstermek en büyük önceliği hak ediyor.

Daha iyi seçimler yapmak için kendinize saygı gösterin

“Öz saygımız seçimlerimizi işaret ediyor. Otantik benliğimiz ve kalbimizle uyum içinde hareket ettiğimiz her seferinde, kendi saygımızı kazanırız. Bu kadar basit. Her seçim önemli.”

– Dan Coppersmith

Bu, yazımızda diğerleriyle yakından ilişkili olarak benlik saygısından söz eden bir diğer ifadedir. Bu sözü her zaman akılda tutmalıyız. Saygı, gelecekteki kararlarımıza işaret eder. Kendimize sadık kalmak ve doğru olmak, hayatımızdaki her eylemi ve her seçimi belirler. Dahası, kendimize saygı duyduğumuz yol, etrafımızdaki insanlarla olan ilişkiyi işaretleyecektir.

Kendimize değer verir ve destek verirsek, başkalarının da bu tedaviyi sunma olasılığı artacaktır. Kendimizi hor görürsek, kendimizi hesaba katmaz ve kötü davranırsak, başkaları da muhtemelen aynı şeyleri yapacaktır. Kendini öncelik kılma ve sevme meselesidir bu.

Some figure

Başkalarının sizi mutlu etmesine dayanmayın

“Mutluluğunuz ve öz değeriniz için başka birine güvenmeyin. Bundan sadece siz sorumlu olabilirsiniz. Kendinizi sevemez ve saygı duyamazsanız – başka kimse bunu gerçekleştiremez.”

– Stacey Charter

Mutluluk başkalarına bağlı değildir, kimse mutluluk dağıtmaz ya da bunu sunamaz. Gerçek mutluluk bir tutumdur ve içten doğar. Bu nedenle, belirli bir duygusal duruma ne kadar elverişli olursa olsun, hissettiklerimizden sorumlu olan sadece bizleriz.

Sağlığınızın anahtarını başkalarına vermek bir hatadır. Zorlukla farkında olsak bile, durumları dönüştürme gücümüz var. Her şey kendimizi kabullenip sevmekle başlar. Bunu yapmazsak, kimse bizim için yapamaz. Asla unutmayın bunu.

Kendiniz olma arzusu

“Başka biri olma isteği, olduğunuz kişiyi boşa harcamaktır.”

– Marilyn Monroe

Binlerce insan başkası olmayı hayal ediyor. Bu fikirleri hayal ederler, kendilerini arkadaşlarıyla karşılaştırırlar ve “eğer buna sahip olsaydım” ya da “keşke şöyle olsaydım” diye düşünürler… Hayal etmek kötü bir şey değildir, ama hayalle zamanı boşa harcamak kötüdür. Bu insanlar, kendileri olmanın binlerce olasılıkla dolu harika bir şey olduğunu unuturlar. Kendilerinden uzaklaşırlar ve mutsuz olurlar.

Sınırlı sayıda üretildik hepimiz. Yani eşsiziz ve kusurluyuz ama kendimiz için değerliyiz. Senin gibi kimsenin ya da benden başka kimsenin kimsesi yok, ve bu bizi özel ve farklı yapan şeydir. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak değil, kendinizi keşfetmektir önemli olan. Tüm potansiyelinizi uyandırmak ve kendinizi özgünlük temelinde kullanmak için bakışlarınızı yönlendirmek.

Harekete geçmek için kendinize değer verin

“Kendinize değer verene kadar, zamanınıza değer vermezsiniz. Zamanına değer verene kadar, onunla hiçbir şey yapamazsın.”

– M. Scott Peck

Bu, derin bir mesaj içeren benlik saygısı hakkında başka bir sözdür. Kendinize değer vermek, her şeyin başlangıcıdır; tam, mutlu ve başarılı bir hayata bizi götüren sıçrama tahtasıdır. Kendimize değer vermiyorsak, istediğimiz her şeyi yapamayız ve nihayetinde büyümeye devam edemeyiz.

Kendimize değer verdiğimizde, birbirimizi tanımak, kendimize öncelik vermek ve kendimize kendi zamanımızın bir parçasını veriyoruz. Otomatik pilotta yaşamayı bırakıyoruz. Bunun yerine, bilinçli yaşamaya başlarız ve kendi varlığımızın kontrolünü yeniden kazanırız. Zaman, bir kenara ayrılmamamız ve çantada keklik görmememiz gereken değerli bir armağandır.

Some figure

Diğerlerinin görüşleri sizin gerçekliğiniz değildir

“Birilerinin size dair fikri, sizin gerçekliğiniz olmak zorunda değildir.”

– Les Brown

Bizler sosyal varlıklarız ve başkalarının düşüncesi bizi büyük ölçüde etkiler. Ne olduğumuz ve başkalarının bizi ne düşündüğü ile ayırt etmeyi öğrenmeliyiz. Ne istediğimiz ve başkalarının bizim için ne istediği konusunda net olmalıyız.

İyi ya da kötü niyetlerle olsun, etrafımızdaki insanlar kendi görüşlerini bize bildireceklerdir. Ama onlar sadece, sadece fikirlerdir. Paylaşmak ya da kabul etmek zorunda olmadığımız öznel gerçekler. Kişisel saldırılara girmeden sadece onlara saygı duymalıyız. Kendinizi riskli bir duruma sokmamak ve kontrolü kaybetmemek için hatırlamanız gereken önemli şey, istediğiniz şeyi ve kendinize nasıl değer verdiğinizdir. Her şeyden önce, kendinize iyi davranmanız önemlidir.

Görebildiğiniz gibi kendinizi sevmek karmaşıktır çünkü sadece kendinizi tanımakla kalmayıp, kendinize saygı duymayı ve saygı duymayı gerektirir. Benlik saygısı hakkındaki bu alıntılar, kendinize inanmanın en önemli yönlerini hesaba katmanıza yardımcı olabilir, ancak bunu yapmaya başlamak için gücü olan sizsiniz. Kendinize sevgi ile davranın, başarılarınıza değer verin ve iyi yapabileceğiniz birçok şey olduğunu anlayın. Kendinize iyi bakın ve lütfen kendinizi daima dikkate almayı unutmayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.