En Büyük Risk, Risk Almamaktır

Haziran 2, 2017

Aşka, işte, dünyada ve hayatta hayal etmeye devam etmeyen ve başarısız olma korkusuyla hedeflerine ulaşmaya çalışmayan bir kişi, bu hayat yolunda kaybolur. Onlar, ruhlarındaki cesareti bulamayan insanlardır.

Tüm gücümüz ve arzumuz ile istediğimiz bir şey için bir risk almak, insanlar ve kendimiz hakkında bir miktar farkındalık yaratmaya başladığımız günden beri yapılan bir eylemdir. Dolayısıyla, sahte bir koruma kabuğu altında güvenli bir şekilde yaşamaya çalışmak, başlı başına tutkulu, meraklı, canlı ve risk almak isteyen doğamıza karşı olacağından ötürü, kendi başına bir risk unsuru oluşturmaktadır.

“… Gerçekten hızlı bir şekilde değişen bir dünyada, başarısız olacağı kesin olan tek strateji risk almamaktır.”

– Mark Zuckerberg

Hiçbir risk almayanların aldığı risk

Eğer bu hayat yolunda başarısız olmayı nedense kafanıza koyduysanız, yaşamınız boyunca hiç bir şekilde risk almamak, sizi hedefine kesinlikle ulaştıracaktır! Başarısızlıktan korkusu ile elimiz ayağımız bağlı bir şekilde yaşarken, yaşantımız boyunca hiçbir işte başarılı olamayacağımızdan tamamen emin olabiliriz.

Risk almak, yaşamımız idame ettirmek için çok tehlikeli bir çevre de yaşadığımız düşünüldüğünde, nefes almak gibi çok doğal bir ihtiyaçtır. İçinde bulunduğunuz makamı kendinize tahsis etmeye çalışsanız da şunu da unutmayın ki, bu dünyada hiçbir şeyin garantisi yoktur.

Günlük riskler

Eğer bir durup düşünürseniz, risk almanın son derece günlük bir eylem olduğunu ve risk almadan bir günümüzün geçmediğini fark edersiniz. Hiç bunu düşündüğünüz oldu mu? Peki o zaman, bu konuda aşağıdaki örnekleri kullanarak pratik bir egzersiz yapalım:

Çalışmak için her gün evden çıkıp sokağa iniyorsunuz değil mi? İşe giderken yolda bir kaza geçirmeyeceğinizi ya da yolda sizi gasp etmek isteyen bir hırsız ile karşılaşmayacağınızı kim garanti edebilir? İşte tam o anda, hayatınızı tehlikeye atıyorsunuz.

Şimdi, daha basit bir egzersize geçelim sizin için. Bir duş aldığınızda, banyo çok tehlikeli bir şekilde kaygan bir hal alır. Banyoda kayıp düşme korkusu yüzünden bütün bir ömrünüzü yıkanmadan geçirebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Eğer bu örneklere devam edersek, günlük hayatımızda hiçbir şeyin garanti altında olmadığını çok rahat anlarız. Bir gün, bir çocuğunuz olduğunda, onun ve sizin sağlığınız için risk alırsınız. Bir evi kredi ile aldığınızda, kredi ile beraber risk de almış olursunuz. Eğer size teklif yapan iki firmadan birini seçerseniz ya da bir araba satın aldığınız da, yine risk almış olursunuz.

Neden biraz daha ileri gitmiyorsunuz?

Günlük olarak aldığımız risklerin, ne kadar da alelade eylemler olduğunu gördüğümüz üzere, neden biraz daha ileri gitmiyoruz?  Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, varlığımız, doğal çevremize kıyasla çok zayıf kalmaktadır. Dünyamız bize nefes alma, yemek yeme gibi nimetler sunsa da, hiç ummadığımız bir anda ölümümüze de neden olabilir.

Bu nedenle, geceleri uykuya dalmak veya sabah uyanmak sürekli bir tehlike durumu arz ettiğinden, sanırım biraz daha ileri gidip, yalnız olmamayı tercih edeceğim. Bu hayatta mutlu olmak için gereken her riski alacağım.

“Büyük bir aşkın ve büyük başarıların, aynı zamanda büyük riskler taşıdığını da göz önünde bulundurun.”

– Dalai Lama

Eğer hep hayalini kurduğunuz bir meslek varsa, beni tamamlayan ve içimi mutluluk ile dolduran her şeye kendimi adamak adına tüm riskleri  alacağım. Bana önerilen ilk işi sadece para kazanmak için kabul etmeyeceğim.

Hayatımın geri kalanını birlikte geçirmek isterim bir insan varsa hayatımda, reddedilme korkusu ile kasılıp kalmayacağım. Bir ‘hayır‘ cevabı alma riskim olsa bile, ‘evet’ cevabını duymak için gece gündüz çalışacağım.

Eğer hep hayalini kurduğum bir amacım varsa, beni çok mutlu edeceği ve kendimi başarılı olarak göreceğim için, bir şansımı deneyip, olur mu olmaz diye bakacağım.

Attığım her adıma, her gün risk almak zorunda olduğum için, amaçlarıma ve hayallerime ulaşmak ve hayatta güzel işler yapmak için her türlü niyetim var. Hiç bir zaman denemek riskini almayacağım, çünkü tek başına bu dünyanın en büyük riski.