Önümüzdeki 5 Yılda Talep Görecek İşler

Önümüzdeki birkaç yılda en çok talep görecek olan işler, teknolojideki yeni ilerlemelerden yararlanan işlerin yanı sıra teknolojinin yarattığı problemleri çözmeye yardım edecek işler olacaktır.
Önümüzdeki 5 Yılda Talep Görecek İşler

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2020

Dünya, baş döndürücü bir hız ile değişmektedir. Bugün onlar olmadan yaşayamadığımız şeyler bundan sadece birkaç hafta sonra yok olmuş ve unutulmuş olabilir. Bu moda ya da hayatlarımızın daha önemsiz yönleri için geçerli olmasa da, işler gibi daha ciddi konular için geçerli. Dolayısıyla, geleceğe bakmamız gerekiyor. Bunu da akılda tutarak, önümüzdeki beş yıl için en çok talep görecek işler olan şeylere bir göz atmaya değer.

Pek çok yetenek gerektirmeyen rol ve el emeği içeren pek çok iş büyük ihtimalle kısa, orta ve uzun vadede ortadan kalkacaktır. Diğer bir deyişle, eğer bir rol otomatikleştirilebilirse, bu roldeki insanlar makineler ile değiştirilecektir.

Önümüzdeki yıllarda en çok talep görecek işler büyük oranlarda teknoloji ile yakından ilgilidir. Ancak, yeni yaşam tarzlarının ve önceliklerinin taleplerini karşılayan, daha önemli hale gelecek gibi görünen bazı daha geleneksel roller de vardır. Hadi bu işlerden bazılarına daha detaylı bir şekilde bakalım.

“Bir kariyer toplum içerisinde doğar, bir yetenek ise mahremiyet içerisinde.”

Marilyn Monroe

Bilgisayarında çalışırken telefonundan bir şeye bakan bir adam.

1. Gelecekte Talep Görecek İşler – Uygulama Geliştiricisi

İnsan yaşamının tüm yönleri, öyle ya da böyle yavaş yavaş dijitalleşiyor. Bunun bir sonucu olarak ise kullandığımız uygulamaların daha güvenli ve daha kullanıcı dostu olmasının yanı sıra, çok çeşitli pek çok farklı cihaz ile uyumlu olmaları için de artan bir talep var.

Uygulama geliştiricilerinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yapacak çok işleri olacak ve hızla değişen bir ortama hızlı bir şekilde uyum sağlamayı öğrenmeleri gerekecek. Bu; yazılım mühendislerinin, bilgisayar mühendisliği ve sistem mühendisliği okuyan kişilerin ya da uygulama geliştirme konusunda eğitim almış olan kişilerin gerçekleştirdiği bir roldür.

2. Drone Pilotu

Gelecek yıllarda yoğun talep görecek işler listesindeki bir diğer şey de drone pilotluğudur. Tüm kurye hizmetlerinin drone ile yapılması uzun sürmeyecek. Aynı şey, halihazırda yapım aşamasında olan sürücüsüz araçlar dolayısıyla toplu taşıma için de geçerlidir.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte drone taksileri ve volocopterler popüler hale gelecektir. Drone pilotları, mekanikler ve navigasyon sistemlerinde uzman olan insanlar gibi drone’lar hakkında bir iki şey bilen herkes kişiler kısa ve uzun vadede büyük bir talep görecek.

3. Gelecekte Talep Görecek İşler, Tarım-Gıda Mühendisleri

Gelecek yıllarda gıda teknolojisi alanında da büyük değişiklikler de göreceğiz. Gezegenimizin durumu, iklim değişikliğinden tutun da belirli bölgelerin çölleşmesine ve artan nüfusa kadar, gıda üretimini iyileştirmeyi pek çok insan için bir öncelik haline getirmiştir.

Bunun bir sonucu olarak, tarımsal gıda mühendisleri önümüzdeki yıllarda çok önemli olacak. Bu uzmanlar gıda üretimi ve muhafazası konusunda eğitimlidir, çünkü genetik mühendisliği bir bütün olarak endüstrinin giderek daha da önemli bir parçası haline gelmektedir.

4. Sosyal Hizmet Uzmanı

Teknolojinin işlerimizin pek çoğunu tehdit etmesi ile birlikte işsizliğin de artması muhtemeldir. Bu nedenle, sosyal hizmetler önümüzdeki beş yıl içerisinde giderek daha da değerli hale gelecektir. Eğer şu anki mevcut sistem değişmezse, sosyal eşitsizlik ve servet eşitsizliği daha da kötüleşecektir.

Sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılan iş toplumun içerisindeki gerilimlerin azaltılmasına ve yönetilmesine yardımcı olmak açısından gerekli olacaktır. Bu da bu kişilerin hem özel sektör hem de kamu sektörünün tüm alanlarında şüphesiz daha büyük bir role sahip olacakları anlamına gelir.

5. Fizyoterapist, Gelecekte Talep Görecek Bir İş

Şu anda yükselişte olan daha geleneksel işler arasında fizyoterapistlerin rolü de vardır. Bu büyük ölçüde nüfusun yaşlanmasından kaynaklanmaktadır. Gelecekte, uzmanlar yaşlıların nüfusun bugün olduğundan çok daha büyük bir kısmını oluşturacağını tahmin etmektedir.

Buna ek olarak, işlerimiz giderek daha da hareketsiz hale gelmektedir ve bu da çok sayıda kas, kemik ve dolaşım problemine yol açmaktadır. Bu, fizyoterapinin muhtemelen günlük yaşamın bir parçası haline geleceğini ve daha fazla insanın sağlık uzmanlarından yardım istemek zorunda kalacağı anlamına gelmektedir.

Fizyoterapi tedavisi alan yaşlı bir adam.

6. Video Oyun Tasarımcısı

Video oyunlarının hayatımızda kalacağı açık. Son birkaç on yılda oyun dünyası inanılmaz bir dönüşüm geçirmiştir ve bu önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünmektedir. Bu giderek daha gerçekçi ve karmaşık hale gelen dünyaları yaratmak çok büyük bir görevdir.

Video oyunlarının önümüzdeki yıllarda eğitim sisteminin önemli bir parçası haline gelmesi ve yakınlarda okullarda neredeyse günlük bir bazda kullanılması da oldukça muhtemeldir. Bu nedenle, video oyun tasarımcıları giderek daha fazla talep görecektir.

7. Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği uzun bir geleneğe sahip bir diğer meslektir ve eşit derecede uzun ve parlak bir geleceğe sahip olduğu da görünmektedir. Teknoloji ve tüm uygulamaları yeni üretim, imal ve dağıtım yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Tüm bu şeylerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için endüstri mühendisleri şarttır.

Bu üretim sürecini otomatikleştirmek uzmanların profesyonel bilgilerini gerektirir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hayati bir öneme sahip olacak olan iki alan olan nanobilim ve robotik gibi alanlarda uzmanlaşan insanlar aralarından seçim yapabilecekleri pek çok fırsata sahip olacaklardır.

Söylemeye gerek yok ancak, bu listede yer almayan diğer pek çok iş de önümüzdeki beş yıl içerisinde büyük talep görecek işler olacaktır. Hatta, en fazla talep görecek işlerin pek çoğu henüz icat dahi edilmemiştir ve teknoloji evrim geçirdikçe ortaya çıkacaktır. Buradaki önemli şey, profesyonel dünyayı sarsacak gibi görünen değişimlerin ve geleceğimizi etkileyecek herhangi bir şeyin farkında olmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pinar, C. (2014). El presente de las profesiones de futuro. Tiempo, (1647), 34-36.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.